Hospodársky denník
USD47,304 Sk
EUR43,546 Sk
CHF29,857 Sk
CZK1,422 Sk
  Utorok  28.Mája 2002

Priebežná stabilizácia ropy

Nízka likvidita a vyčkávacie pozície investorov boli kľúčovými charakteristikami včerajšieho obchodovania na trhu ropy na londýnskej International Petroleum Exchange. Pod tento stav sa podpísal štátny sviatok v Spojených štátoch, kde komoditné trhy zostali zatvorené. Po dnešnom zahájení obchodovania v New Yorku sa dá očakávať mierna vlna predajov, no cenové smerovanie ropy bude ovplyvnené vývojom na Blízkom východe. Nemenej dôležitým zostáva aj napätá situácia medzi Indiou a Pakistanom.

Zásoby rozhodnú

Po utorkovom závere obchodovania budú zverejnené informácie o stave priemyselných zásob ropy v USA, ktorú prinesie American Petroleum Institute. Vzhľadom na minulotýždňový rapídny nárast zásob ropy sa pri aktuálne nezmenených fundamentoch dá očakávať ich mierny nárast. V tejto súvislosti sa opätovne do popredia dostáva otázka spotrebiteľského dopytu vo svete, ktorý je hlavným indikátorom pre exportnú politiku členských krajín OPEC. Po predchádzajúcich vyhláseniach ruských predstaviteľov o opustení znížených vývozných kvót v druhej polovici tohto roka a pri aktuálne nevýraznom oživení ekonomickej aktivity na oboch stranách Atlantiku je prípadné zvýšenie kvót zo strany OPEC len málo pravdepodobné. V podobnom duchu sa nieslo aj včerajšie vyjadrenie katarského ministra ropného priemyslu Abdullaha bin Hamad al-Attiyaha, ktorý uviedol, že vzhľadom na súčasnú prevahu ponuky nad dopytom po rope nevidí žiadny dôvod na zvyšovanie exportu. Súčasne poznamenal, že aktuálna cenová hladina ropy je prijateľná tak pre vývozcov, ako aj pre spotrebiteľov. V cene benchmarkových kontraktov ropy je vzhľadom na pretrvávajúce napätie na Blízkom východe zohľadnená aj „vojnová prémia“, ktorej hodnotu analytici odhadujú v intervale 3 až 5 USD. Júlové dodávky ropy Brent si v pondelkovom obchodovaní odpočítali 3 USc a dočasne sa stabilizovali na hladine 25,15 USD za barel.

Priestor na rast

Ani zatvorené brány newyorského COMEX-u významnejšie nezmenili situáciu na trhu drahých kovov, keď spotová cena zlata v Londýne opätovne atakovala svoje 2-ročné maximum. Kontinuálne posilňovanie zlata je reflexiou vojensko-politických konfliktov na Blízkom východe a medzi Indiou a Pakistanom. Prípadné použitie nukleárnych zbraní v druhom prípade len umocňuje opatrnosť investorov, ktorý následne presúvajú svoje fondy do bezpečných investičných nástrojov. Vplyv absencie US trhu sa však prejavil v zníženej likvidite. Dnešné zapojenie New Yorku by na základe súčasných fundamentov mohlo pomôcť benchmarkovému kontraktu zlata prekonať svoje 2-ročné maximum. Spotová cena zlata sa na londýnskom trhu včera pohybovala na 320,20/320,70 USD za troyskú uncu. Technickí analytici hodnotia situáciu na trhu ako priaznivú pre ďalšie posilňovanie tohto kovu, keď dôležitým faktorom je aj fyzický dopyt v súčasnosti alokovaný okolo 316,00/318,00 USD/oz. Nemenej dôležitou informáciou bola aj akvizičná ponuka severoamerickej ťažobnej spoločnosti Placer Dome na austrálsku AurionGold LTD v hodnote 1,1 mld. USD. Mierne straty postihli spotovú cenu striebra, ktorá sa v záverečných hodinách seansy ustálila na 4,79/4,81 USD/oz. Pokles ceny neobišiel ani platinou vedenú skupinu kovov, kde spotové platina stratila 5 USD a dočasne sa pohybovala na 535,00/540,00 USD/oz. Spotové paládium finišovalo včerajšie obchodovanie na 342,00/352,00 USD/oz.

(M. Tirpák/REUTERS)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.