Hospodársky denník
USD46,718 Sk
EUR42,128 Sk
CHF28,782 Sk
CZK1,38 Sk
  Štvrtok  2.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Kde sme a čo chceme (18)

Horšie ako v najväčšej kríze

Dnes na otázky šéfredaktora Hd pre všetkých členov Hospodárskeho klubu (NEF), ktorými takpovediac pokračuje jeho februárová diskusia o predstavách, čo potrebuje hospodárstvo a vôbec spoločnosť po tohtoročných parlamentných voľbách, odpovedá Vojtech Tkáč, poslanec NR SR.

Ako vnímate ambície SR na pozvánku do NATO z jeho novembrového summitu v Prahe?

V. Tkáč: Rozhodovanie o pozvánke pre Slovenskú republiku na vstup do NATO patrí medzi najdôležitejšie míľniky novodobej histórie jedného z najmladších štátov sveta. Som presvedčený, že demokratické pomery sú na Slovensku rozvinuté rovnako ako v Maďarsku, Poľsku či v Českej republike. Vláda SR po voľbách, parlament, hlava štátu a ostatné demokratické a ústavné inštitúcie, občianska spoločnosť budú garanciou hodnôt, ktoré tvoria podstatu NATO. Rozhodujúca etapa sa však začne po prevzatí pozvánky do NATO, bude spočívať v plnení vládnych programov, v plnení podmienok pre členstvo v NATO, v pôsobení na ratifikačné miesta, najmä parlamenty, tak, aby v budúcich mesiacoch bola Slovenská republika plnohodnotne členom svetového demokratického spoločenstva.

Čo považujete za viac ako dôležité z hľadiska SR v celoeurópskej integrácii a nášho prijatia do Európskej únie?

V. Tkáč: Pôsobenie novej mocenskej štruktúry po voľbách v septembri 2002 je rozhodujúcim historickým momentom celoeurópskej integrácie a nášho prijatia do Európskej únie. Nová politická reprezentácia bude musieť mať tri hlavné strategické ciele:

- previesť spoločenskú pospolitosť od polarizovanej spoločnosti k tolerantnej demokratickej spoločnosti,

- uskutočniť hlboké politické, ekonomické, sociálne, zdravotnícke, školské, kultúrne a spoločenské reformy,

- zabezpečiť komplexnú a koncepčnú integráciu Slovenskej republiky.

Aký je tento rok pre vaše pracovisko, resp. vašu pozíciu?

V. Tkáč: Rok 2002 je volebným rokom. Parlamentné zhromaždenie Rady Európy a jeho Skupina špecialistov pre otázky Rómov/Cigánov, v ktorom tri roky zastupujem SR, v marci 2002 rokovali po trojročnom mojom lobingu o právnom postavení Rómov v Európe. Pripravili sme programové dokumenty HZDS v sociálnej a integračnej oblasti, prednášam moje obľúbené pracovné a sociálne právo v období po komplikovanej inkorporácii noriem pracovného práva a meškajúcej reforme sociálnej sféry, zatiaľ je to dobrý rok.

Ktoré problémy, resp. otázky v hospodárstve, ale aj v celej spoločnosti považujete za prioritné?

V. Tkáč: Odpoveď o mojej predstave budúcej mocenskej štruktúry na Slovensku na jeseň 2002 a jej úlohách sú aj priority, problémy alebo otázky. Z odborného hľadiska je to predovšetkým snaha dokončiť rozhodujúce reformné kroky v oblasti pracovných vzťahov, v sociálnom zabezpečení, urobiť všetko na zníženie nezamestnanosti. Reálna nezamestnanosť na Slovensku je o jednu tretinu vyššia ako v čase svetovej hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia. To považujem za najväčšie negatívum vývoja po roku 1989. Je to najväčšia továreň na výrobu ľudských, sociálnych a hospodárskych strát v histórii Slovenskej republiky.

V budúcom roku si pripomenieme desaťročie od vzniku SR. Aké sú jej prednosti a mínusy v porovnaní s ostatným transformujúcim sa zahraničím?

V. Tkáč: Slovenská republika potvrdila svoju opodstatnenosť, svoje prednosti aj svoje slabiny. Budovanie štátu je dlhodobý proces, je rozhodujúce, že tento mladý štát vznikol a pôsobí v demokratickej etape vývinu a vývoja Európy a sveta. Všeobecné zákonitosti transformujúceho sa zahraničia platia aj u nás doma, základným mínusom je sebadôvera v individuálnom aj v spoločenskom zmysle.

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno a mimoriadne teplo. Najvyššia denná teplota 23 až 28, vo výške 1500 m 14 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 7, na juhozápade 8 až 12, v nárazoch miestami okolo 15 m/s. V piatok bude jasno až polojasno, popoludní ojedinele prehánky alebo búrky. Mimoriadne teplo. Nočná teplota 13 až 9, najvyššia denná teplota 25 až 29 stupňov. V sobotu bude polojasno až oblačno a miestami, najmä v západnej polovici územia prehánky alebo búrky. Mimoriadne teplo. Nočná teplota 14 až 10, denná teplota väčšinou 25 až 29 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.31 a zapadne o 20.07 hod.

Amsterdamdážď11
Aténypolojasno27
Belehradjasno25
Berlínzamračené 19
Bratislavapolooblačno26
Bruseldážď13
Budapešťjasno26
Bukurešťoblačno20
Dublinoblačno13
Frankfurtdážď14
Helsinkiprehánky14
Istanbulpolooblačno21
Kodaňzamračené16
Lisabonpolojasno20
Londýndážď12
Madridoblačno18
Milánooblačno24
Moskvapolojasno15
Oslooblačno10
Paríždážď12
Prahaoblačno 23
Rímjasno25
Sofiaoblačno19
Štokholmprehánky12
Varšavaoblačno24
Viedeňjasno27
Záhrebjasno25
Ženevadážď16

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 29. 4. 2002: Bratislava 99,42, Sliač 97,49, Košice 98,50, Poprad 93,12, za 30. 4. 2002: Bratislava 100,03, Sliač 97,81, Košice 98,75 Poprad 93,37.Údaje poskytuje SPP.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.