Hospodársky denník
USD47,386 Sk
EUR43,877 Sk
CHF30,215 Sk
CZK1,421 Sk
  Štvrtok  23.Mája 2002

Varovný prst Moody's

Horší rating pre USA?

Pochybnosti o stave americkej ekonomiky doteraz sporadicky prezentované analytikmi získali nový rozmer. Medzinárodná ratingová agentúra Moody's totiž včera upozornila na možnosť revízie hodnotenia dlhu Spojených štátov s možnosťou jeho zníženia. Kľúčovým determinantom tohto kroku bude rozhodnutie Kongresu o navýšení limitu vlády na dlhovú službu. Správa prichádza v deň, keď americký prezident George W. Bush začal svoju návštevu starého kontinentu.

Stanovisko, ktoré prezentovala agentúra Moody's, opäť posúva do popredia otázku financovania masívnej štátnej podpory hospodárstva zo strany Bushovej administratívy, ktorá so sebou nesie riziko rozpočtových deficitov. Jednou z tradične negatívne hodnotených makrocharakteristík ekonomiky je vysoký deficit zahraničnoobchodnej bilancie. V tomto roku bude rozvoj svetového hospodárskeho lídra zatienený tzv. duálnym deficitom, ktorý podporuje špekulácie o možnosti krátkodobého zotavenia ekonomiky s následným prepadom do recesie. Základnou črtou aktuálnej hospodárskej politiky USA sú fiškálne stimuly, ktorých dosah môžeme pozorovať tak na príjmovej, ako aj na výdavkovej strane rozpočtu. Masívna redukcia daňového zaťaženia znižuje potenciálne zdroje, kým finančná podpora leteckých spoločností, dotácie poľnohospodárom, navýšenie vojenských výdavkov podmieňujú zvyšovanie výdavkov.

Okrem tohto typu výdavkov je nevyhnutné do štátneho rozpočtu začleniť aj prostriedky určené na splácanie štátneho dlhu. Aj keď jeho objem nepredstavuje pri sile US ekonomiky väčší problém, deficitné hospodárenie bude jeho hodnotu postupne zvyšovať. V tejto súvislosti Kongres odmietol Bushovej vláde požičať si viac finančných prostriedkov, keď jej požiadavka znela na zvýšenie stropu dlhu o ďalších 750 mld. USD, ktorý sa v súčasnosti nachádza na 5,950 bil. USD. Tento verdikt je však potrebné vzhľadom na novembrové voľby do Kongresu vnímať aj z politického hľadiska. V súčasnosti je tento politický orgán kontrolovaný demokratmi, ktorí nešetrili kritikou najmä v súvislosti so schváleným plánom znižovania daňového zaťaženia. Koncepcia redukcie daní v objeme 1,35 bil. USD v 10-ročnom časovom horizonte podľa demokratov zvýhodňuje obyvateľov s vyššími príjmami, čím sa stráca požadovaný plošný účinok. Republikáni však argumentujú, že práve nižšie dane pomohli zmierniť dosah minuloročnej hospodárskej recesie.

Problém nedostatku finančných prostriedkov dlhu nie je ešte akútny, no podľa správy Moody's môže táto situácia nastať v priebehu letných mesiacov. V prípade ak Kongres neodobrí zvýšenie horného limitu na splátky dlhu, US ministerstvo financií nebude mať peniaze na úhradu sociálnych dávok pre dôchodcov, ktoré následne budú musieť byť financované z mimoriadnych zdrojov. V prípade ak táto situácia nastane, Moody's začlení USA na „pozorovaciu listinu“ a pokračovanie negatívnych tendencií môže v konečnom dôsledku vyústiť do zníženia hodnotenia schopnosti splácať svoj dlh. Podobná situácia nastala v roku 1996, keď ratingové agentúry varovali USA pred možným kolapsom verejného dlhu.

V súčasnosti sa rating bonity Spojených štátov nachádza v škále Moody's na najvyššom stupni Aaa. Jeho prípadná zmena sa nevyhnutne premietne do zvýšenia úrokových sadzieb, čím sa stane splácanie vládnych dlhopisov ešte nákladnejšou záležitosťou. Nárast kľúčových úrokov zasiahne aj náklady korporátneho sektora pri získavaní finančných zdrojov, čo bude mať dosah na investičnú aktivitu. Základný úrok sa v súčasnosti pohybuje na svojom 40-ročnom minime a centrálna banka sa vzhľadom na nejednoznačný vývoj ekonomiky neponáhľa s jeho úpravou. Ropné riziko oživenia US hospodárstva dočasne opadlo, no rozpočtové len nastúpilo. Jeho dosah je však na rozdiel od ropy dlhodobejší a nesie so sebou oveľa mohutnejšiu deštrukčnú silu.

Marcel Tirpák

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.