Hospodársky denník
USD46,934 Sk
EUR42,938 Sk
CHF29,487 Sk
CZK1,41 Sk
  Pondelok  20.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Správa plná maľovaných slov

Kto vraj kritizuje, šliape po olympijskom duchu

Vedenie Slovenského olympijského výboru prezentovalo v sobotu svojmu plénu závery hodnotenia účasti SR na ZOH 2002. Na 22. valnom zhromaždení SOV vedúci výpravy J. Dubovský prečítal hodnotenie, ktoré bolo iba konštatačné. Nemenoval, kto za čo bol zodpovedný, kde sa stala chyba, že naši pretekári nesplnili predsavzatie. Správa sa niesla v duchu reprodukcie už dávno známych faktov. V správe sa snažili poukázať na to, kto uspokojil či nesplnil očakávanie, ale z analytického hľadiska to bolo maximum. Ako obranný štít na správu zneli slová predsedu SOV F. Chmelára, že tí, ktorí kritizujú a volajú len po úspechoch, sú tí, ktorí „nechápu význam olympijských hier a olympionizmu. Sú ťažko znalcami problematiky piatich kruhov. Ich kritika je prejavom ich viery vo vlastnú genialitu, bohorovnosť. Títo ľudia sú chudobní duchom.“ Apeloval, že si treba uvedomiť, že nie všetci športovci musia víťaziť, a že hokejisti potvrdili ziskom majstrovského titulu, že sú kvalitní hráči.

Len vo všeobecnosti

Škoda, že tzv. analýza vystúpenia našich športovcov na ZOH 2002 neobsahovala taký detail, ako je porovnanie výkonu na ZOH s maximálnymi výkonmi jednotlivých našich zástupcov. Nie všetci športovci odchádzajú na olympiádu získavať len medaily, ale je rozdiel, ak pretekár výrazne zaostane za svojím maximom. Aj to je pravdou, že pretekári mohli mať práve na ZOH krízu, ale z našich väčšina nepresvedčila pred či po ZOH, že patria medzi najlepších. Prítomní delegáti poukazovali i na neadekvátne kritériá, ktoré rozhodovali o účasti na ZOH, či zlyhanie diplomacie v prípade hokeja, a to pre Salt Lake City, ale aj Nagano. Trefnú poznámku do diskusie priniesol A. Ihring. Poukázal, že často na ZOH v Salt Lake City zlyhal športový servis, lebo nemal dostatočné znalosti o klimatických podmienkach v dejisku hier. V tomto kontexte veľmi kontroverzne vyznieva prehľad zahraničných pracovných ciest členov SOV. Pri pohľade na jednotlivé položky zaráža suma, ktorá sa vynaložila na cestovné pre vedenie štábu ZOH 2002, ktoré pravidelne navštevovalo v roku 2001 dejisko ZOH s rôznymi cieľmi. Prevažne išlo o 2- až 3-člennú výpravu a bola zložená aj z odborníkov pre jednotlivé športy (Dubovský - šéf lyžovania, Leintner - šéf biatlonu, Buček - šéf športovej prípravy SOV). A ani raz nešlo o položky pod stotisíc korún.

Rozpočty prijaté

K rozpočtu SOV za rok 2001, ale aj na rok 2002 mali výhrady niekoľkí členovia pléna, no všetky boli diplomaticky odstránené. „V rozpočte je veľa nejasností. Tiež sa mi nepáči, že prevažná väčšina nákladov sa hradí zo štátnych peňazí. Prečo Olympijská marketingová spoločnosť neprispieva na chod SOV i rozvojové programy, ktoré si vytýčilo SOV väčšou sumou? Ak stratégiu prípravy športovcov na OH 2004 - 2008 chce robiť SOV bez zástupcov štátu, tak nech si to financuje,“ oprávnenú kritiku predniesla riaditeľka odboru športu ministerstva školstva M. Ďurišinová. Poukázala i na neadekvátne platy pre dvoch členov OMS, ktoré sú vo výške 1 400 000 korún (vraj časť zo sumy ide ešte na troch pracovníkov na dohodu) v porovnaní s platmi jednotlivých reprezentačných trénerov (asi 240-tisíc ročne). Napriek viacerým nezrovnalostiam v účtovných faktoch bol rozpočet na rok 2001 i upravený na rok 2002 schválený.

Stela Geregayová

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.