Hospodársky denník
USD46,718 Sk
EUR42,128 Sk
CHF28,782 Sk
CZK1,38 Sk
  Štvrtok  2.Mája 2002

O'Neill odmieta intervenciu

Svetoví finanční experti včera s napätím čakali na vystúpenie amerického ministra financií Paula O'Neilla pred Senátom, na ktorom sa mal podľa ich očakávaní vyjadriť aj k aktuálnej politike výmenného devízového kurzu. Hovorca ministra financií však už v predchádzajúcich dňoch upozornil, že P. O'Neill sa nebude k tejto horúcej téme týchto dní vyjadrovať, čo sa napokon aj stalo. O'Neill namiesto toho, aby obhájil politiku silného dolára, ktorej je vehementným zástancom a vďaka ktorej sa stal terčom kritiky lobistických skupín z priemyselného odvetvia, sústredil svoju reč na celkový vývoj hospodárstva USA v prvých mesiacoch tohto roka. Podľa neho americká ekonomika už prekonala minuloročný útlm a nezabudol ani podotknúť, že súčasné obavy, že deficit americkej obchodnej bilancie vážne ohrozuje globálnu stabilitu, sú prehnané. „Som presvedčený, že ekonomika Spojených štátov stojí opäť na pevných nohách,“ vyhlásil O'Neill.

Minister financií vysvetlil svoj zdráhavý postoj k detailnejšiemu komentovaniu výmenného kurzu tým, že nechce nahnať vodu na mlyn špekulantom na devízových trhoch.

Na ministrovom vystúpení pred Senátom boli prítomní aj zástupcovia priemyselných výrobcov a poľnohospodárov, ktorí majú na politiku silného dolára iný názor. Podľa nich silný dolár ohrozuje ich konkurencieschopnosť a lacnejší dovoz zo zahraničia tak pripravuje amerických robotníkov o prácu. Niektorí odporcovia silného dolára dokonca vypracovali štúdie, z ktorých vyplynulo, že dolár je v súčasnosti nadhodnotený o 20 až 25 %.

O'Neill na druhej strane oponoval, že obavy z hrozby, ktorú so sebou nesie deficit bežného účtu platobnej bilancie, „ignorujú sily, ktoré pôsobia na trhu“. Ako povedal, prílev kapitálu do USA zostal silný aj napriek tomu, že ekonomická aktivita sa nachádzala v útlme, úrokové sadzby klesli na rekordné minimá a Wall Street zaznamenal prepad. „Je to neklamný znak toho, že podľa zahraničných investorov prinášajú investície v USA aj naďalej vysoko atraktívne výnosy,“ dodal O'Neill.

O'Neill niekoľkokrát zdôraznil, že vládne intervencie (alebo slovné hrozby intervencií) na devízovom trhu majú obyčajne len krátkodobý efekt alebo sa dokonca minú efektu. Čím de facto zmietol zo stola možnosť zásahu vlády proti silnému doláru, ktorú žiadajú priemyselné zväzy.

Minister financií síce nezabudol vyjadriť ľútosť nad robotníkmi, ktorí prišli o prácu pre silnú hodnotu dolára, zdôraznil však, že „všetci Američania, ba i celý svet sa budú mať lepšie, keď vďaka konkurencii prežijú len tie najlepšie a najhodnotnejšie produkty.“

Ivana Sedliaková

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.