Hospodársky denník
USD46,994 Sk
EUR42,83 Sk
CHF29,406 Sk
CZK1,41 Sk
  Piatok  17.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Rekordy dočasne zastavené

V poslednom mesiaci prvého kvartálu roka 2002 je najmarkantnejším ekonomickým javom zhodnocovanie kurzu českej koruny oproti referenčnej mene euro, ktorá sa za posledný rok posilnila o viac ako 15 %. Na devízovom trhu zaznamenala česká koruna 11. apríla tohto roka svoje historické maximum, keď sa aj napriek intervencii centrálnej banky predávala po 29,90 CZK/1 EUR. Tento vývoj je okrem iného dôsledkom priaznivého vývoja makroekonomických ukazovateľov a z nich hlavne zvýšeného prílevu priamych zahraničných investícií v privatizácii, ktoré spolu s investíciami na zelenej lúke dosiahli v minulom roku výšku 4,916 mld. USD.

Nevyhnutná spolupráca

Vláda ČR však spolu s Českou národnou bankou (ČNB) prijala opatrenia na obmedzenie vstupu privatizačných príjmov na devízový trh, čo následne vylučuje ich vplyv na smerovanie výmenného kurzu koruny. Táto skutočnosť je podporená aj spomalením zahraničných investícii neprivatizačného charakteru. Uvedené ukazovatele tak pôsobia proti alebo prinajmenej nepodporujú ďalšie posilňovanie devízového kurzu, ktoré zapríčiňuje pokles ziskov a oslabenie konkurencieschopnosti českých exportérov. Svoj postoj vyjadrili český vývozcovia v tzv. Trutnovskej výzve, kde ešte pred aprílovým zvýšením základnej úrokovej sadzby žiadali centrálnu banku o aktívnejší prístup k vývoju meny. Aj napriek ich nespokojnosti však zostáva faktom, že ČNB si uvedomuje nepriaznivý vplyv vývoja meny, proti ktorému niekoľkokrát intervenovala na devízovom trhu. Pri plávajúcom kurze však nie je možné očakávať okamžité výsledky týchto opatrení. Hlasovanie na zasadaní bankovej rady z minulého mesiaca, kde sa prerokúvala menová politika, bolo v otázke ďalšieho zvýšenia úrokových sadzieb charakteristické veľmi nejednotným postojom, keď za zníženie kľúčových úrokových sadzieb o 50 bázických bodov hlasovali štyria členovia, jeden hlas získala alternatíva zníženia o 25 bázických bodov a 2 hlasy sa vyslovili za ponechanie vtedajšej úrovne sadzieb. Konečný verdikt tak znížil kľúčové sadzby o 0,50 %, keď hodnota dvojtýždňovej repo sadzby klesla na 3,75 %, diskontnej sadzby na 2,75 % a v prípade lombardnej sadzby došlo k jej zníženiu na 4,75 %. Niektorí členovia navrhovali počkať so znížením do času, keď by bol nepriaznivý vývoj kurzu na rast hrubého domáceho produktu viditeľnejší, treba však dodať, že príliš neskorý zásah centrálnej banky môže prispieť k prehriatiu ekonomiky a týmto spôsobom eliminovať pozitívne vplyvy apreciácie koruny. Hlasovanie bolo ovplyvnené najmä analýzami vývoja ostatných makroekonomických ukazovateľov, z ktorých najmä pozitívny medziročný vývoj spotrebiteľskej inflácie a jej spomalenie na úroveň 3,3 %, predpokladaný rast prílevu zahraničných investícií na úrovni 5,8 % a rovnako aj krytie schodku bežného účtu platobnej bilancie privatizačnými príjmami nemotivovalo k agresívnejším opatreniam.

Svetlé vyhliadky

Česká mena by sa v najbližších dňoch mala pohybovať v pásme 30,35 až 30,65 CZK/1 EUR, pričom sa neočakáva jej ďalšie výraznejšie posilňovanie. Ambíciou vlády je udržať zhodnotenie meny na úrovni 4 % ročne. Po tejto „menovej bubline“, ako vývoj označila ČNB, možno očakávať ďalšie zosilnenie priaznivých tendencií v českej ekonomike, ktorá už v súčasnosti dosahuje okolo 60 % hospodárskej výkonnosti krajín EÚ. V oblasti investícií sa tak Česi úspešne dostávajú do druhej etapy, kde sa zdrojom rastu stáva nielen stabilný nárast nových investorov, ale aj nezanedbateľné sú aj reinvestície ziskov. Ak sa českým exportérom podarí prekonať aktuálne nevýhody silnej meny a ich produkcia bude naďalej konkurencieschopná, bude to predstavovať míľový krok k zvýšeniu ekonomickej stability krajiny.

Stanislav Kovalík

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, popoludní a večer na severe oblačno. Najvyššia denná teplota 24 až 28, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 22, na horách vo výške 1500 m 15 stupňov. Južný vietor 3 až 6 m/s.V sobotu bude polooblačno, na severe a východe miestami pri zväčšenej oblačnosti prehánky. Nočná teplota 12 až 8, denná teplota 23 až 27, na severe a východe okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno, popoludní na západe až oblačno a lokálne prehánky alebo búrky, ojedinele aj s krupobitím. Nočná teplota 13 až 9, denná teplota 24 až 28, na severe okolo 21 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.10 a zapadne o 20.27 hod.

Amsterdampolooblačno21
Atényoblačno29
Belehradpolojasno26
Berlínjasno24
Bratislavapolooblačno26
Brusel malá oblačnosť19
Budapešťpolooblačno25
Bukurešť oblačno24
Frankfurt polojasno22 
Helsinkioblačno18
Istanbulpolooblačno23
Kodaňpolojasno19
Kyjevoblačno17
Lisabonpolooblačno24
Londýnpolooblačno18
Madridjasno26
Moskvaoblačno21
Oslooblačno17
Parížpolojasno25
Prahamalá oblačnosť23
Rímpolojasno27
Sofiaoblačno25
Štokholmoblačno15
Varšavaprehánky17
Viedeňpolooblačno25
Záhrebpolojasno24
Ženevapolojasno24

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.