Hospodársky denník
USD47,537 Sk
EUR43,613 Sk
CHF29,923 Sk
CZK1,428 Sk
  Pondelok  27.Mája 2002

NATO - perspektívy Ukrajiny

Brzdou nekompetentnosť a lenivosť politikov

Ukrajina má dobré šance získať členstvo v NATO, ak bude dôsledne a dôrazne postupovať pri dosiahnutí nevyhnutných vstupných kritérií. Potenciálne je to dôležitý európsky štát a mohol by byť časťou euroatlantického spoločenstva. Ukrajinské perspektívy na pripojenie k aliancii sú možno lepšie ako ruské, lebo Rusko je eurázijská krajina s veľkým imperiálnym dedičstvom. Známy americký politológ Zbigniew Brzezinski takto ocenil v ukrajinskom vysielaní BBC situáciu po tom, čo Rada národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny minulý týždeň rozhodla o začatí dlhodobého procesu s konečným cieľom vstupu do Severoatlantickej aliancie. Pohyb Ukrajiny smerom k západným demokraciám podľa neho zdržiava napríklad „nekompetentnosť a lenivosť jej politickej elity“. Západ sa podľa Brzezinského už unavil robiť rôzne veci za Ukrajinu a teraz prišiel čas, keď Ukrajina musí sama niečo spraviť pre seba.

Prezident Ukrajinského centra ekonomických a politických štúdií O. Razumkova Anatolij Hrycenko vyhlásil, že vstup krajiny do NATO je seriózna procedúra, ktorá zaberie päť rokov i viac. „Musia sa vykonať komplexné opatrenia, zamerané na splnenie členských kritérií. Je to demokratizácia vnútornej politiky, trhovej ekonomiky, reformovanie ozbrojených síl, o čom viac hovoríme ako robíme, ako aj príprava verejnej mienky,“ uviedol. V schvaľovacom referende nevidí problémy, pretože ľudia sú pripravení na taký krok, ako je vstup do NATO.

Do vydania príslušného dekrétu hlavy štátu je však podľa Hrycenka predčasné hovoriť o vážnosti zámerov krajiny vstúpiť do aliancie. Nie je pritom vylúčené, že ak vyjde, nebude v ňom celkom to, o čom sa v súčasnosti rozpráva. „Pre prezidenta Ukrajiny bude teraz ťažké podpísať dokument, v ktorom konečným cieľom spolupráce s NATO je plnoprávne členstvo Ukrajiny v aliancii. Pravdepodobne v ňom bude vyhýbavá formulácia typu integrácia do systému kolektívnej bezpečnosti na základe NATO,“ očakával šéf Razumkovho centra. Mala by sa tak preveriť domáca i ruská verejná mienka. Môže sa však stať, že po prípadnej ostrej reakcii Ruska ukrajinský prezident povie, že mal na zreteli niečo úplne iné.

Podľa najnovšieho prieskumu spomínaného centra zachovanie neblokového štatútu Ukrajiny naďalej podporuje 28,4 percenta populácie krajiny, aj keď v minulom roku ich podiel tvoril až 42,1 percenta. Najpočetnejšia časť ukrajinského obyvateľstva ešte stále vníma NATO najmä ako agresívny vojenský blok. Aj ich počet sa však medziročne znížil zo 48,1 na 32,6 percenta. Množstvo osôb, ktoré považujú alianciu za obranný zväz, stúplo zo 17,6 na 20,7 percenta, a tých, čo NATO označujú za mierotvornú organizáciu, kleslo zo 17,3 na 16,7 percenta. Zároveň sa takmer zdvojnásobil zo 17 na 30 percent počet ľudí, ktorí nevedeli charakterizovať činnosť tejto organizácie. Množstvo občanov hodnotiacich NATO viac pozitívne ako negatívne sa pritom v posledných rokoch zvýšilo.

Martin Benko, Kyjev

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.