Hospodársky denník
USD46,934 Sk
EUR42,938 Sk
CHF29,487 Sk
CZK1,41 Sk
  Pondelok  20.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ďalšie signály oživenia?

V piatok boli v Spojených štátoch zverejnené dva významné makroekonomické ukazovatele, ktoré priniesli nečakane priaznivé výsledky. Vďaka tomu finančné trhy zasiahol mierny optimizmus. Spolu s pojmom americká ekonomika sa opäť začína skloňovať slovo oživenie.

Najväčšie prekvapenie na sklonku minulého týždňa priniesli predbežné výsledky indexu spotrebiteľskej dôvery, ktorý každý mesiac zverejňuje Michiganská univerzita. Údaje poukázali na najväčší nárast za posledných 18 mesiacov, keď tento ukazovateľ v máji poskočil o rovné tri body z aprílovej hodnoty 93 bodov na 96 bodov. Analytici pritom očakávali ďalší pokles na 92,7 bodu. Čiastkový ukazovateľ súčasnej finančnej situácie stúpol o 4 body na 103,2 bodu a index budúcich očakávaní sa zvýšil o 2,2 bodu na 91,3 bodu. Sledovanie spotrebiteľskej dôvery je v prípade Spojených štátov veľmi dôležité, pretože hrubý domáci produkt krajiny je z dvoch tretín tvorený práve spotrebou domácností. Index spotrebiteľskej dôvery Michiganskej univerzity sa zostavuje na základe telefonického prieskumu v 500 amerických domácnostiach. Predbežné výsledky zahŕňajú polovicu týchto údajov.

Aj keď výsledky Michiganskej univerzity ekonómov príjemne prekvapili, väčšia pozornosť sa sústreďovala na zverejnenie marcového výsledku zahraničného obchodu. Najväčšou nervozitou trpeli najmä devízové trhy, pretože po prípadných horších výsledkoch by Spojené štáty už nemohli presadzovať politiku „silného dolára“. Americká mena sa v piatok pred zverejnením dát oslabila oproti euru, ale najmä na páre USD/JPY. Výsledky zahraničného obchodu mierne prekonali očakávania analytikov, keď obchodný deficit v marci dosiahol hodnotu 31,63 mld. USD, čo oproti februáru predstavuje pokles o 0,12 mld. USD. Záporne saldo zahraničného obchodu za prvé tri mesiace tohto roka v medziročnom porovnaní kleslo o 3,7 mld. USD na 91,6 mld. USD. Import tovarov v treťom mesiaci tohto roka v medzimesačnom porovnaní mierne stúpol na 110,82 mld. USD, avšak oproti marcu 2001 je nižší o viac ako 10 mld. USD. Podobne je to aj s exportom, keď v sledovanom období dosiahol úroveň 79,19 mld. USD, čo je viac ako 9 mld. USD pod hodnotou spred roka.

Niektorí ekonómi tvrdia, že pokles deficitu povedie k zvýšenému tempu rastu hrubého domáceho produktu za prvý štvrťrok tohto roka. Podľa nich po piatkových číslach môžeme počítať s rastom až k hodnote 6,5 % (predbežné údaje 5,8 %). Optimizmus zavládol aj v otázke zvyšovania základných úrokových sadzieb, ktoré by bolo jasným signálom začínajúceho oživenia.

Marcel Laznia

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.