Hospodársky denník
USD46,718 Sk
EUR42,128 Sk
CHF28,782 Sk
CZK1,38 Sk
  Štvrtok  2.Mája 2002

Dopamín neovplyvňuje

Vedci pripisovali charakteristickú povahovú črtu, ktorá pacientom trpiacim na Parkinsonovu chorobu zabraňuje získavať nové skúsenosti, dopamínu. Z novej štúdie, ktorú publikoval magazín Scientific American vyplýva, že vinníkom bude niečo iné. Už dlho je známy fakt, že ľudia, ktorých sužuje Parkinsonova choroba, zvyčajne vykazujú špecifický typ osobnosti. V porovnaní s priemerom majú postihnutí jedinci oveľa nižšie sklony vyhľadávať nové skúsenosti. Vedci predpokladali, že ich charakteristický povahový rys pramení z neschopnosti „vychutnať“ si zvýšenú hladinu dopamínu, ktorú nové podnety prinášajú. Parkinsonova choroba totiž neurotransmiter dopamín ničí. Už v minulosti vedci skúmali prepojenie medzi osobnosťou osôb postihnutých Parkinsonom a dopamínovou aktivitou. Nová štúdia sa na rozdiel od predchádzajúcich (monitorovali pacientov, ktorí sa už na ochorenie liečia) po prvý raz zamerala na subjekty, ktoré zatiaľ medikamentóznu liečbu nepodstúpili. Z jej výsledkov vyplýva, že dopamín nie je zapojený do regulovania typickej stránky povahy spojenej s Parkinsonovou chorobou.

Valtteri Kaasinen z univerzity v Turku vo Fínsku s kolegami študovali 61 pacientov, ktorým v minulých piatich rokoch diagnostikovali Parkinsonovu chorobu, ale zatiaľ na ňu nebrali lieky. Porovnávali ich s kontrolnou skupinou 45 zdravých ľudí. Pomocou dotazníkov osobnosti porovnávali ich povahové črty, napr. vyhľadávanie nových skúseností či vyhýbanie sa poškodeniu. Na rozdiel od predchádzajúcich dokumentovaných štúdií nebolo prepojenie medzi Parkinsonom a vyhľadávaním nového výrazné. Autori predpokladajú, že predchádzajúce výsledky mohli skresliť a spôsobovať podávané lieky. Pacienti s Parkinsonovou chorobou však v porovnaní s kontrolnou skupinou vykazovali oveľa výraznejšiu črtu spojený so strachom a depresiami - vyhýbali sa ublíženiu. Autori však poznamenávajú, že nejde o rys špecifický pre toto ochorenie; pravdepodobne iba odráža psychologickú reakciu na chronické ochorenie.

Jednoznačnú úlohu dopamínu v ovplyvňovaní osobnosti pacientov s Parkinsonovou chorobou bádatelia preverovali pomocou PET (positron emission tomography). Študovali spotrebúvanie rádioaktívne označeného prekurzora dopamínu tzv. L-DOPA v mozgu 47 osôb trpiacich na Parkinsonovu chorobu. Úzkostliví pacienti, ktorí sa v zvýšenej miere vyhýbali ublíženiu, vykazovali zvýšený nárast spotreby L-DOPA v pravej zadnej časti mozgu. Ale pacienti, ktorí mali zníženú tendenciu vyhľadávať nové skúsenosti, podobnú reakciu dopamínového prekurzora L-DOPA nevykazovali.

(kab)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.