Hospodársky denník
USD47,342 Sk
EUR43,545 Sk
CHF29,976 Sk
CZK1,417 Sk
  Streda  22.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nie nové, ale dobré pracovné miesto

Medzinárodné súvislosti vzniku súťaže Zamestnávateľ ústretový k rodine

V Hd sme v pondelok 20. mája podrobne informovali o výsledkoch prvého ročníka súťaže Zamestnávateľ ústretový k rodine, ktorú v rámci auditu Rodina a práca vyhlasuje ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Ako jeden z mediálnych partnerov sa tejto téme budeme v najbližšom čase venovať aj na strane zameranej na problematiku ľudských zdrojov a kariéry. Skôr ako predstavíme držiteľov troch hlavných cien v jednotlivých kategóriách, uverejňujeme príspevok PhDr. Petra Guráňa, generálneho riaditeľa sekcie rodinnej politiky MPSVR SR, ktorý približuje medzinárodné súvislosti vzniku tohto projektu.

Rovnaká dôležitosť

Jedným z hlavných záverov Lisabonského summitu európskych sociálnych ministrov v roku 2000 bolo postupné vytváranie Európy založenej na ekonomike súťaže a na dynamických poznatkoch. Cieľom nie je len ekonomický rast, ale rovnocenne popri ňom aj udržanie sociálnej kohézie. V novom európskom sociálnom modeli stoja vedľa seba v pozícii rovnakej dôležitosti ekonomická politika, politika zamestnanosti a sociálna politika. Tento trojuholník sa vzájomne dopĺňa a ani jedna časť nemôže úspešne fungovať bez svojho prepojenia na zvyšné dve.

Sociálna politika sa chápe nielen ako „záchranná časť rozvoja ekonomickej politiky“, ale ako priamy produktívny faktor ekonomického rastu spoločnosti. V takto chápanom modeli už nejde len o vytváranie nových pracovných príležitostí, ale o vytvorenie dobrého pracovného miesta, s ktorým by bol spokojný zamestnanec i zamestnávateľ. Európska sociálna agenda, ktorá bola prijatá v roku 2000, obsahuje viac ako sedemdesiat špecifických akcií v jedenástich oblastiach. Ide napríklad o pracovné právo, zdravie a ochranu pri práci, rovnosť zaobchádzania, sociálnu ochranu, sociálny dialóg, antidiskrimináciu atď.

Prioritná téma

Jednou z prioritných tém sociálnej agendy súčasnej EÚ sa stáva oblasť zlaďovania rodinných a pracovných povinností zamestnancov. Mnohé opatrenia smerujú k tomu, aby zamestnávatelia v čoraz väčšej miere zohľadňovali aj rodinné zázemie svojich zamestnancov, ich rodinné povinnosti, problémy a záväzky, ktoré, ako sa ukazuje, vedú k zvýšeniu produktivity práce a celkovým pozitívnym výsledkom jednotlivých firiem. Základným rámcom pre opatrenia v oblasti zlaďovania práce a rodiny je nariadenie Rady Európy v starostlivosti o deti v roku 1992.

Toto nariadenie definuje hlavných aktérov na jeho vykonávanie a oblasti, v ktorých sa má realizovať. Pri implementácii sa stáva dôležitou metódou tzv. good practices, ktorá umožňuje efektívne, individuálne a tvorivo využívať najrôznejšie spôsoby praktického uplatňovania filozofie zlaďovania rodičovských a pracovných povinností. Tento prostriedok možno využívať na všetkých úrovniach spoločenského života, t. j. na úrovni vládnej, na úrovni sociálnych partnerov a na úrovni samotných vykonávateľov.

Štyri typy služieb

Jednou z nových a veľmi úspešne sa rozvíjajúcich foriem „good practices“ sú rôzne typy súťaží, ocenení a auditov, ktoré sa vyhlasujú v jednotlivých krajinách a ktoré majú za cieľ zviditeľniť tie podniky a podnikateľov, ktorí sa k zamestnancom nesprávajú len ekonomicky, ale snažia sa zohľadňovať aj ich rodinnú situáciu a sociálne potreby. Tieto súťaže sa začali uskutočňovať asi od polovice 90. rokov najmä v Nemecku, neskôr v Rakúsku, Belgicku a ďalších krajinách. Sú veľmi populárne a vývoj smeruje k vytváraniu porovnateľných celoeurópskych kritérií s možnosťou európskeho auditu.

Pri vyhodnocovaní týchto súťaží sa prihliada predovšetkým na spokojnosť zamestnancov v týchto štyroch základných oblastiach:

služby pre deti a rodinných príslušníkov,

rôzne druhy pracovného voľna pre zamestnaných rodičov,

pracovné prostredie, štruktúra a organizácia práce, možnosti pracovného postupu,

podpora rastu participácie mužov v starostlivosti o deti.

SLUŽBY PRE DETI A RODINNÝCH PRÍSLUŠNÍKOV sú už tradične jednou z najviac využívaných foriem podnikovej rodinnej politiky. V súčasnosti by malo ísť najmä o to, aby spĺňali požadovaný kvalitatívny štandard a aby boli dosiahnuteľné pre všetkých rodičov. Mimoriadne závažná je skutočnosť flexibilného poskytovania takýchto služieb pri rôznych kombináciách pracovných časov rodičov, možnosť získania takejto služby v jednotlivých regiónoch, cenová dostupnosť, rodinná ústretovosť. Dôležité je zabezpečenie prístupu všetkých detí k využívaniu týchto služieb.

VOĽNO PRE PRACUJÚCICH RODIČOV. Do tejto skupiny patrí materské voľno, otcovské voľno, rodičovské voľno a voľno z rodinných dôvodov. Zladenie možno dosiahnuť, ak sú všetky štyri typy služieb dostupné pre všetkých - či cez legislatívu alebo kolektívne dohody, ak rodičovské voľno a voľno z rodinných dôvodov je rovnako dostupné matkám i otcom. Podniky môžu ponúkať komplementárne druhy voľna, dodatkové (vzdelávacie,...), ktoré podporujú čerpanie základných typov a uľahčujú návrat do práce. Dôležitá je zodpovedajúca dĺžka voľna. Skúsenosti ukazujú, že príliš krátke, ale rovnako príliš dlhé obdobie strávené mimo práce sa často obracia proti samotnému účelu voľna a proti pomoci rodine.

ÚLOHA PRACOVNÉHO MIESTA zahŕňa:

ˇ širokú a flexibilnú ponuku pracovných možností,

ˇ pracovnú kultúru zohľadňujúcu rodinný rytmus a sociálny život, podľa možnosti vyhýbanie sa večerným a víkendovým prácam,

ˇ jasné, praktické nariadenia,

ˇ plné pracovné práva na postup a vzdelávanie,

ˇ vzdelávanie manažérov a dohľad na zladenie práce a rodiny a na rovnosť príležitostí,

ˇ poskytnutie služieb,

ˇ vyhodnocovanie.

Ak si zamestnanci niektoré z týchto úprav uplatňujú, nemali by byť z týchto dôvodov znevýhodňovaní.

PARTICIPÁCIA MUŽOV V STAROSTLIVOSTI O DETI. Napriek spoločenským zmenám zostáva zodpovednosť za starostlivosť o dieťa stále predovšetkým na matkách. Tým je dané, že existujúca „family-friendly“ prax sa využíva väčšinou matkami. Rizikom týchto parciálnych výhod môže byť, že fixujú segregáciu pracovných miest na „ženské“ a „mužské“ a muži sa z prístupu k takýmto úpravám automaticky vylučujú. Vyváženie rodinného a pracovného života je však potrebné rovnako pre ženy i pre mužov. Dôležité je, aby tvorcovia zlaďovania programov verili v ich užitočnosť. Potreby zamestnaných rodičov sú veľmi diferencované, preto sa ukazuje ako vhodné poskytnúť na výber balík možností, ktorý je dobrý pre obidve strany.

(ach)

Počasie

Dnes bude prevažne polojasno, pri zväčšenej oblačnosti miestami prehánky alebo búrky, najmä na strednom a východnom Slovensku. Najvyššia denná teplota 21 až 25, na severe miestami okolo 19 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 13 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5, neskôr na juhozápade okolo 7 m/s.Vo štvrtok bude jasno až polojasno. Nočná teplota 14 až 10, denná teplota 25 až 29, na severe okolo 23 stupňov. V piatok bude veľká oblačnosť a početné prehánky a búrky, ojedinele aj s krúpami. Nočná teplota 15 až 11, denná teplota 19 až 23, na severozápade okolo 17 stupňov, na juhovýchode miestami aj teplejšie.Slnko vyjde zajtra o 5.05 a zapadne o 20.33 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.