Hospodársky denník
USD47,386 Sk
EUR43,877 Sk
CHF30,215 Sk
CZK1,421 Sk
  Štvrtok  23.Mája 2002

Chvála aj kritika

Bez Benešových dekrétov

Zahraničný výbor Európskeho parlamentu schválil včera v Bruseli pravidelnú rezolúciu o rozšírení. Jej slovenská časť je podľa parlamentného spravodajcu pre SR Jana Marinusa Wiersmu vyvážená - chváli dosiahnutý pokrok Slovenska v príprave na členstvo v EÚ, ale upozorňuje na mnohé problematické oblasti. Rezolúcia vyjadruje nádej, že nová slovenská vláda vznikne čo najskôr po septembrových voľbách a bude s EÚ spolupracovať rovnako pozitívne ako terajší kabinet. Do textu sa vo včerajšom hlasovaní nedostala žiadna zmienka o Benešových dekrétoch, ani návrhy týkajúce sa napríklad amnestií bývalého premiéra Vladimíra Mečiara alebo požiadavka na vytvorenie maďarských univerzít. Prešla však výzva vláde, aby zabezpečila „dobrú a bezpečnú“ hranicu s Ukrajinou, aj požiadavka, aby vláda vypracovala plán na zlepšenie uplatňovania zákona o jazyku národnostných menšín z roku 1999 vrátane poskytnutia finančnej podpory oblastiam s viac ako 20-percentným podielom menšinového obyvateľstva s cieľom zabezpečiť ich lepšiu informovanosť o jazykových možnostiach.

Rezolúcia tradične upozorňuje na potrebu ďalšieho pokroku v oblastiach ako postavenie rómskej menšiny, boj proti korupcii či posilňovanie administratívnych kapacít. Pripomína tiež vysokú nezamestnanosť, veľké rozdiely v rozvoji regiónov a vysoké deficity obchodnej bilancie a bežného účtu.

Na druhej strane dokument víta pokrok Slovenska v mnohých oblastiach a vyjadruje nádej, že pri zachovaní súčasného tempa prístupových rokovaní s EÚ môže byť SR súčasťou prvej vlny rozšírenia naplánovanej na rok 2004.

Viacero kritických poznámok voči SR adresovali zahraničnému výboru k textu rezolúcie ostatné špecializované výbory EP. Výbor pre práva občanov napríklad kritizuje slovenskú azylovú procedúru a vyzýva na jej zladenie s medzinárodnými a európskymi štandardmi. Výbor pre hospodárske a menové otázky konštatuje, že politika hospodárskej súťaže, ktorá je kľúčovým nástrojom politiky EÚ, naďalej predstavuje pre SR „výrazné problémy“. Výbor pre životné prostredie presadil do hlavného textu rezolúcie kritiku projektu na vybudovanie kanálu medzi riekami Dunaj, Odra a Labe, ktorý je spolufinancovaný z peňazí EÚ, ohrozuje však niekoľko chránených prírodných oblastí. Výbor pre poľnohospodárstvo zasa zaznamenal v prípade SR „malý pokrok“ v preberaní legislatívy EÚ v tejto oblasti s výnimkou veterinárnej oblasti.

(TASR)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.