Hospodársky denník
USD46,934 Sk
EUR42,938 Sk
CHF29,487 Sk
CZK1,41 Sk
  Pondelok  20.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Počítače poznajú, čo cítite

Dievčia tvár na obrazovke je rozjarená, aspoň na prvý pohľad. Oči sa však nepoznateľne prižmurujú - že by známka trápenia? Javier Movellan hľadá odpoveď opäť v počítači, niekde medzi bitmi informácií, ktoré porovnávajú tisícky tvárí, aby vystopovali spoločné rysy stoviek spôsobov, ako prejaviť radosť, zlosť, strach, únavu, pohŕdanie a napríklad i začínajúcu schizofréniu.

Movellan a jeho výskumný tím preštudoval sto tisíc tvári, ktoré uložil do počítačovej databanky. Pomocou zvláštnych programov ich analyzuje, aby eliminoval čisté vzorce ľudských emócií. Koľko pohnutí mysle a ako presne vie stroj rozlíšiť, nie je známe, ale je zrejmé, že zachytí i jemné sťahy tvárových svalov.

Desaťročný odbor „počítačovej detekcie pocitov“ dostal impulz v poslednom čase s rozvojom počítačovej rýchlosti a pamätí schopných uskladňovať obrovské množstvo dát. Nejde pritom iba o snahu posunúť počítače z oblasti studenej logiky čísel do sveta ľudí. Ide i o mnohomiliardový trh možností, ktoré otvára takéto použitie počítačov v psychológii, obchode, marketingu a napríklad aj ako policajný detektor lži. Po teroristických útokoch z minuloročného 11. septembra majú byť na amerických letiskách inštalované detektory tvárí .To je štatistický postup rozpoznávania, avšak už veľmi presný. Napriek falošným fúzom a parochni nemožno tvár, ako tvrdia znalci, sfalšovať tak ľahko ako pas. Podobné je to vraj s emóciami. Terry Sejnowski, riaditeľ ústavu pre počítačovú neurológiu pri Kalifornskej univerzite v San Diegu, začínal s výskumom pred desiatimi rokmi. Vtedy ho ohromil počítačový program pre rozlišovanie mužských a ženských tvárí zbavených všetkých druhotných pohlavných znakov a mejkapu. V súťaži s ľuďmi sa počítač ukázal ako oveľa lepší znalec toho, kto je muž a kto žena.

Základom rozpoznávacej techniky je kódovací systém vyvinutý v sedemdesiatych rokoch psychológom Paulom Ekmanom, ktorý roztriedil pohyby tvárových svalov do 44 základných „akčných prvkov“, akýchsi písmen emočnej abecedy ľudskej tváre. Ich kombináciou vznikajú desiatky variácií rôznych emócií, ktoré sú obdivuhodne spoločné väčšine ľudstva. Movellan používa softvér so zapracovanými „akčnými jednotkami“ k porovnávaniu tisícok tvárí a ich výraz potom zovšeobecňuje.

Jeffrey Cohn, vedec z Pittsburghskej univerzity, tvrdí, že jeden z jeho výskumných pracovníkov používa počítačové skeny tváre na zisťovanie ranných príznakov schizofrénie. S prispením počítača objavil, že normálni ľudia zdvíhajú obočie ako výraz prekvapenia alebo príjemného potešenia, schizofrenici ho dvíhajú celkom náhodne bez súvislosti s akýmkoľvek vnútorným pocitom. „Môžeme cítiť, že niečo nie je v poriadku, ale nevieme to vyjadriť. Toto je nový nástroj, ktorý môže priniesť hlbšiu analýzu a rozšíriť terapeutické nástroje,“ vysvetľuje.

Kritici sa obávajú, že počítačové čarovanie s tvárami podnieti vládu k ďalšiemu zbieraniu dát o občanoch a obchodníkov k prenikaniu do hlbšieho súkromia zákazníkov. O nový nástroj prejaví záujem pravdepodobne i polícia. Spolu s klasickým detektorom lži, ktorý sníma telesné reakcie na kladené otázky, môže dostať na vypočúvanie oveľa jemnejší nástroj.

(do)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.