Hospodársky denník
USD47,386 Sk
EUR43,877 Sk
CHF30,215 Sk
CZK1,421 Sk
  Štvrtok  23.Mája 2002

Vplyvy aj daňového kritéria

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Vediem účtovníctvo pre fyzickú osobu, ktorá dobrovoľne účtuje v sústave podvojného účtovníctva. Majiteľ sa niekedy pýta, či sa nevrátime do jednoduchého účtovníctva, či to nie je výhodnejšie z hľadiska účtovania zásob a získania informácií o zásobách?

- Zásoby sú pojmovo vymedzené v účtovných predpisoch. Je to tak v metodike podvojného účtovníctva ustanovenej Opatrením MF SR č. 3177/1998-KM, ktorým sa ustanovuje účtová osnova a postupy účtovania pre podnikateľov v znení neskorších predpisov, ako aj v metodike jednoduchého účtovníctva ustanovenej Opatrením MF SR č. 65/396/1994, ktorým sa ustanovujú postupy účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva pre fyzické osoby, ktoré vykonávajú podnikateľskú alebo inú zárobkovú činnosť, pokiaľ preukazujú na daňové účely výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov v znení neskorších predpisov.

Základným spôsobom účtovania zásob v podvojnom účtovníctve je spôsob A, keď sa zásoby účtujú najprv na sklad a neskôr pri vyskladnení do spotreby (nákladov). Účtovné jednotky, ktoré nemajú povinnosť auditu, môžu použiť aj spôsob B účtovania zásob, keď sa zásoby účtujú priamo do spotreby (nákladov), pričom na konci roka sa časť nespotrebovaných zásob z nákladov jednorazovo preúčtuje na sklad. Oba spôsoby účtovania zásob sledujú a dosahujú rovnaký cieľ - verné zobrazenie nákladov a majetku ku dňu zostavenia účtovnej závierky.

V jednoduchom účtovníctve pre podnikateľov sa zásoby zaúčtujú do peňažného denníka pri ich zaplatení spravidla ako náklad na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov. Ďalej sa v jednoduchom účtovníctve vedie kniha zásob, kde sa vedie vecná evidencia zásob, najmä príjem a výdaj. Majiteľ alebo ekonóm podniku často môže vykonať rýchlu analýzu zásob aj z údajov účtovných výkazov. V podvojnom účtovníctve je to výkaz Súvaha, kde sú zásoby uvedené na strane aktív. V jednoduchom účtovníctve je to Výkaz o majetku a záväzkoch. Uvedené výkazy sa zostavujú povinne len ku dňu účtovnej závierky, spravidla k 31. decembru daného roka. Pre potreby riadenia, pre financujúce banky a podobne, sa však zostavujú často aj priebežne počas roka.

Významným kritériom pre rozhodovanie o tom, v ktorej sústave účtovníctva účtovať v tomto prípade, keď si podnikateľ - fyzická osoba môže vybrať, je aj daňové kritérium. Možnosť výberu účtovnej sústavy vyplýva z ustanovenia § 37 ods. 2 Obchodného zákonníka. Podnikateľ, ktorý nie je zapísaný v obchodnom registri, môže účtovať namiesto v sústave jednoduchého účtovníctva v sústave podvojného účtovníctva, pokiaľ v nej bude účtovať po celé účtovné obdobie. Ide o princíp obsiahnutý v § 24 ods. 1 písm. a) zákona č. 563/1991 Zb. o účtovníctve v znení neskorších predpisov a následne premietnutý do platných Postupov účtovania v jednoduchom účtovníctve, prípadne do Postupov účtovania v podvojnom účtovníctve. V jednoduchom účtovníctve sú zásoby daňovým nákladom po ich zaplatení a v podvojnom účtovníctve sú zásoby daňovým nákladom po ich vyskladnení do spotreby bez ohľadu na zaplatenie príslušného záväzku. Podľa § 23 ods. 2 zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov sa pri zisťovaní základu dane vychádza zo správne vedeného účtovníctva.

Ako fyzická osoba - podnikateľ chcem zaúčtovať do daňových nákladov zákonnú rezervu na opravy hmotného majetku. Aké sú podmienky jej použitia a ako sa o nej účtuje v jednoduchom účtovníctve pre podnikateľov?

- Účtovanie o rezervách je v jednoduchom účtovníctve pre podnikateľov upravené v príslušných Postupoch účtovania pre podnikateľov (článok III). Postupy účtovania odkazujú na zákonné rezervy podľa osobitného zákona, ktorým je v súčasnosti platný zákon č. 368/1999 Z. z. o rezervách a opravných položkách na zistenie základu dane z príjmov. Rezervy podľa tohto osobitného zákona sú daňovo uznanými výdavkami podľa § 24 ods. 2 písm. h) č. 366/1999 Z. z. zákona o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov. Do úvahy teda pripadá rezerva na opravy hmotného majetku podľa § 7 citovaného osobitného zákona. Upozorňujeme, že na použitie zákonnej rezervy na opravy hmotného majetku platia prísne kritériá, ktoré treba všetky dodržať. Musí ísť o majetok, ktorého daňové odpisovanie trvá osem a viac rokov (teda 2. odpisová skupina), ďalej rezervu môže tvoriť vlastník hmotného majetku alebo nájomca, ak sa k opravám zaviazal v nájomnej zmluve. Rezerva sa nemôže tvoriť na opravy opakujúce sa každoročne; za opravu sa nepovažuje technické zhodnotenie (nadstavby, prístavby, vstavby, modernizácie, rekonštrukcie) ani udržiavanie. Na predmetnú opravu musí byť rozpočet opravy a rezerva sa môže tvoriť rovnomerne počas najmenej dvoch rokov do výšky 80 % vstupnej ceny.

Účtovanie o rezerve možno zjednodušene opísať tak, že ide o účtovno-technické zaradenie daňového výdavku do základu dane skôr, než tento výdavok v skutočnosti vznikol. Následne sa v čase, keď tento výdavok na opravu hmotného majetku skutočne vznikne, zaúčtuje do nedaňových výdavkov; teda v reálnom čase ide o neutrálny dosah na základ dane, lebo už tento výdavok bol daňovo využitý vopred.

Tvorba rezervy sa zaúčtuje do daňových výdavkov pri uzávierkových účtovných operáciách na konci roka. Skutočné výdavky na opravy hmotného majetku sa zaúčtujú do nedaňových výdavkov. Prípadné zrušenie zákonných rezerv (napríklad nevyčerpaná časť rezervy) na opravy hmotného majetku sa zaúčtuje ako storno daňových výdavkov.

Ing. Vladimír Pastierik

HZ Prievidza, s. r. o.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.