Hospodársky denník
USD47,386 Sk
EUR43,877 Sk
CHF30,215 Sk
CZK1,421 Sk
  Štvrtok  23.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Z - EKO - Dopady rozširovania EÚ

Integračný proces z hľadiska španielskych ekonómov

Rozšírenie Európskej únie o nových členov je jednou z priorít vlád európskej pätnástky, ale pomerne málo zamestnáva mysle ich radových občanov. Podľa uskutočnených prieskumov si však mnohí myslia, že rozšírenie môže znížiť ich finančné zdroje a privodiť stratu pracovných príležitostí. Španielsko ako hlavný príjemca finančných zdrojov z rozpočtu EÚ dostáva každý rok 5,4 miliárd eur. Zdroje môžu byť podľa názorov expertov ohrozené vstupom nových krajín, v ktorých ekonomike má silný podiel poľnohospodárska výroba ( 25- až 30-percentný podiel so 70-percentným podielom obyvateľstva na vidieku) a ktoré okrem toho majú oveľa nižší príjem na obyvateľa, ako je priemer únie.

Redakcia ekonomického denníka Cinco Días usporiadala debatu odborníkov z katedier ekonomiky madridských univerzít Complutense a Politécnica, ktorí vyjadrili názory na to, aká je pozícia Španielskeho kráľovstva a čo možno očakávať od rozšírenia EÚ. Profesorka C. Martín z Katedry aplikovanej ekonómie UCM je presvedčená, že rozšírenie EÚ poskytuje veľké možnosti španielskym podnikom. Domnieva sa však, že Španielsko je veľmi pozadu v prenikaní na tieto teritóriá a že predstavitelia vlády ich začali navštevovať len nedávno... Vo svojich materiáloch uvádza, že ŠK investuje v krajinách strednej a východnej Európy (SVE) menej ako napríklad na Cypre, v Lichtenštajnsku a v Luxembursku. Kandidátske krajiny môžu predstavovať silnú konkurenciu napr. v automobilovom priemysle, pretože nadnárodné koncerny môžu na ich územie preložiť výrobu v snahe využiť lacnú pracovnú silu a vytvoriť si základňu pre nové trhy. Je však presvedčená, že dobré možnosti sa poskytujú v iných sektoroch, ako je turistický ruch, textilná a potravinárska výroba. Taliansko už zaujíma pozície a španielske podniky by to mali urobiť čo najskôr. Fakty ukazujú, že doteraz to robia veľmi pomaly a nesmelo.

J. Sumpsi z Katedry ekonómie a sociálnych vied v agrosektore z Universidad Politécnica si myslí, že najviac ohrozené sú v Španielsku z hľadiska rozširovania EÚ sektory pestovania obilnín, olejnín a mliekarenská výroba. Na druhej strane považuje za konkurencieschopné veľkochovy hydiny a ošípaných, pestovanie bavlny, produkciu cukru, olivového oleja a vína. Najväčšie možnosti z hľadiska poľnohospodárskej produkcie sa črtajú v pestovaní zeleniny a ovocia, pretože ide o potenciálny trh so 100 mil. konzumentov. Všeobecne hodnotí situáciu pre ŠK neutrálne alebo mierne pozitívne. Základným problémom bude podľa neho otázka subvencií na export výrobkov, pretože podpora z Bruselu na modernizáciu a zvýšenie produkcie poľnohospodárskej výroby KK môže podstatne zvýšiť výrobu v týchto krajinách. Rozšírená Európa musí hľadať kompromis vo výške subvencií a ak zistí, že musí prijať veľké kompromisy, môže sa stať, že bude musieť korigovať kvôli rozšíreniu svoju koncepciu agrárnej politiky.

Kandidátske krajiny zasa požadujú, aby sa aktuálne pravidlá na nich aplikovali čo najskôr, čo sa zdá byť podľa J. Sumpsiho v prípade 10 nových členov skoro nemožné. Na druhej strane stola pri vyjednávaní je Európska komisia, ktorá je podľa profesora čoraz viac skúpa. Prvá ponuka Bruselu bola relatívne štedrá, znamenala pri vstupe 50 % dotácií s postupným nárastom na 100 % v priebehu 5 rokov. Postupne sa však pod tlakom najsilnejších donorov únie zmenila na 25 % pri vstupe a nárast na 100 % v priebehu 10 rokov. Čo všetci očakávame je fakt, že sa v priebehu 10 rokov zmenia pravidlá zásad poľnohospodárskej politiky a súčasných 100 % nebude dosiahnutých nikdy. Nový návrh síce zamietol myšlienku, že sa zásadne zmenia pravidlá už pri vstupe nových členov do EÚ, ale dôležitým bude vyjednávanie o financiách pre rok 2006. Názory na reformu sú veľmi protichodné. Nemecko navrhlo istú formu prevzatia štátnej zodpovednosti za rozvoj agrárneho sektora, čo Španielsko úplne odmieta, lebo by to zastavilo jeho doterajšie silné finančné toky.

Igor Bláha

Vedúci OBEO Madrid

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, na východe spočiatku ešte oblačno a ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 21 až 25, na juhozápade okolo 27 stupňov. Na horách vo výške 1500 m sa oteplí na 14 stupňov. Juhovýchodný vietor 3 až 7 m/s.V piatok bude veľká, na východe územia spočiatku ešte zmenšená oblačnosť. Nočná teplota 16 až 12, denná teplota 18 až 23, na východe územia okolo 26 stupňov. V sobotu bude polooblačno až oblačno, ojedinele prehánky, najmä na severe územia. Nočná teplota 14 až 10, denná teplota 20 až 24, na východe územia 26 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.04 a zapadne o 20.34 hod.

Amsterdamprehánky19
Aténypolojasno27
Belehradoblačno24
Berlínpolojasno26
Bratislavapolojasno26
Bruselprehánky21
Budapešťpolojasno26
Bukurešť oblačno24
Frankfurt prehánky24 
Helsinkioblačno16
Istanbuloblačno27
Kodaňoblačno22
Kyjevjasno18
Lisabonoblačno21
Londýnprehánky17
Madridoblačno22
Moskvaprehánky13
Oslooblačno18
Parížprehánky20
Prahapolojasno26
Rímslnečno26
Sofiaoblačno23
Štokholmpolojasno21
Varšavaslnečno22
Viedeňpolojasno28
Záhreboblačno24
Ženevaoblačno24

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.