Hospodársky denník
USD46,994 Sk
EUR42,83 Sk
CHF29,406 Sk
CZK1,41 Sk
  Piatok  17.Mája 2002

Cenová korekcia ropy trvá

Prvé hodiny včerajšieho obchodovania na svetových trhoch ropy priniesli pre túto strategickú komoditu mierne posilnenie, ktoré však bolo pod vplyvom očakávaného verdiktu Bezpečnostnej rady OSN v otázke irackých exportov vymazané. Stredajšia výrazná korekcia tak pokračovala, keď irackí predstavitelia oznámili, že akceptujú návrh na predlženie programu „ropa za potraviny“ na ďalších šesť mesiacov. Tento program povoľuje Iraku vyvážať ropu na západné trhy, kde jeho denný objem dosahuje 2 milióny barelov. Podľa analytikov je aktuálna situácia na trhu veľmi neprehľadná, no väčšina z nich sa zhoduje, že v najbližších dňoch bude dominovať opäť posilňovanie tejto komodity. Mierny dosah na obchodovanie malo aj vyjadrenie guvernéra FED-u vo Filadelfii Michaela Moskowa, ktorý uviedol, že tvar hospodárskeho oživenia Spojených štátov zostáva neistý, keď vysoké ceny ropy nepriamo pôsobia na spotrebu obyvateľstva. V tejto súvislosti dodal, že centrálna banka sa nebude ponáhľať so zvyšovaním kľúčových úrokových sadzieb.

Nepodporia limity

Správa, že Rusko nepodporí zotrvanie na aktuálnych vývozných kvótach aj v druhom polroku 2002, pôsobí proti výraznejšiemu posilňovaniu jej ceny. Táto informácia bola uvedená ešte pred dnešným stretnutím ruského premiéra Michajla Kasjanova s vrcholovými predstaviteľmi ropných spoločností. Rusko spolu s Nórskom a Mexikom sa na začiatku tohto roka pripojili k členom OPEC, keď koordinovane znížili svoju produkciu s cieľom podpory cenového vývoja. Júnové kontrakty ropy WTI na New York Mercantile Exchange sa vo štvrtok oslabili o 29 USc a priebežne sa pohybovali na hladine 27,86 USD za barel. V prípade rovnako datovaných dodávok ropy Brent na londýnskej International Petroleum Exchange sa cena dočasne ustálila na 26,12 USD za barel, keď si odpočítala 5 USc. Minimálne zisky boli charakteristické pre sektor ropných derivátov, kde júnový vykurovací olej poskočil o 0,01 USc a pohyboval sa na hodnote 67,80 USc za galón. Júnový benzín si polepšil o 0,18 USc na 79 USc za galón.

Pokračujúce zisky

Mierne straty amerického dolára a nepriaznivé výsledky niektorých makroekonomických ukazovateľov sa premietli do včerajšieho obchodovania na trhu zlata na newyorskom COMEX-e. Zisky tohto kovu však boli limitované, vzhľadom na aktuálne prekúpenie trhu. Minimálny dosah na vývoj cien mala informácia World Gold Council, ktorá hovorí o 10-percentnom medziročnom poklese dopytu po zlate v priebehu prvých troch mesiacov 2002. Tento údaj je určitým prekvapením, keď od začiatku roka je viditeľný nárast „bezpečných“ investícií do zlata. Medziročný pokles novozačatej výstavby obytných domov a medzitýždenný nárast počtu nových nezamestnaných v USA opätovne naznačili riziká ekonomického oživenia v tejto krajine. Júnové kontrakty zlata si vo štvrtok pripočítali 1 USD k dobru a dočasne sa pohybovali na hladine 310 USD za troyskú uncu. Najbližší vývoj bude určovaný najmä smerovaním akciových trhov na Wall Street a pozíciou dolára oproti kľúčovým svetovým menám. Júlové striebro sa včera posilnilo o 0,80 USc na priebežných 4,645 USD/oz. Nákupný sentiment ovládol platinou vedenú skupinu kovov, kde júnové paládium poskočilo o 7 USD a pohybovalo sa na 375 USD/oz. Júlová platina sa dočasne ustálila na 536 USD/oz pri zisku 3,10 USD.

(M. Tirpák/REUTERS)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.