Hospodársky denník
USD46,718 Sk
EUR42,128 Sk
CHF28,782 Sk
CZK1,38 Sk
  Štvrtok  2.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Viacfarebný Prvý máj

Široké spektrum - od odborárov až po skinhedov

Svet si včera pripomenul Sviatok práce. Vo väčších mestách na celej planéte demonštrovali najrozličnejšie skupiny za a proti najrozličnejším veciam. Od odporcov globalizácie až po obhajcov práv prostitútok. Prejavili sa odbory, politické strany, ale aj skinhedi či anarchisti. Niekde všetko sa uskutočnilo v pokoji, inde musela zasahovať polícia. Najväčšiu pozornosť pútali akcie vo Francúzsku kvôli kontroverznej osobe Le Pena a už tradične v Moskve.

Približne milión osôb sa zasa zúčastnilo na demonštráciách proti krajne pravicovému kandidátovi na prezidentský úrad Jeanovi-Marie Le Penovi, ktoré sa konali v mestách a dedinách po celom Francúzsku. Podľa francúzskeho ministerstva vnútra iba v Paríži protestovalo proti Le Penovmu Národnému frontu (NF) približne 200 000 ľudí. Krátko pred tým prešlo ulicami Paríža približne 1000 zástancov FN, na ktorých dohliadali stovky príslušníkov poriadkovej polície. Svetové agentúry neinformovali o žiadnych vážnejších incidentoch.

Bez incidentov, ale za silnej policajnej asistencie sa konali včera v Moskve a v ďalších ruských mestách pochody a mítingy ruských odborárov a komunistov. Na poriadok v Moskve v deň Sviatku práce a jari dohliadalo vyše 6000 policajtov. Podľa oficiálnych odhadov ruskej polície sa na mítingu odborov a priaznivcov proprezidentskej strany Jednotné Rusko pred Kremľom na Červenom námestí zúčastnilo až 140 000 ľudí.

V niektorých častiach sveta sa 1. máj zrejme vníma omnoho širšie. Podmienky ľudí, pochádzajúcich hlavne z Blízkeho východu a zo strednej Ázie internovaných v táboroch boli tak hlavným motívom protestného pochodu v centre Sydney. Azylanti môžu stráviť v táboroch až tri roky, pokiaľ sa rozhodne o ich žiadosti. Demonštrácia rozpútala zrážky s poriadkovou políciou a viedla k zatknutiu desiatok protestujúcich. Takmer 2000 sexuálnych pracovníčok sa zúčastnilo na prvomájovom pochode cez vykričanú štvrť východoindického mesta Kalkata, požadujúc prijatie zákona o prostitúcii a pracovných výhodách. „Chceme svoje práva,“ kričali prostitútky, pochodujúc cez takmer vyľudnené ranné ulice a nesúc v rukách horiaci bambus a fakle z juty. No a vyhlásenia 1. mája za štátny sviatok sa včera domáhali tisícky indonézskych odborárskych aktivistov, ktorí sa zhromaždili pred prezidentským palácom v hlavnom meste Jakarte.

V Chorvátsku sú však verní tradíciám. Asi 5000 predstaviteľov odborových zväzov sa zišlo na protestnom pochode na hlavnom námestí v Záhrebe, kde demonštrovali proti zmenám v Zákonníku práce. „Zmeňte seba a nie Zákonník práce,“ zneli slogany na niektorých transparentoch.

Výbušní boli najmä Nemci. Zrážky medzi poriadkovou políciou a stovkami ľavicových demonštrantov, z ktorých časť vtrhla do supermarketu, prepukli v nemeckej metropole Berlín už v predvečer tradične kritického 1. mája, keď sa v meste zhromažďujú odporcovia globalizácie. Výtržníci hádzali kamene, fľaše a zábavnou pyrotechnikou ostreľovali policajtov zasahujúcich proti rabovaniu. Demonštrácie najrozličnejších skupín prebiehali aj v ďalších mestách.

Prvý máj využili najväčšie české politické strany s výnimkou ODS na predvolebné akcie. Do ulíc Prahy vyrazili aj anarchisti, ktorých sprevádzali početné policajné posily. Ich akcii asistovali početné policajné posily a jeden mladík skončil na policajnej stanici po tom, čo kopal do policajného auta a nemal pri sebe doklady. Bez väčších incidentov prebehli aj demonštrácie anarchistov a skinhedov v Brne.

Strany stúpencov hlavy štátu z bloku Za jednotnú Ukrajinu včera zorganizovali v druhom najväčšom meste krajiny, v Charkove, najmasovejšie zhromaždenie k sviatku 1. mája na Ukrajine s účasťou asi stotisíc ľudí. Hlava oblasti Jevhen Kušnarov to označil za dôkaz jednoty charkovskej rodiny a sľúbil skoncovať s problémom dlhov za mzdy.

Aj tohtoročný záver osláv 1. mája vo švajčiarskom Zürichu sa niesol tradične v znamení šarvátok medzi políciou a lomoziacou mládežou. Predstavitelia polície informovali, že počas zásahu niekoľkých mladíkov zatkli.

(TASR, by)

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno a mimoriadne teplo. Najvyššia denná teplota 23 až 28, vo výške 1500 m 14 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 7, na juhozápade 8 až 12, v nárazoch miestami okolo 15 m/s. V piatok bude jasno až polojasno, popoludní ojedinele prehánky alebo búrky. Mimoriadne teplo. Nočná teplota 13 až 9, najvyššia denná teplota 25 až 29 stupňov. V sobotu bude polojasno až oblačno a miestami, najmä v západnej polovici územia prehánky alebo búrky. Mimoriadne teplo. Nočná teplota 14 až 10, denná teplota väčšinou 25 až 29 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.31 a zapadne o 20.07 hod.

Amsterdamdážď11
Aténypolojasno27
Belehradjasno25
Berlínzamračené 19
Bratislavapolooblačno26
Bruseldážď13
Budapešťjasno26
Bukurešťoblačno20
Dublinoblačno13
Frankfurtdážď14
Helsinkiprehánky14
Istanbulpolooblačno21
Kodaňzamračené16
Lisabonpolojasno20
Londýndážď12
Madridoblačno18
Milánooblačno24
Moskvapolojasno15
Oslooblačno10
Paríždážď12
Prahaoblačno 23
Rímjasno25
Sofiaoblačno19
Štokholmprehánky12
Varšavaoblačno24
Viedeňjasno27
Záhrebjasno25
Ženevadážď16

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 29. 4. 2002: Bratislava 99,42, Sliač 97,49, Košice 98,50, Poprad 93,12, za 30. 4. 2002: Bratislava 100,03, Sliač 97,81, Košice 98,75 Poprad 93,37.Údaje poskytuje SPP.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.