Hospodársky denník
USD46,934 Sk
EUR42,938 Sk
CHF29,487 Sk
CZK1,41 Sk
  Pondelok  20.Mája 2002

G. Bush a Európa zoči-voči

Čo ich spája, je silnejšie, ako spory, obavy a slovné výstrely

Pred tohtotýždňovým európskym turné amerického prezidenta Georga Busha zaznelo niekoľko slovných výstrelov na oboch stranách oceánu. Nie je to nič nezvyčajné pred takýmito veľkými návštevami a nie je to nič nezvyčajné ani pre doterajší priebeh doterajšieho funkčného obdobia. Ak sa však na vzťahy USA s krajinami na európskom kontinente pozrieme triezvo, bez emócií, ich stav je omnoho priaznivejší: spojenectvo medzi Bruselom a Washingtonom v strategických veciach zostáva neochvejné, zatiaľ čo partnerstvo USA a Ruska dokonca naberá vzostupnú

Pokiaľ ide o spory, ktoré sa v posledných dňoch objavujú na povrchu, najviac pozornosti pútajú už tradičné obchodné témy: americké oceľové clá, nelegálne dotovanie exportu či zvýšenie dotácií farmárom. Najmä niektorí európski politici pritvrdili slovník a otvorene obviňujú USA z protekcionizmu. Rozruch tiež spôsobilo aj vyhlásenie účastníkov summitu latinskoamerických krajín a EÚ, v ktorom títo odsúdili unilateralizmus. Vznikli totiž podozrenia, že táto kritika bola namierená priamo proti Spojeným štátom.

Trenice sa však objavujú aj v iných oblastiach. Americký minister zahraničných vecí dal tak vo viacerých vyhláseniach najavo, že európske krajiny nezohrávajú práve najlepšie svoju rolu vo vojne proti terorizmu a príliš často kritizujú pozíciu USA. Na druhej strane sa európskym lídrom nepozdáva postoj USA k tzv. kjótskemu protokolu o znížení emisií skleníkových plynov, ako aj stiahnutie podpisu z dohody o Medzinárodnom trestnom tribunáli.

Keď sa však najvyšší predstavitelia krajín EÚ tento týždeň objavia zoči-voči prezidentovi Bushovi, všetko bude trochu inak. V Európe si v danej chvíli totiž dobre uvedomujú, že Ameriku potrebujú. Nie všetko sa im na vodcovských krokoch USA musí páčiť, no faktom je, že v dnešnom svete sú USA jediným reálnym vodcom. A tiež je faktom, že Európe takéto rozloženie síl v konečnom dôsledku vyhovuje, keďže s Washingtonom v zásadných veciach majú rovnaké záujmy. Prezident Bush sa aj napriek tomu určite bude snažiť zmierniť niektoré obavy spojencov, hlbšia konfrontácia by totiž neprospela nikomu.

Jedným z vrcholov Bushovho európskeho pobytu bude stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. V tomto prípade sú veci azda ešte jednoznačnejšie, keď obavy a nedôvera zrejme zostanú v tieni podpisu dohody o jadrovom odzbrojení. Tá je vari najlepším potvrdením toho, že veľkí rivali zo studenej vojny dnes už dokážu zmysluplne spolupracovať.

Rastislav Boldocký

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.