Hospodársky denník
USD47,537 Sk
EUR43,613 Sk
CHF29,923 Sk
CZK1,428 Sk
  Pondelok  27.Mája 2002

Nemocnica potrebná ako soľ

Stavali dlho a s ťažkosťami, ale môže už slúžiť svojmu účelu

Stavbu s názvom Železničná nemocnica s poliklinikou v Košiciach, prvú etapu výstavby začali ŽSR v októbri 1990 z vlastných zdrojov s plánovaným finančným objemom 30,4 mil. Sk. V roku 1991 spracovali novú koncepciu stavby, ktorá zlepšila hlavne podmienky lôžkovej časti, chirurgického a interného oddelenia. Zmenou účelu sa zriadil aj nový operačný trakt. To si však vyžiadalo nové vonkajšie objekty, ktoré v pôvodnom zámere neboli. Napríklad náhradný prúdový zdroj, redukčnú stanicu kyslíka i medicinálnych plynov, kompresorovú stanicu, spojovací objekt. Zároveň modernizáciu zastaranej zdravotníckej techniky. Naplánovali aj druhú etapu výstavby, v ktorej mali rekonštruovať jestvujúcu budovu, rozšíriť kuchyňu, zriadiť centrálnu sterilizáciu a premiestniť práčovňu do nových priestorov. V roku 1994 však ministerstvo dopravy, spojov a verejných prác pre nedostatok finančných prostriedkov výstavbu druhej etapy zastavilo. Ale objekt centrálnej sterilizácie bol zaradený do prvej etapy. V hlavnom objekte, ktorý ŽSR slávnostne otvorili

17. mája,

v časti „A“ sú v súčasnosti ukončené: ambulancia lekárskej služby prvej pomoci a ambulancia interná, chirurgická, neurologická, gastroenterologická, reumatologická a dermatovenerologická, ako aj lôžkové oddelenie chirurgie, priestory pre riaditeľstvo ŽNsP. V časti „B“ sú ukončené: oddelenie rehabilitácie, operačný trakt, oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny, lôžkové oddelenie chirurgie, lôžkové oddelenie interné, šatne personálu a sklad šatstva pacientov.

Novú techniku zabezpečili v rámci investičnej prístavby ŽNsP Košice:

Gastroskop - optický prístroj na diagnostické vyšetrenie žalúdka. Je to mikrokamera, ktorá sa zavádza do žalúdka a obraz sa premieta na monitor.

Duodenoskop - optický prístroj s bočnou optikou, vyšetruje sa ním dvanástnik. Slúži na vyšetrenie žlčových ciest.

Kolonoskop - optický prístroj slúžiaci na vyšetrenie celého hrubého čreva a na odstránenie polypov z hrubého čreva nechirurgickou cestou.

ECHOKG VIVIT V - slúži na vyšetrenie srdca ultrazvukom. Uvedený typ poskytuje okrem štandardného morfologického zobrazenia srdca i funkčné vyšetrenie srdcového svalu, tzv. tkanivový dopler. Prídavná sonda umožňuje vyšetriť srdce i cez pažerák. Ďalšie sondy umožňujú vyšetriť štítnu žľazu, zhyby, celé brucho. Farebný dopler umožňuje zmerať i krvné prietoky mozgových tepien, vyšetriť priechodnosť ciev. Namerané hodnoty a obrázky srdca je možné uložiť do databázy a pri opakovaných vyšetreniach porovnať zmeny v nameraných hodnotách, posúdiť stav ako zlepšený alebo zhoršený.

EKG Cardiovit - polyfunkčná vyšetrovacia jednotka s programovým vybavením na zobrazenie EKG krivky vyšetrenia vektoru srdca, Holteru EKG = 24-hodinový záznam srdca a s programom pre ergometrické vyšetrenie.

Magnetická rezonancia - je zobrazovacia metóda, ktorá nemá žiadne nežiaduce účinky. Na vyšetrovaný orgán (hlava, srdce, cievy, obličky, končatiny) pôsobí silné magnetické pole, ktoré vyvolá kmitanie vodíkových iontov. Počítač na základe aktivity kmitania vodíkových iontov (rôzne tkanivá majú odlišné chemické zloženie, a teda i rôznu koncentráciu vodíkových iontov) je schopný zobraziť vyšetrovaný orgán v akejkoľvek rovine.

Harmonický skalpel - pracuje na princípe premeny ultrazvukových vĺn na tepelnú energiu. Jeho využitím je zabezpečená rýchlejšia a bezpečnejšia preparácia pri brušných operáciách, šetrná pre pacienta a šetriaca šijací materiál a čas.

Endoskopická videotechnika - zariadenie umožňujúce zobrazenie brušnej dutiny v trojrozmernom obraze s automatickým zaostrovaním.

Laparoskop - optické zariadenie na endoskopické vnútrobrušné operácie s príslušenstvom, využívané na miniinvazívnu chirurgiu.

Narkotizačný prístroj - KATO, SULLA 909. Sú to anestéziologické pracoviská s kompletným monitoringom pacientskym a anestéziologickým, ktorý zabezpečuje čo najvyššiu bezpečnosť pacienta. Prevádzka je ekonomická a ekologická.

Dýchací automat EVITA - je to servoventilátor na zabezpečenie riadeného dýchania u pacienta so zlyhaním respirácie. Sú v ňom všetky režimy dýchania, ktoré sa v súčasnosti používajú a navyše kapnografie a vyhodnocovanie pľúcnej mechaniky. Je to jeden z najspoľahlivejších servoventilátorov, ktoré sa vyrábajú vo svete.

Monitorovací systém - Hellige, zabezpečujúci veľmi kvalitný a komplexný pacientsky monitoring.

RTG-SIREGRAPH - používa sa hlavne na vyšetrenie tráviaceho traktu pomocou kontrastných látok, ako aj ostatné kontrastné vyšetrenia - urologické, gynekologické a iné. Okrem toho je na ňom možné klasické zobrazovanie pľúc, srdca, brucha, kostry a iné.

Denzitometer - slúži na celotelové vyšetrenie kostnej štruktúry z hľadiska hustoty - mineralizácie kostí (osteoporóza).

USG - LOGIQ: ultrazvukový prístroj na vyšetrenie brucha, štítnej žľazy, mäkkých časti tela (prsníky, svalstvo), kĺbov a vyšetrenie ciev.

Mamograf - slúži na vyšetrenie prsníkov rtg zobrazovacou technikou.

Prvým medzníkom v histórii sa stal rok 1952, keď v rámci novokonštituovanej Správy Košickej dráhy vzniká aj odbor železničnej zdravotnej služby, neskôr samostatný sektor preventívnej zdravotnej služby. Potom sa postupne začali zriaďovať nelôžkové oddelenia - očné, ORL, neskôr chirurgické, RTG oddelenie a posudková služba ako základ budúcej polikliniky, ktorá v tom čase sídlila v provizórnych podmienkach v budove bývalého Prevádzkového oddielu na Železničnej ulici v Košiciach. Výstavba samostatnej budovy terajšej železničnej nemocnice s poliklinikou sa datuje do roku 1958. V roku 1964 sa už v novej budove začala ambulantná činnosť. Druhým medzníkom je začiatok roku 1965, keď sa otvorila lôžková časť (100 lôžok) s dvoma základnými oddeleniami - interným a chirurgickým začiatkom. V Československu v tom čase išlo o vôbec

prvé lôžkové

zariadenie železničného zdravotníctva. Snaha vedenia železníc zabezpečiť nadštandardné služby pre železničiarov a tiež ich rodinných príslušníkov a dôchodcov vyústila v potrebu rozšíriť kvalitatívne a kvantitatívne sieť poskytovaných služieb. Tak sa zrodil investičný zámer, ktorého obsahom bolo postupné dobudovanie ŽNsP Košice. Až prísun prostriedkov, ktorý sa zintenzívnil v rokoch 2000 až 2002, jej umožnil nadobudnúť terajšiu podobu, a túto stavbu ukončiť. Prístavba ŽNsP Košice zvýši úroveň poskytovanej zdravotnej starostlivosti využívaním novej diagnostickej techniky, ale hlavne v lôžkovej zdravotnej starostlivosti budú splnené náročné kritériá minimálne európskej úrovne. Po uvedení prístavby do prevádzky a nevyhnutnej rekonštrukcii takmer 40-ročnej existujúcej budovy, bude mať štyri základné lôžkové oddelenia a päť spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek. Poliklinická časť v Košiciach, ale aj v rámci spádovej oblasti má 25 odborných ambulancií, 23 ambulancií všeobecného lekárstva, tri gynekologické ambulancie, jednu posudkovú ambulanciu, dve rehabilitačné ambulancie, jednu lekársku službu prvej pomoci, 14 stomatologických ambulancií a štyri stomatologické laboratóriá. V rámci regiónu Železničná nemocnica s poliklinikou má

vysunuté pracoviská

v Čiernej nad Tisou, Veľkých Kapušanoch, Michaľanoch, Humennom, Prešove, Starej Ľubovni, Poprade, Spišskej Novej Vsi, Margecanoch a v Plešivci. Železničná nemocnica s poliklinikou Košice poskytovala a poskytuje vo svojej spádovej oblasti Košického a Prešovského kraja služby nielen pre zamestnancov ŽSR a Železničnej spoločnosti, ale aj ostatných pacientov regiónu.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.