Hospodársky denník
USD47,304 Sk
EUR43,546 Sk
CHF29,857 Sk
CZK1,422 Sk
  Utorok  28.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Vode sa prispôsobili

Niekedy pred 40 - 50 miliónmi rokov skúsili niektoré kopytníky šťastie vo vode a stali sa z nich dnešné veľryby. Čo vyzerá ako rozprávka, nieslo so sebou zásadné zmeny v stavbe tela. Či tieto zmeny prebiehali rýchlo alebo pomaly, skúmali vedci na veľrybích skamenelinách.

Niektorí paleontológovia sa na základe doterajších nálezov, pri ktorých je dobre vidieť zachované končatiny, domnievajú, že hoci prvé veľryby žili vo vode, ich návrat späť na súš bol možný. S týmto názorom nesúhlasí v časopise Nature Fred Spoor z University College v Londýne, ktorý skúmal malý, ale veľmi dôležitý orgán veľrýb - vnútorné ucho.

Tento orgán je u všetkých cicavcov vrátane veľrýb sídlom zmyslu pre rovnováhu. Skladá sa z troch na seba kolmých polkruhových kanálov naplnených kvapalinou, cez ktorú sa registruje rotačné zrýchlenie pri otáčaní hlavy. Vnútorné ucho sa človeku nepríjemne pripomenie vtedy, keď sú jeho signály v rozpore s informáciami očí - stačí si spomenúť na takzvanú morskú chorobu.

Spoor a jeho kolegovia porovnali štruktúry vnútorného ucha 24 druhov veľrýb a ďalších 106 druhov cicavcov. Porovnanie ukázalo, že polkruhové kanály veľrýb sú v pomere k ich rozmerom veľmi malé. Aj u vráskavca ozrutného (Balaenoptera musculus), najväčšieho cicavca na svete, sú menšie ako u človeka. Polkruhové kanály vnútorného ucha delfína sú menšie ako potkanie.

Túto skutočnosť považuje Spoor za dôkaz rýchleho prispôsobenia veľrýb na život v novom prostredí. Malý rovnovážny orgán totiž reaguje menej citlivo na prudké zmeny smeru, ktorému sú veľryby vo vode často vystavené. Povedané inými slovami: veľryby nedostanú morskú chorobu.

V ďalšom kroku vedci skúmali vnútorné ucho štyroch predchodcov dnešných veľrýb. Zástupcovia najstaršieho rodu Ichthyolestes - bol to tvor veľký asi ako líška, žil asi pred 50 miliónmi rokov v dnešnom Pakistane - mali ešte polkruhové kanály podobné rovnako veľkým párnokopytníkom. Avšak už iba o niečo mladšie rody Remingtonocetus, Indocetus a Dorudon sú polkruhové kanály rovnako zakrpatené ako u dnešných veľrýb.

Z toho vyplýva, že zmenšenie vnútorného ucha muselo nastať v priebehu päť miliónov rokov, čo je v evolúcii veľmi krátky čas. Na súši by sa s takýmto necitlivým orgánom dalo iba ťažko prežiť, preto bol návrat prvých veľrýb na súš vylúčený.

(hy)

Počasie

Dnes bude prevažne oblačno a miestami prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 20 až 25, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 18 stupňov. Vietor južných smerov 2 až 5 m/s sa bude v západnej polovici postupne meniť na západný až severozápadný vietor 3 až 6 m/s, na juhozápade okolo 8 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 11 stupňov.V stredu bude polooblačno až oblačno, lokálne prehánky najmä na severe a východe. Nočná teplota 13 až 9 stupňov, v údoliach okolo 7, denná teplota 19 až 23, na severe okolo 17 stupňov. Vo štvrtok bude prevažne polooblačno, v okolí hôr ešte ojedinele prehánky. Nočná teplota 12 až 7, denná teplota 17 až 22 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.00 a zapadne o 20.39 hod.

Amsterdamdážď16
Aténypolojasno28
Belehraddážď23
Berlíndážď14
Bratislavaoblačno21
Bruseloblačno18
Budapešťpolooblačno20
Bukurešť polooblačno26
Frankfurt dážď16 
Helsinkijasno21
Istanbulpolooblačno23
Kodaňdážď19
Kyjevdážď18
Lisabonpolooblačno21
Londýndážď12
Madridpolojasno25
Moskvapolooblačno20
Oslodážď16
Paríždážď14
Prahadážď17
Rímjasno22
Sofiadážď18
Štokholmdážď17
Varšavadážď19
Viedeňpolooblačno19
Záhrebdážď19
Ženevapolooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.