Hospodársky denník
USD46,994 Sk
EUR42,83 Sk
CHF29,406 Sk
CZK1,41 Sk
  Piatok  17.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













EURÓPA SMEROM DOPRAVA

Po vlaňajšom víťazstve pravicových strán v parlamentných voľbách v Taliansku, tohto roku ľavica postupne stratila vládne pozície v Dánsku, Portugalsku, Nórsku, na prezidentskej úrovni bez pardonu vo Francúzsku (v júni sa to môže zmeniť aj na úrovni parlamentnej) a po stredajších parlamentných voľbách v Holandsku aj v krajine tulipánov a veterných mlynov sa ku kormidlu dostali konzervatívci. Podľa prieskumov verejnej mienky v Írsku, kde o zložení budúcej vlády rozhodujú voliči dnes, sa situácia nezmení a pravicový kabinet Bertieho Aherna „potiahne“ túto malú a prosperujúcu krajinu aj ďalšie štyri roky. V západnej Európe tak dochádza k prefarbovaniu politickej mapy. A tento proces sa zrejme ešte neskončil, lebo už o niekoľko týždňov si v dvoch kolách budú vyberať svojich favoritov Francúzi a okamžite po letných dovolenkách v septembri k volebným urnám na spolkovej úrovni pristúpia aj Nemci.

Holanďania, ktorí pred desiatimi dňami pochovali kontroverzného antiimigračne zameraného politika Pima Fortuyna, v stredu svojím hlasovaním pochovali aj dúhovú koalíciu, vedenú sociálnymi demokratmi, ktorí Holandsku udávali tón za posledných osem rokov. Teraz zaznamenali najhorší volebný výsledok od druhej svetovej vojny (strata 21 mandátov). K moci sa tak po osemročnej prestávke dostanú opäť kresťanskí demokrati (CDA - 40 kresiel), už osem mesiacov na čele s mladým kresťanským filozofom a „workoholikom“ Janom Petrom Balkenendom (46). Ten nevylúčil spoluvládnutie s politikmi z Listiny Pima Fortuyna (LPF), lebo iba koalícia s pravicovoliberálnou stranou (VVD) či protestantskou pravicou mu väčšinu v 150-člennom parlamente nezabezpečí. Ak do neba (v našom kresťanskom ponímaní) majú prístup aj homosexuáli a ľudia, ktorí sa neboja pomenovať veci pravým menom, tak Fortuyn sa z neba spokojne usmieva. Jeho politická línia v najbližších štyroch rokoch bude udomácnená v holandskej politike. LPF sa stala so ziskom 26 kresiel druhou najsilnejšou holandskou parlamentnou stranou!

V Írsku všetky triezve predpoklady naznačujú, že pravicovú koaličnú vládu aj naďalej povedie väčšinová strana Fianna Fáil, ktorá de facto nemá vážnejšieho konkurenta a hoci írski labouristi si podľa všetkého trochu polepšia, na zostavenie vlády vôbec nemajú. Svoju opozičnú politiku majú sťaženú tým, že Írsko prechádza obdobím hospodárskej prosperity. Ťažko vtedy niečo vyčítať vláde...

Veľké očakávanie je vo Francúzsku, kde sa na jednej strane socialisti a celá ľavica chcú rehabilitovať za zahanbujúcu porážku v prezidentským voľbách a na druhej strane prezident Chirac a ostatní pravicoví politici cítia unikátnu šancu ako rozbiť doterajšie dvojvládie, keď prezident bol z pravice a vláda bola ľavicová. Výsledky najnovšieho prieskumu verejnej mienky spoločnosti Ipsos vracajú úsmev do tváre pravicovému stredu, ktorý reprezentuje práve Chirac. Jeho politická formácia by v júni mala získať minimálne 41 % hlasov, pričom zvyšok politického spektra má zatiaľ súhrnne 39 %, z čoho by ultrapravicový Národný front Jeana-Mariu Le Pena mohol ukrojiť okolo 12 % hlasov. Spoločnosť na výskum verejnej mienky Sofres je ešte optimistickejšia, keď predvída, že Chiracova stredopravicová platforma by mala získať v nastávajúcich voľbách 9. a 16. júna dokonca väčšinu vo francúzskom parlamente. Dočasná Raffarinova pravicová vláda je možno iba predzvesťou toho, čo naozaj bude. Ak sa to podarí, bude to naozaj aktuálny posun Európy smerom doprava.

Otázne je, nakoľko by víťazstvo francúzskej pravice ovplyvnilo situáciu v Nemecku, kde v septembri budú súťažiť tradiční stranícki titani. Vážnou výzvou do útoku bol šikovný ťah terajšej pravicovej opozície, keď takmer slávnostne predstavila svojho „superministra“ hospodárstva práce a výstavby nových spolkových krajín. Stal sa ním jeden z najobľúbenejších nemeckých politikov a v súčasnosti predseda predstavenstva spoločnosti Jenoptik, a. s., Lothar Späth. Kým sa však Späth stane superministrom, musí prilákať čo najviac voličov do koaličného predvolebného tábora Kresťansko-demokratickej únie (CDU) a Kresťansko-sociálnej únie (CSU), ktorej líder Edmund Stoiber vážne poškuľuje po Schröderovom kresle. To prinútilo konať aj súčasného spolkového kancelára Gerharda Schrödera, ktorý sa vďaka iniciatíve opozície ocitol v časovej tiesni. Tiež musí čo najskôr avizovať silné osobnosti budúceho sociálnodemokratického kabinetu, s ktorými bude vládnuť, ak voľby opäť vyhrajú. Podľa všetkého sa Schröder posnaží zachovať terajšiu červeno-zelenú koalíciu, lebo napríklad za šéfa diplomacie by chcel tiež Joschku Fischera, čo predpokladá povolebný tandem so stranou Zelených ako doteraz. Schröder okrem Fischera chce ponechať aj ďalších ministrov vo funkcii (vnútro - Otta Schily, financie - Hans Eichel), pričom prekvapením je jeho podpora vlastnou stranou kritizovaným ministerkám (ekonomická spolupráca a rozvoj - Heidemarie Wieczoreková-Zeulová, školstvo a výskum - Edelgard Bulmahnová). Ďalším takmer šokom je nespomenutie ministra obrany Rudolfa Scharpinga. Zaujímavé až riskantné z hľadiska volebného výsledku je aj to, že terajší kancelár pospaľoval mosty k ďalšiemu možnému koaličnému partnerovi - liberálom (FDP) -, keď ich pre protižidovské vyjadrenia niektorých politikov z FDP obvinil z „haiderizácie“ domácej politickej scény. To sa mu ešte môže vypomstiť, lebo aj takéto nezhody pridávajú šancu pravicovému tandemu CDU/CSU.

V západnej Európe tak z veľkých krajín „doľava“ zostáva zafarbená iba Veľká Británia (čo je tiež skreslené, lebo Tretia cesta Tonyho Blaira má k ľavicovosti dosť ďaleko) a zatiaľ aj Nemecko. Do konca roka sa však situácia môže zmeniť.

Iaromír Novák

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, popoludní a večer na severe oblačno. Najvyššia denná teplota 24 až 28, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 22, na horách vo výške 1500 m 15 stupňov. Južný vietor 3 až 6 m/s.V sobotu bude polooblačno, na severe a východe miestami pri zväčšenej oblačnosti prehánky. Nočná teplota 12 až 8, denná teplota 23 až 27, na severe a východe okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno, popoludní na západe až oblačno a lokálne prehánky alebo búrky, ojedinele aj s krupobitím. Nočná teplota 13 až 9, denná teplota 24 až 28, na severe okolo 21 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.10 a zapadne o 20.27 hod.

Amsterdampolooblačno21
Atényoblačno29
Belehradpolojasno26
Berlínjasno24
Bratislavapolooblačno26
Brusel malá oblačnosť19
Budapešťpolooblačno25
Bukurešť oblačno24
Frankfurt polojasno22 
Helsinkioblačno18
Istanbulpolooblačno23
Kodaňpolojasno19
Kyjevoblačno17
Lisabonpolooblačno24
Londýnpolooblačno18
Madridjasno26
Moskvaoblačno21
Oslooblačno17
Parížpolojasno25
Prahamalá oblačnosť23
Rímpolojasno27
Sofiaoblačno25
Štokholmoblačno15
Varšavaprehánky17
Viedeňpolooblačno25
Záhrebpolojasno24
Ženevapolojasno24

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.