Hospodársky denník
USD47,309 Sk
EUR43,777 Sk
CHF30,103 Sk
CZK1,431 Sk
  Piatok  24.Mája 2002

Dobré tradície minulosti

Gazdovský spolok zakladal Samuel Jurkovič

Podielové družstvá tvoriace projekt Slovenské investície, ktoré podnikajú pod dohľadom Úradu pre finančný trh, sme už predstavili. Po čase sa vraciame k tejto téme, tentoraz v širšom ponímaní histórie a najmä budúcnosti sporiteľného družstevníctva na Slovensku. Hovoríme s predsedom predstavenstva Podielového družstva Slovenské investície Ing. Zdeňkom Juricom, CSc.

O sporiteľnom a úverovom družstevníctve sa v súčasnosti u nás veľa nehovorí. Vaše podielové družstvo však jednoznačne k tomuto typu patrí. Na akých základoch ste ho budovali?

- Samuel Jurkovič pred viac ako 150 rokmi založil Gazdovský spolok, prvé slovenské úverové družstvo. V desatore družstevníkov okrem iného uvádzal: „Ukladaj si peniaze len vo svojom družstve. Nikde nebudú tvoje úspory bezpečnejšie uložené, ako v družstve, ktoré ty sám a tebou zvolená správa riadi a kde ty, aj všetci ostatní členovia, za ne ručíte.” Projekt Slovenské investície, ktorý tvoria štyri podielové družstvá - Podielové družstvo Slovenské investície (PDSI), Krupinské podielové družstvo Slovenské investície (KPDSI), Dolárové družstvo Slovenské investície (DDSI) a Euro družstvo Slovenské investície (EDSI) - stavia na tejto tradícii a má preto budúcnosť. Ľudia majú možnosť zhodnocovať si svoje peniaze a majú rôzne ďalšie výhody. Družstvá stále čosi zlepšujú a približujú sa k požiadavkám svojich členov. Chcem teda zdôrazniť, že sa držíme skutočne starých zásad jurkovičovcov a svojou činnosťou nadväzujeme na tradíciu finančného družstevníctva v minulosti, na niekdajšie úspešné sporiteľné a úverové družstvá. To je naša filozofia.

Úspechy finančného družstevníctva v rôznych krajinách sveta sú zrejmé a toto odvetvie je v zahraničí veľmi rozšírené. Čerpáte skúsenosti z úspešných zahraničných projektov?

- Finančné družstevníctvo je vo svete naozaj veľmi rozšírené. Všetky vonkajšie i vnútorné signály naznačujú ďalší rozvoj tohto odvetvia i u nás. Výsledky družstevných bánk, napríklad rakúskej Reiffeisen Bank alebo kanadskej Desgardins Bank, sú viac ako presvedčivé. Nedávno sme v New Yorku navštívili družstvo Unia Credytowa s 51-tisícovou členskou základňou Poliakov žijúcich v USA. Únia pôsobí ako družstevná banka, obdivuhodne si počína a postupne si vybudovala veľkú popularitu a dôveru. Spomeniem aj inú americkú skúsenosť. Vo Washingtone, priamo v budove Kapitolu, si kongresmani založili sporiteľné družstvo a svoje finančné operácie uskutočňujú týmto spôsobom. Ďalšie príklady sú v Japonsku, vo Veľkej Británii, Francúzsku, ale aj v Poľsku a Maďarsku.

Akýmsi logickým vyústením družstevného systému na Slovensku je Družstevná únia. Máte záujem o začlenenie sa do štruktúr tejto organizácie?

- Prvé vzájomné kontakty nastali ešte koncom roku 2000. Myšlienky sa postupne zblížili a cesty Družstevnej únie a družstiev projektu Slovenské investície sa zrejme raz stretnú. Naše družstvá zdokonaľovali svoje stanovy, aby sa čo najviac priblížili družstevným zásadám. A čo tým projekt Slovenské investície získa? Stane sa členom miliónovej rodiny slovenských družstevníkov a 870-miliónovej rodiny svetových družstevníkov. Príde k prepojeniu na medzinárodné štruktúry spojiteľných a úverových družstiev, ktoré sú najviac rozvinuté v Severnej Amerike, predovšetkým v Kanade, ale aj v USA. Je o nich známe, že spravujú miliardové položky a ako viem, ich členmi sú aj viacerí kanadskí a americkí Slováci.

Akú úlohu vo vašom projekte zohráva Matica slovenská?

- Matica slovenská je vlastne spoluzakladateľom projektu a strategický zámer spočíva aj v tom, aby naše pracoviská získavali čo najviac členov z radov Matice slovenskej, ich rodinných príslušníkov a priaznivcov. Prínos vidím v troch smeroch. Po prvé dochádza k rozumnej mobilizácii zdrojov. Základný členský vklad 14-tisíc Sk nie je síce nízky, no na druhej strane pre mnohých ľudí neznamená nejaký zásadný škrt do rodinného rozpočtu. Kto sa rozhodne vstúpiť do družstva, investuje do vlastného rozvoja a získa nielen zaujímavé výnosy, ale aj ďalšie výhody. Napríklad zľavnené kúpeľné či rekreačné pobyty a iné. V období, keď Matica slovenská trpí nedostatkom peňažných zdrojov, považujem jej vstup do projektu za viac ako perspektívny. Po druhé tento projekt sa rozvíja tak, že si jednotlivec svoje prostriedky dlhodobo plánovane zhodnocuje a zabezpečí si tak finančný príspevok. Po tretie vytvorí sa nezávislá finančná základňa. Bude len čiastková, všetky potreby nepokryje, no práve z týchto zdrojov sa môžu v budúcnosti rozšíriť finančné možnosti Matice slovenskej.

(do)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.