Hospodársky denník
USD47,342 Sk
EUR43,545 Sk
CHF29,976 Sk
CZK1,417 Sk
  Streda  22.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Po Čile aj ďalšie zmluvy

II. summit EÚ a iberoamerických krajín

Vrcholné stretnutie organizované predsedajúcou krajinou EÚ Španielskom v dňoch 17. - 18. mája v Madride skončilo svoje rokovanie deklaráciou podporujúcou voľný obchod, ale skoro bez konkrétnych krokov smerom k dohodám medzi oboma svetovými regiónmi. Samit deklaroval pozíciu zúčastnených krajín ako protiváhy proti unilateralizmu a ochranárskej politike aplikovanej USA. Konkrétnymi výsledkami tohto stretnutia sú iba záväzok spoločného boja proti terorizmu a podpis obchodnej zmluvy s Čile. Španielsky premiér José Maria Aznar prezentoval zmluvu o voľnom obchode s Čile ako veľký úspech summitu. Dohodu privítali aj ďalší prítomní predstavitelia únie ako príklad ďalších zmlúv, ktoré budú nasledovať. Zmluva však ešte nekonkretizuje obchodné vzťahy. Hovorca komisára EÚ pre obchod Pascala Lamyho Anthony Gooch uviedol, že obe strany teraz musia stanoviť konkrétne termíny, i keď nepredpokladá už žiadne prekvapenia. Očakáva sa, že zmluva bude v krátkom čase ratifikovaná a vstúpi do platnosti od začiatku roku 2003. Čílsky prezident Ricardo Lagos komentoval zmluvu ako vyvrcholenie sna 15 miliónov Čiľanov.

Napriek naliehaniu juhoamerických štátov , európska 15 odsunula všetky ďalšie obchodné rokovania do vyvrcholenia otvoreného kola rokovaní WTO z Dohy, ktorého ukončenie sa predpokladá v závere roku 2004. Výsledkom týchto rokovaní by mali byť ďalšie písomne potvrdené bilaterálne obchodné záväzky EÚ s rôznymi juhoamerickými zoskupeniami. Najviac sklamaná odišla zo summitu Brazília, ktorá mala najvyššie ambície na stanovenie termínu o uzavretí podobnej dohody s horizontom do konca roku 2004. Kompromisným riešením má byť ohlásené stretnutie ministrov obchodu EÚ a krajín MERCOSUR v júli tohto roka práve v Brazílii. Komisár Lamy ubezpečil prítomných prezidentov, že Bolívia, Kolumbia, Venezuela, Peru a Ekvádor už dnes majú prístup na európsky trh pre 90 % svojich výrobkov. Zostatok agrárnych produktov bude predmetom rokovaní kola z Dohy. Jediným ústretovým gestom 15 bolo ohlásenie začiatku rokovaní o hospodárskom pridružení krajín karibskej oblasti v septembri tohto roka.

Predstavitelia EÚ súčasne zdôraznili svoj postoj pri riešení krízy v Argentíne, keď dali argentínskemu prezidentovi E. Duhaldemu jasne najavo potrebu dohody s Medzinárodným menovým fondom. Premiér Aznar povedal, že budúcnosť Argentíny je možná len po uzatvorení dohody s MMF, Argentína musí uskutočniť ťažké a bolestivé opatrenia, ale ťažšie a bolestivejšie by bolo ísť cestou rozpadu Argentíny. Prezident Duhalde vyslovil presvedčenie o dosiahnutí dohody s predstaviteľmi jednotlivých argentínskych provincií už v krátkom čase a po splnení podmienok MMF v priebehu júna.

Igor Bláha

vedúci OBEO, Madrid

Počasie

Dnes bude prevažne polojasno, pri zväčšenej oblačnosti miestami prehánky alebo búrky, najmä na strednom a východnom Slovensku. Najvyššia denná teplota 21 až 25, na severe miestami okolo 19 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 13 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5, neskôr na juhozápade okolo 7 m/s.Vo štvrtok bude jasno až polojasno. Nočná teplota 14 až 10, denná teplota 25 až 29, na severe okolo 23 stupňov. V piatok bude veľká oblačnosť a početné prehánky a búrky, ojedinele aj s krúpami. Nočná teplota 15 až 11, denná teplota 19 až 23, na severozápade okolo 17 stupňov, na juhovýchode miestami aj teplejšie.Slnko vyjde zajtra o 5.05 a zapadne o 20.33 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.