Hospodársky denník
USD47,165 Sk
EUR42,581 Sk
CHF29,262 Sk
CZK1,402 Sk
  Štvrtok  16.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Zladiť prácu a záujmy rodiny

Narastajú vplyvy napätej a neistej ekonomickej situácie

Myšlienka, že zamestnanec, ktorý má vytvorené podmienky na zvládnutie rodinných povinností a je spokojný, podáva lepšie výkony a je iniciatívnejší, nie je vôbec nová. Napriek tomu v podmienkach SR nie je zriedkavosťou, že zamestnávateľ považuje rodinu zamestnanca za brzdu. Zdôrazniť význam zladenia práce a rodiny, kde v praxi patrí dôležitá úloha zamestnávateľom, má za cieľ sociálny audit, o ktorom naši čitatelia nečítajú po prvý raz, veď Hd je mediálnym partnerom tejto aktivity. Spokojná rodina - spokojný zamestnávateľ, to bolo motto nultého ročníka súťaže Zamestnávateľ ústretový k rodine, po ktorom nasledoval prvý ročník s mottom Rodina nie je handicap. Jeho výsledky budú slávnostne vyhlásené dnes v podvečer a víťazi v troch kategóriách (rodinná politika, rovnosť príležitostí žien a mužov, najoriginálnejšie opatrenie pre rodinu) si odnesú putovnú tmavobelasú sklenenú plastiku. Napriek tomu, že súťaž podporuje aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR i napriek bohatšej mediálnej podpore, podľa PhDr. Márie Jackovej z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) sa vôbec nedá hovoriť o masovom záujme zamestnávateľov. Súťažiť v tom, ako vychádzajú v ústrety zamestnancom, aby mohli ľahšie zladiť pracovné a rodinné povinnosti, prejavilo začiatočný záujem asi 300 zamestnávateľov, ktorí dostali dotazníky. Spomedzi nich sa ukázalo 50 vážnych záujemcov. Niektorí z nich sa v októbri zúčastnili na trilaterálnom seminári k problematike zladenia rodiny a práce venovanom výmene skúseností medzi Rakúskom, Maďarskom a Slovenskom, iní zasa na jednom z dvoch propagačno-informačných stretnutí. Prihlášky však zaslalo iba 13 zamestnávateľov a do súťaže bolo napokon zaradených iba tých deväť, ktorí splnili všetky vyžadované náležitosti včas. Je to málo, aj keď ide len o prvý ročník a aj keď zoberieme do úvahy zistenie z výskumného projektu Obchodnej fakulty bratislavskej Ekonomickej univerzity Podnikové sociálne služby, že sociálnu starostlivosť poskytuje iba 37 % firiem, ktoré dosahujú účtovný zisk a sú trvalo solventné. Potešiteľné naopak môže byť pestré zloženie súťažiacich, od malých až po veľmi veľké firmy (od 20 do 7500 zamestnancov), výrobné aj nevýrobné organizácie, súkromné i štátne podniky, národné, zahraničné i nadnárodné spoločnosti.

„Vyžaduje to od našich zamestnávateľov veľkú odvahu súťažiť v tom, čo je nad rámec povinností daných zákonmi,“ komentuje účasť M. Jacková. Svoje zohráva aj napätá a neistá ekonomická situácia, aj keď nie všetky opatrenia si vyžadujú dodatočné financie. Naopak, firma môže získať finančný prínos v prípade využitia flexibilnejšej organizácie práce pre ženy aj mužov, ktorí sa starajú o deti alebo o chorých či starých členov rodiny. Zamestnanec sa totiž lepšie sústredí na svoju prácu, keď vie, že si bude môcť zabezpečiť ostatné povinnosti so súhlasom zamestnávateľa. Nevraviac o tom, že sa medzi ním a zamestnávateľom vytvára dôležité puto spolupatričnosti, ktorého význam sa prejaví hlavne v kritických momentoch, keď to firma potrebuje.

Súťaž MPSVR SR je prvým stupňom sociálneho auditu zamestnávateľov. Jeho druhým stupňom bude audit Rodina a práca, začne sa s ním však až po troch ročníkoch súťaže. Bude určený na báze dobrovoľnosti pre finalistov z prvého stupňa, ktorí budú mať záujem používať logo Rodina a práca a trvalý certifikát, ktorý im umožní pôsobiť ako školiteľ v tejto oblasti pre iných zamestnávateľov.

Zuzana Krútka

Počasie

Dnes bude zrána jasno až polojasno, cez deň väčšinou polooblačno, na severe a východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 21 až 25, na severe okolo 19 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 10 stupňov. Slabý premenlivý vietor.V piatok bude jasno až polooblačno, na severe a východe miestami pri zväčšenej oblačnosti prehánky. Nočná teplota 13 až 8, denná teplota 23 až 27, na severe a východe okolo 21 stupňov. V sobotu bude jasno až polooblačno, ojedinele prehánky alebo búrky, najmä na západe krajiny. Nočná teplota 14 až 9, denná teplota 23 až 28 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.12 a zapadne o 20.26 hod.

Amsterdampolooblačno21
Atényoblačno27
Belehradpolojasno26
Berlínjasno19
Bratislavapolooblačno24
Brusel malá oblačnosť19
Budapešťpolooblačno25
Bukurešť oblačno24
Frankfurt polojasno20 
Helsinkioblačno18
Istanbulpolooblačno23
Kodaň polojasno19
Kyjevoblačno17
Lisabonpolooblačno24
Londýnpolooblačno20
Madridjasno26
Moskvaoblačno21
Oslooblačno17
Parížpolojasno25
Prahamalá oblačnosť20
Rímpolojasno26
Sofiaoblačno22
Štokholmdážď15
Varšavaprehánky19
Viedeňpolooblačno23
Záhrebpolojasno24
Ženevapolojasno24

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.