Hospodársky denník
USD46,718 Sk
EUR42,128 Sk
CHF28,782 Sk
CZK1,38 Sk
  Štvrtok  2.Mája 2002

Flynnov efekt

Ak máte pocit, že vám to v poslednom čase nejako nepáli, neprepadajte dezilúzii. Nie ste sami. Osprostieva nám celá planéta.

Nejde o subjektívny dojem vyvolaný globálnym vývojom. Nečakajte patetické výlevy o tom, ako sa všetky tieto vojny, masové vraždy, recesie, reklamy, transformácie, agitácie, špekulácie, emisie či depresie, všetka táto márnivosť, sebeckosť a chudoba dajú vysvetliť len znižovaním intelektuálnej kapacity druhu Homo sapiens. Nič také. Úpadok priemerného ľudského IQ je objektívne vedecké zistenie.

Novozélandský psychológ James Flynn v roku 1987 zistil, že inteligencia obyvateľov vyspelých krajín sa od ukončenia druhej svetovej vojny zvyšovala. Jav, na jeho česť pomenovaný Flynnov efekt, sa však už v deväťdesiatych rokoch prestal dostavovať. Povinné testy brancov v Dánsku odhalili, že inteligencia mladých ľudí stagnuje. V roku 1999 dokonca klesla. K podobným záverom onedlho dospeli aj vedci vo Švajčiarsku.

Čo sa to s nami deje? Podľa nemeckých novín Die Welt to nie je jednoduché vysvetliť. Časť psychológov to pripisuje zníženému záujmu o stredo- a vysokoškolské vzdelanie, iní zasa poukazujú o stagnáciu školského systému. Sám James Flynn je však omnoho radikálnejší: „V dejinách ľudstva viedol blahobyt zakaždým k dekadencii, teda aj k poklesu inteligencie. Tak to bolo už za starých Rimanov.“ Inými slovami musíme vyčkať na všeobecnejší úpadok, aby sme konečne zasa začali rozmýšľať. Aj vedci zrejme občas bývajú trocha patetickí.

A ešte niečo na útechu: Blahoslavení nech sú chudobní duchom, lebo im bude patriť kráľovstvo nebeské.

Rastislav Boldocký

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.