Hospodársky denník
USD47,342 Sk
EUR43,545 Sk
CHF29,976 Sk
CZK1,417 Sk
  Streda  22.Mája 2002

Podmorská záhada

V podmorských hlbinách pred niekoľkými rokmi objavili zvláštny chrám. Vek stupňovitej stavby odhadujú vedci na desaťtisíc rokov. Neďaleko japonského ostrovčeka Jonaguni, ktorý sa nachádza juhozápadne od Okinawy, sa na dne morských hlbín vypína impozantná kamenná stavba. Svojím pravouhlým pôdorysom pripomína zikkuraty, stupňovité chrámové veže so svätyňou na vrchole a vonkajším prístupovým schodiskom, aké sa stavali na rozľahlých priestranstvách na území starovekej Mezopotámie. Objavená stavba je takmer 200 metrov dlhá a asi 30 metrov vysoká a mohla by pochádzať z obdobia osemtisíc rokov pred naším letopočtom. Pokiaľ sa datovanie potvrdí, znamenalo by to, že v tejto časti sveta musela existovať civilizácia, o ktorej archeológovia doteraz nemali tušenie.

Vedci tvrdia, že keby išlo o nejaký prírodný útvar, museli by sa okolo nachádzať pozostatky eróznej činnosti. Tu však nie je po niečom podobnom ani stopy. Po obvode stavby sa rysuje niečo ako cesta, ktorú by mohol vytvoriť jedine človek. Ešte v roku 1998 sa do týchto miest niekoľkokrát ponoril Robert Schoch, geológ z Bostonskej univerzity, aby záhadnú stavbu podrobne preskúmal. V skale je vytesaných niekoľko stupňov jeden meter vysokých. Je vylúčené, aby niečo podobné mohla vytvoriť vodná erózia, pretože odlomené kusy skaly by sa v žiadnom prípade nemohli samovoľne usporiadať do takého dokonale členitého a pritom pravidelného útvaru, tvrdí.

Vedci zdôrazňujú, že zatiaľ nedokážu povedať, kto stavbu vybudoval a prečo. Mohol to byť chrám zasvätený nejakému starovekému božstvu. V tom prípade by to bol dôkaz o existencii neznámej civilizácie. Zatiaľ totiž vedci nemajú žiadne svedectvo o tom, že by už pred desaťtisíc rokov existoval v tejto oblasti národ, ktorý by dokázal vybudovať podobný monument. Stavba tohto druhu už predpokladá človeka na vysokej technologickej úrovni, ktorý mohol pochádzať z ázijského kontinentu, kolísky najstarších foriem civilizácie.

Najpravdepodobnejšia hypotéza predpokladá, že ide o stavbu vybudovanú na pevnine, ktorá bola zatopená koncom poslednej doby ľadovej. Prvé stopy civilizácie nájdené v Japonsku však siahajú do neolitu, teda do doby asi deväťtisíc rokov pred naším letopočtom, a vtedy žijúci primitívni ľudia boli lovci a zberači. Z tohto obdobia nie sú k dispozícii žiadne nálezy, ktoré by potvrdzovali existenciu takej vyspelej kultúry, aby mohla stavať čosi na spôsob zikkuratov.

Vedec Jim Mower z University College v Londýne je presvedčený, že ak pochádza objavená stavba skutočne z obdobia pred desaťtisíc rokmi a ak je dielom človeka, bude potrebné zrevidovať dejiny juhovýchodnej ázijskej civilizácie.

(kab)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.