Hospodársky denník
USD47,537 Sk
EUR43,613 Sk
CHF29,923 Sk
CZK1,428 Sk
  Pondelok  27.Mája 2002

Mierna recesia aj oživenie

Americké ministerstvo obchodu na konci minulého týždňa zverejnilo revidované čísla o raste hrubého domáceho produktu (HDP) za prvé tri mesiace tohto roka. Prvé oficiálne odhady počítali s medziročným rastom na úrovni 5,8 % a analytici oslovený agentúrou REUTERS predikovali, že hospodársky rast bude revidovaný smerom hore na 6 %. Zverejnenie revidovaného rastu HDP na hladine 5,6 % mierne sklamalo analytikov, no aj napriek tejto skutočnosti zostáva dynamika medziročného rastu najvyššou za posledné dva roky.

Štruktúra v pozornosti

Analytici však upozorňujú na pozornejšie sledovanie štruktúry HDP, ktorá môže priniesť viac svetla do otázky, aké sú vyhliadky US ekonomiky na tento rok. Jedným z jeho hlavných komponentov je spotreba domácností, ktorej príspevok na rozvoji hospodárstva je v Spojených štátoch vyšší ako napríklad v Európe. Spotreba v sledovanom období vzrástla o 3,2 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, keď pôvodný odhad počítal s 3,5-percentným zvýšením. Revízia bola podporená hlavne slabšími výdavkami na tovary dlhodobej spotreby, ktoré medziročne klesli o 9,6 %. Výraznejší prepad ich spotreby nastal pred 11 rokmi, keď vykázal pokles o 13,1 %. V tejto súvislosti však treba poznamenať, že obyvateľstvo využívalo výhody z financovania na nákup týchto statkov podporované nízkymi kľúčovými úrokovými sadzbami v záverečných mesiacoch minulého roka.

Aj pokles investičných výdavkov bol výraznejší, ako sa predpokladalo. Ich hodnota sa na ročnej báze prepadla o 8,2 %, kým prvotný odhad počítal s ich redukciou na hladine 5,7 %. Určitým pozitívom v tomto prípade je menší pokles investícií v porovnaní s posledným kvartálom 2001. Najväčší príspevok k rastu HDP malo v prvom štvrťroku 2002 spomalenie tempa znižovania zásob v podnikoch.

Inflácia pozitívom

Revízia ekonomického rastu nepredstavuje výraznejší odklon od všeobecne očakávaného menej dynamickejšieho oživenia US hospodárstva. Dôležitým pozitívom je stabilná inflácia, ktorú pri zvýšenej volatilite cien energií brzdí najmä rozhodovanie podnikateľských subjektov o cenách. Práve stabilná inflácia umožňuje Federálnemu rezervnému systému (FED) ponechať kľúčové úroky na ich 40-ročnom minime, kde sa dostali po minuloročnom 11-násobnom znížení sadzieb. Pomalé rozbiehanie ekonomiky núti FED prehodnocovať prípadné zvýšenie úrokových sadzieb, aby nedošlo k obmedzovaniu rozvoja ekonomickej aktivity. Vzhľadom na tento fakt sa očakáva, že zvýšenie úrokov môže nastať niekedy v druhej polovici roka.

Deň pred zverejnením revidovaných údajov o HDP sa k aktuálnemu ekonomickému vývoju vyjadrili aj niektorí centrálni bankári FED-u. V týchto komentároch prevládali vyjadrenia o budúcnosti hospodárstva. „Vzhľadom na skutočnosť, že ekonomický pokles bol mierny, očakávame, že na začiatku oživenia bude tempo ekonomického rastu tiež mierne v porovnaní s historickými štandardmi,“, konštatoval prezident chicagského FED-u Michael Moskow. Prezident dallaského FED-u Robert McTeer však poznamenal, že v druhom kvartáli 2002 očakáva nižšie tempo ekonomického rastu ako v prvých troch mesiacoch.

Marcel Tirpák

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.