Hospodársky denník
USD46,934 Sk
EUR42,938 Sk
CHF29,487 Sk
CZK1,41 Sk
  Pondelok  20.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Kde sme a čo chceme (32 )

Aby sme boli dobre pripravení

Dnes na otázky šéfredaktora Hd pre všetkých členov Hospodárskeho klubu (NEF), ktorými takpovediac pokračuje jeho februárová diskusia o predstavách, čo potrebuje hospodárstvo a vôbec spoločnosť po tohtoročných parlamentných voľbách, odpovedá Jozef Uhrík, hovorca predstavenstva Volkswagen Slovakia, a. s.

Ako vnímate ambície SR na pozvánku do NATO z jeho novembrového summitu v Prahe?

J. Uhrík: Pozvánku je nutné považovať za rozhodujúci strategický cieľ zahraničnej politiky SR. Prečo je dôležitý vstup do NATO? Myslím si, že toto nie je potrebné zoširoka rozoberať, pretože je to vec, ktorá súvisí so zaistením bezpečnosti a stability v komplikovanom stredoeurópskom priestore a vytvorením istoty aj pre zahraničných investorov, ktorí majú chuť podnikať na Slovensku. Zvlášť je to dôležité i z toho dôvodu, že medzinárodnú scénu nemôžeme ešte stále považovať za príliš stabilnú, ale spojenie našich aktivít v rámci tohto obranného bezpečnostného zoskupenia má rozhodujúci význam pre našu malú krajinu. Koniec koncov to dokazujú i snahy niektorých politických kruhov v okolitých krajinách, začať diskusiu o výsledkoch druhej svetovej vojny všeobecne.

Čo považujete za viac ako dôležité z hľadiska SR v celoeurópskej integrácii a nášho prijatia do

Európskej únie?

J. Uhrík: Takisto považujem za dôležité pracovať systematicky na tom, aby sme sa mohli zúčastniť na celoeurópskom integračnom procese, ktorého cieľom by malo byť naše členstvo v Európskej únii. Toto členstvo popri kladoch, ktoré jednoznačne vyplývajú z účasti na celoeurópskom integračnom procese, si zároveň vyžaduje veľmi intenzívnu činnosť v hospodárskom živote krajiny. Snahou musí byť, aby nás vstup do EÚ zastihol vhodne pripravených. Mám na mysli úroveň výkonnosti nášho hospodárstva a hlavne prípravy kompatibility nášho právneho systému s európskym právnym systémom. Nemyslím tým len prípravu legislatívnych noriem zodpovedajúcich všeobecným pravidlám EÚ, ale mám na mysli hlavne to, aby po ich prijatí bolo zabezpečené dôsledné dodržiavanie týchto noriem a zlepšila sa vymožiteľnosť práva. Myslím si, že v tejto súvislosti máme ešte veľa úloh pred sebou, ktoré musíme splniť, aby sme mohli povedať, že sme pripravení na členstvo v EÚ. Je potrebné skutočne spracovať analýzu vo forme dopadovej štúdie nášho vstupu do Európskej únie. Hlavne mám na mysli to, aby sme si presne definovali naše slabiny a na ich odstránenie sformulovali opatrenia, ktoré musíme urobiť ešte do vstupu a zároveň, aby sme racionálne vedeli využívať prostriedky EÚ poskytované s cieľom vyrovnávania ekonomickej výkonnosti pôvodných členských a kandidátskych krajín. Vychádzajúc zo súčasného stavu si myslím, že máme ešte v tomto smere veľké rezervy.

Aký je tento rok pre vaše pracovisko, resp. vašu pozíciu?

J. Uhrík: Pre našu spoločnosť Volkswagen Slovakia je tento rok významný z toho dôvodu, že v nadväznosti na rozsiahly investičný program v posledných rokoch značne narastá výroba v našej organizácii, ktorá bude znamenať v tomto roku prekročenie produkcie 200-tisíc automobilov ročne. Zároveň spúšťame výrobu v novom industriálnom parku, kde je sústredená podstatná časť subdodávateľov, ktorí sa budú zúčastňovať na kompletizácii našej finálnej produkcie. Ďalej sa musíme pripraviť na nábeh najzložitejších výrobkov, aké sme doteraz v svojej krátkej histórii podniku zabezpečovali.

Ktoré problémy, resp. otázky v hospodárstve, ale aj v celej spoločnosti považujete za prioritné?

J. Uhrík: Tak ako som naznačil v odpovedi na predchádzajúce otázky, za najvážnejšiu úlohu v hospodárstve Slovenskej republiky považujem dôkladnú prípravu na vstup do Európskej únie. V nadväznosti na reštrukturalizáciu bankového sektora musíme intenzívne pracovať na reštrukturalizácii priemyslu ako základu možného zvýšenia výkonnosti ekonomiky SR vôbec, a týmto spôsobom zabezpečiť postupné riešenie nášho najväčšieho problému, ktorým je nezamestnanosť.

V budúcom roku si pripomenieme desaťročie od vzniku SR. Aké sú jej prednosti a mínusy v porovnaní s ostatným transformujúcim sa zahraničím?

J. Uhrík: Budúci rok bude skutočne významný pre Slovenskú republiku v tom, že si pripomenieme toto vzácne výročie. Ako pozitívum možno označiť to, že SR vystupuje ako samostatný suverénny štát so všetkými výhodami, ktoré s tým súvisia. Na druhej strane musia politici vytvoriť také podmienky, aby sa vzťahy so susednými štátmi dostali do polohy vzájomnej intenzívnej spolupráce, aby sa obrúsili tie nepríjemné hrany, ktoré existujú dosiaľ v týchto vzťahoch a aby sme sa spolu pripravili na vstup do Európskej únie, do zoskupenia, ktoré predstavuje nové vzťahy v celej Európe. Myslím si, že to čo sa nepodarilo, sú rozhodujúce reformy sociálnej sféry, zdravotníctva i reštrukturalizácia priemyslu. Pravda, nie je to len náš problém, s týmto zápasia takmer všetky transformujúce sa krajiny. Avšak v našich podmienkach sa nám nepodarilo to, čo možno môžeme závidieť susedným krajinám, a to je určitá vyprofilovaná politická štruktúra, ktorá je základom stability a kontinuity zahraničnej a vnútornej politiky každej krajiny.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.