Hospodársky denník
USD47,165 Sk
EUR42,581 Sk
CHF29,262 Sk
CZK1,402 Sk
  Štvrtok  16.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Kto a čo škodí Miklošovi

Tretieho mája z titulnej strany sme uverejnili článok s titulkom Boľševník na Úrade vlády SR (ÚV SR)? Autor T. Bucha sa v ňom venoval verejnej súťaži na čerpadlá a ich náhradné dielce, ktorú vypísali Slovenské elektrárne, a. s. Za víťaza súťaže vyhlásili spoločnosť Sigma Slovakia so sídlom v Banskej Bystrici. Avšak Slovpump Trade Závadka nad Hronom, ktorá sa umiestnila ako druhá v poradí, podala oficiálnu námietku proti rozhodnutiu výberovej komisie na Úrad pre verejné obstarávanie. Trinásteho mája som reagoval ako šéfredaktor na mailový list Martina Ondka, člena kolégia vicepremiéra pre ekonomiku, člena dozornej rady a. s. Východoslovenská energetika a spolumajiteľa firmy Kelza Vranov nad Topľou, ktorá je jedným z troch subjektov súťažiacej spoločnosti Sigma Slovakia

Dotknutý M. Ondko v úvode svojho mailového listu uviedol, že T. Bucha dokázal napísať tento článok za 100-tisíc korún slovenských (!). Ohradil sa rezolútne proti výrokom autora predmetného článku o korupcii v okolí vicepremiéra I. Mikloša, ktoré považuje za súčasť predvolebných hier, resp. za intrigy politických zoskupení. K uvedeným názorom, resp. obvineniam voči autorovi a Hd zo strany M. Ondka som ako šéfredaktor uviedol: „Sú pomýlené a v celom rozsahu nepravdivé.“ Zdôraznil som, že M. Ondko v prvom rade nepostrehol, že na pozadí jednej námietky proti výsledku verejnej súťaže na zákazku asi za 65 miliónov korún sa autor venoval viac ako zaujímavým personálnym spojeniam. Podstatné však je, aké stanovisko k podstate námietky zaujme Úrad pre verejné obstarávanie. V závere svojho mailu M. Ondko venoval autorovi a teda aj Hospodárskemu denníku takýto odkaz: (...) Čerpadlá voliť nepôjdu, dajte im pokoj!, čo dnes nepotrebuje aktuálny komentár so zreteľom na jestvujúce rozhodnutie ÚVO.

Úrad pre verejné obstarávanie rozhodol už 7. mája t. r. takto: „Námietkam uchádzača sa vyhovuje podľa § 86 ods. 7 písm. c) zákona č. 263/1999 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 557/2001 Z. z. Podľa § 87 ods. 1 písm. a) v spojení s § 86 ods. 10 zákona č. 263/1999 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 55/2001 Z. z. nariaďuje sa obstarávateľovi predmetnú verejnú súťaž zrušiť v lehote tridsať dní od nadobudnutia právoplatnosti tohto rozhodnutia a zrušenie verejnej súťaže v rovnakej lehote oznámiť všetkým uchádzačom a zverejniť vo Vestníku verejného obstarávania.“ Zdôvodnenie konečného rozhodnutia vychádza z jednoznačných faktov, tak ako pôvodný článok komentátora T. Buchu, ktorý „vyprovokoval“ M. Ondka nielen k relatívne rozumným poznámkam, ale aj k hrubému osočovaniu autora aj Hospodárskeho denníka.

Výberová komisia obstarávateľa, ktorým sú Slovenské elektrárne, a. s., nedodržala vo viacerých veciach tejto verejnej súťaže platné zákony, čo malo za následok citované rozhodnutie. Nateraz je „mimo hry“ nátlak, ktorý bol zrejmý prinajmenej v prípade jedného člena tejto komisie. Pochybujem, že M. Ondkovi dôjde, že svojím konaním poškodil imidž vicepremiéra pre ekonomiku (kto iný ako I. Mikloš by mal prijať inde vo svete zvyčajné personálne opatrenie?!). Pochybujem aj o tom, že tento rezultát ÚVO bude mať dohru v Slovenských elektrárňach, a. s., ktorým vznikli nielen náklady na túto verejnú súťaž, ale aj ďalšie škody, nehovoriac už o tých mravných. Pred verejnosťou nateraz však ostanú skrytí lobisti, ktorí síce patria k životu, ale iba vtedy, keď nechcú presadiť za víťaza verejnej súťaže firmu x,y za cenu porušenia zákonov a iných noriem. Otvoreným problémom bude nielen podnikateľská nekultúra, ale aj tá politická.

Boľševník je nebezpečný zdraviu a bujnie. Jeden síce zničil svojím rozhodnutím Úrad pre verejné obstarávanie, ale dnes v tomto konkrétnom prípade nemáme záruku, že opäť nevyrastie...

Peter Kasalovský

Počasie

Dnes bude zrána jasno až polojasno, cez deň väčšinou polooblačno, na severe a východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 21 až 25, na severe okolo 19 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 10 stupňov. Slabý premenlivý vietor.V piatok bude jasno až polooblačno, na severe a východe miestami pri zväčšenej oblačnosti prehánky. Nočná teplota 13 až 8, denná teplota 23 až 27, na severe a východe okolo 21 stupňov. V sobotu bude jasno až polooblačno, ojedinele prehánky alebo búrky, najmä na západe krajiny. Nočná teplota 14 až 9, denná teplota 23 až 28 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.12 a zapadne o 20.26 hod.

Amsterdampolooblačno21
Atényoblačno27
Belehradpolojasno26
Berlínjasno19
Bratislavapolooblačno24
Brusel malá oblačnosť19
Budapešťpolooblačno25
Bukurešť oblačno24
Frankfurt polojasno20 
Helsinkioblačno18
Istanbulpolooblačno23
Kodaň polojasno19
Kyjevoblačno17
Lisabonpolooblačno24
Londýnpolooblačno20
Madridjasno26
Moskvaoblačno21
Oslooblačno17
Parížpolojasno25
Prahamalá oblačnosť20
Rímpolojasno26
Sofiaoblačno22
Štokholmdážď15
Varšavaprehánky19
Viedeňpolooblačno23
Záhrebpolojasno24
Ženevapolojasno24

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.