Hospodársky denník
USD46,934 Sk
EUR42,938 Sk
CHF29,487 Sk
CZK1,41 Sk
  Pondelok  20.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Rusko v júni končí s redukciou

Na konci minulého týždňa sa ropa opäť predávala za vyššie ceny, keď trhom takmer bez povšimnutia prešli správy o zvýšení exportu zo strany Ruska. Moskva v piatok dala jasne najavo, že jún je posledným mesiacom zo zníženým vývozom. „Do dvoch mesiacov sa vrátime k pôvodným exportným objemom,“ povedal ruský ministerský predseda Michail Kasianov novinárom po schôdzke s predstaviteľmi domácich rafinérií. Od januára tohto roka sa najväčší exportéri po vzájomnej dohode rozhodli, že po obdobie 6 mesiacov uplatnia nižšie kvóty celkovo o takmer 2 mil. barelov denne, aby pomohli ropnému trhu postaviť sa na nohy. Iniciatíva vyšla od predstaviteľov organizácie OPEC a postupne sa k nej pridali aj ostatní nečlenovia kartelu na čele s Ruskom, Nórskom a Mexikom. Až na konci marca sa podarilo zastaviť prepad cien čierneho zlata, ktoré sa vtedy pohybovali pod úrovňou 20 USD za barel. Kartel si pritom stanovil, že ceny jeho ropy OPEC by sa mali pohybovať v rozpätí od 22 do 28 USD za barel. Po vyhrotení situácie na Blízkom východe a mesačnému embargu Iraku sa ceny opäť vrátili do stanoveného pásma, a tak redukcia stratila svoje opodstatnenie.

Obnovené dodávky

Zdá sa, že v najbližších mesiacoch bude ropy dostatok, pretože Irak v piatok vyhlásil, že po dokončení druhej prečerpávacej stanice je pripravený v júli obnoviť dodávky cez turecký ropovod na pôvodnej úrovni. Kapacita tohto 1049 km dlhého ropovodu sa pohybuje na úrovni 1,6 mil. barelov. denne. Bagdad po prehratej vojne v Perzskom zálive môže exportovať ropu len prostredníctvom programu „Ropa za potraviny“. V apríli iracká vláda jednostranne zastavila dovoz tejto komodity na svetový trh na protest proti izraelským útokom na palestínske územia. Export z tejto krajiny v súčasnosti predstavuje takmer 5 % celosvetovej produkcie a najvýznamnejším partnerom sú Spojené štáty. Vzhľadom na situáciu v Rusku a v Iraku pre budúce ceny ropných kontraktov bude dôležitý postoj členov OPEC. V sobotu sa pre novinárov vyjadril iránsky minister ropného priemyslu Bijan Zanganeh, ktorý povedal, že nevidí dôvod, prečo by mal kartel v júni zvýšiť svoje kvóty. Predstavitelia OPEC sa koncom júna stretnú na pravidelnej schôdzke vo svojej centrále vo Viedni. V piatok však júnový derivát na newyorskej burze NYMEX po všetkých správach vzrástol po dvoch dňoch poklesu o 23 USc na 28,08 USD za barel, keď predtým dosiahol úroveň 27,10 USD za barel. Benzín z termínom dodania jún 2002 si pripočítal k dobru 0,85 USc a kótoval na 80,38 USc za galón. Rovnako dlhý vykurovací olej stúpol o 0,44 USc na 68,60 USc za galón.

Podporené dolárom

Žltý kov v piatok pokračoval vo svojich ziskoch vďaka špekulatívnym obchodom. Najväčšiu oporu už tradične našiel v oslabenom dolári, ktorý padol na 7,5-mesačné minimum. Americká mena v závere týždňa strácala tak na páre s eurom, ako aj na páre s jenom pre neistotu o vývoj marcovej zahraničnoobchodnej bilancie USA. Júnové zlato si na COMEX-e polepšilo o 80 USc a zatváralo na hodnote 310,90 USD za uncu. Júlové striebro s menšou razanciou nasledovalo žltý kov a finišovalo na hodnote 4,665 USD za uncu, čo predstavuje nárast o 1,5 USc.

(M. Laznia/REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.