Hospodársky denník
USD47,386 Sk
EUR43,877 Sk
CHF30,215 Sk
CZK1,421 Sk
  Štvrtok  23.Mája 2002

Slovensko tranzitom pre al-Káidu?

Hromadné prevádzanie vraj nepatrí medzi spôsoby al-Káidy

Spolkový úrad na ochranu ústavy (BfV) nemôže potvrdiť správy, že viac ako 30 teroristov z radov al-Káidy a Talibanu je na ceste do Veľkej Británie, pričom ako tranzitnú krajinu použili aj Slovensko. „Hromadné prevádzanie nepatrí medzi spôsoby práce al-Káidy,“ povedala včera hovorkyňa BfV agentúre DPA. Podľa nej v súčasnosti koluje množstvo varovných správ, majúcich spravidla základ, ktorý sa nedá konkretizovať. „Keby existovala konkrétna hrozba, ministerstvo vnútra by ju sprostredkovalo,“ povedala hovorkyňa. Dodala, že značné abstraktné ohrozenie existuje, ale zatiaľ nie sú informácie o plánovaní konkrétnych útokov. Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung včera napísal, že z materiálov, ktoré pred dvoma mesiacmi zostavili špecialisti Interpolu a Europolu, vyplýva, že viac ako 30 významných predstaviteľov al-Káidy a Talibanu putuje s pomocou prevádzačov cez Bulharsko, Slovensko, Českú republiku a Rakúsko do Veľkej Británie, kde sa majú preskupiť a začať organizovať atentáty. Zoznam 31 Afgancov majú k dispozícii aj nemecké bezpečnostné orgány.

Špekulácie?

Americké úrady mohli odhaliť sprisahanie a predísť teroristickým útokom na USA z 11. septembra - stačilo len zhromaždiť všetky vopred známe informácie, oznámila v noci navčera senátna komisia pre spravodajskú službu. „Verím, že ak by boli všetky známe informácie o plánoch Usámu bin Ládina na výcvik osôb v USA a jeho zisťovaní údajov o fungovaní systému americkej komerčnej leteckej dopravy zhromaždené a predložené skupine analytikov, pravdepodobne by si ich dali dokopy,“ vyhlásil predseda komisie, floridský demokrat Bob Graham. Senátor na stretnutí s americkým ministrom spravodlivosti Johnom Ashcroftom síce pripustil, že závery komisie sú špekulatívne, no zároveň dodal, že ak by sa s informáciami narábalo inak, mohli viesť k odhaleniu sprisahania.

Pod tlakom demokratov vláda prezidenta Georga W. Busha umožňuje nazrieť do spravodajských dokumentov získaných ešte pred udalosťami z 11. septembra, ktoré budú zrejme stredobodom pozornosti vyšetrovania v americkom zákonodarnom zbore. Vláda vo Washingtone tým upustila od predchádzajúceho zamietavého postoja.

Kanada končí

Kanada v utorok oznámila, že koncom júla alebo v auguste z Afganistanu stiahne svoju pozemnú jednotku, asi 800 vojakov, ktorí v lete ukončia šesťmesačnú misiu. „Nebudeme striedať našu pozemnú jednotku v Kandaháre, čo znamená, že táto časť našej operácie sa koncom júla alebo na začiatku augusta skončí,“ povedal na tlačovej konferencii minister obrany Art Eggleton s tým, že námorná pechota a špeciálne jednotky zostanú v USA vedenej kampani naďalej pôsobiť. Eggleton priznal, že Spojené štáty si želali, aby kanadskí vojaci v juhoafganskom Kandaháre zostali. Ako však dodal, Washington „chápe, že nemôžeme, že sme napnutí a potrebujeme čas na reorganizáciu svojich síl“. Minister odmietol úvahu, že rozhodnutie ovplyvnila tragédia z apríla, keď americké lietadlo omylom zbombardovalo kanadských vojakov, pričom štyria z nich zahynuli a osem utrpelo zranenia.

Aktívne lietadlá

Americké lietadlá zaútočili na predpokladaných príslušníkov teroristickej siete al-Káida a fundamentalistického hnutia Taliban pri afgansko-pakistanských hraniciach. Nie je známe, či si útok vyžiadal mŕtvych, oznámila dnes armáda Spojených štátov. Podľa majora Bryana Hilfertyho v utorok bojové lietadlá A-10 zhodili bomby a strieľali rakety na skupinu viac než desiatich bojovníkov. Koaličné jednotky bojovníkov spozorovali južne od východoafganského mesta Chóst.

(TASR)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.