Hospodársky denník
USD46,934 Sk
EUR42,938 Sk
CHF29,487 Sk
CZK1,41 Sk
  Pondelok  20.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Enron iba vrchol ľadovca?

Energetické koncerny v USA ako Enron zrejme roky manipulovali trhy, a tým okrem iného zostrili aj energetickú krízu v Kalifornii. Škandál je ťažkým úderom pre liberalizačné úsilie Bushovej administratívy a jedným z hlavných „súst“ opozície v jesenných voľbách do amerického Kongresu. Rok po dramatickej energetickej kríze v Kalifornii sa katastrofa, ktorá postihla tento najproduktívnejší americký spolkový štát, javí v celkom inom svetle. Experti z oblasti energetiky v Kongrese pred vyšetrovacou komisiou vypovedali, že regulačné úrady pre trh s elektrickou energiou už dávnejšie vedeli, že koncerny manipulujú s trhom nedovolenými prostriedkami. Kritici obviňujú z nečinnosti najmä Federálnu komisiu pre reguláciu trhu s elektrickou energiou. Škandál poškodil americký sektor výroby elektrickej energie a v odvetví môže zastaviť ďalšiu liberalizáciu trhu.

V sektore sa objavujú obrysy ďalšieho veľkého škandálu. Mnohé rozvodné závody si zlepšovali svoju bilanciu fingovanými obchodmi a zrejme týmto spôsobom hnali cenu elektrickej energie hore. Vlna otrasov medzitým dorazila do Washingtonu. Demokrati obviňujú prezidenta Busha z nečinnosti. Senátorka za Kaliforniu D. Feinsteinová povedala, že Federálna komisia pre reguláciu trhu s elektrickou energiou začala (FERC) plniť svoje povinnosti vlastne až teraz. Prezident Bush v čase ostrého nedostatku elektrickej energie v Kalifornii zamietol kontrolu tvorby cien dodávateľských spoločností s odôvodnením, že kríza je výsledkom chýb vlády tohto spolkového štátu. FERC zaviedol limitované ceny na elektrickú energiu až v júni 2001.

Dokumenty, ktoré sa dostali do rúk kontrolórov po krachu Enronu, potvrdzujú, že vedenie koncernu vedome zvyšovalo nedostatok elektrickej energie v Kalifornii, aby na krízovej situácii zarobilo čo najviac. Enron vytvoril niekoľko dodávateľských bariér, za ktorých odstránenie zinkasoval veľké sumy. Rozličné manipulačné opatrenia na trhu dostávali názvy ako Fat Boy, Get Shorty či Death Star. FERC teraz požiadal 150 podnikov, aby dokumentovali, ako sa podieľali na manipuláciách s elektrickou energiou v Kalifornii. Ich hlavnou metódou bol zrejme „kruhový predaj“ elektrickej energie. Dodávatelia si ju predávali jeden druhému. Ide zatiaľ ešte o legálny spôsob obchodovania, ale jeho dôsledkom je, že si firmy zvyšujú svoj obrat. Do akej miery tento predaj ovplyvnil aj ceny elektrickej energie na trhu, to teraz ešte nie je známe. Koncern CMS Energy potvrdil, že tri štvrtiny zo svojho objemu obchodu s elektrickou energiou (4,4 miliardy USD) v uplynulých dvoch rokoch dosiahol práve vďaka fingovaným obchodom.

(TASR)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.