Hospodársky denník
USD47,25 Sk
EUR43,789 Sk
CHF29,976 Sk
CZK1,435 Sk
  Streda  29.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Svet ide po novom

Viac ako tisíc rokov to, čo sa dialo na území dnešného Talianska, ovplyvňovalo dejiny Európy a celého vtedy známeho sveta. Politické a kultúrne dedičstvo Rímskej ríše sa premietlo do moderných dejín Európy a zásadným spôsobom ovplyvnilo vznik Spojených štátov amerických, ktoré dnes vplývajú na politicko-ekonomickú situáciu planéty. Môžeme preto hľadať symboliku v tom, že posledný klinec do rakvy studenej vojny, resp. tlejúcemu konfliktu medzi superveľmocami bol včera zatlčený práve v Taliansku, len niekoľko kilometrov od kedysi nezničiteľného centra Rímskej ríše. Podľa vyjadrení popredných svetových politikov vytvorenie nového bezpečnostného orgánu Rady NATO-Rusko je naozaj dejinným krokom a má zásadným spôsobom ovplyvniť situáciu vo svete v najbližšej budúcnosti. Tisícročia ako keby si podávali ruku... Ak však máme veriť v silu symbolov, musíme sa pýtať, čo za predzvesť je zasiahnutie bleskom jedného z najznámejších monumentov v Ríme - vyše tisícročného obelisku Axum, ktorý vojaci Mussoliniho režimu v roku 1937 ukradli Etiópii (ktorej kultúrne a historické dedičstvo sa môže porovnávať s rímskym impériom). Okolo tohto obelisku mali včera prechádzať delegáti najhistorickejšej udalosti sveta od vlaňajších atentátov z 11. septembra v USA, ba až od čias spojenectva bývalého Sovietskeho zväzu, USA, Veľkej Británie a Francúzska v II. svetovej vojne. Predkovia dnešných Talianov, záhadní Etruskovia, veštili z bleskov. Takzvaní auguri vedeli predpovedať, čo zasiahnutie bleskom znamená. Či bude dobre alebo zle. Bolo by zaujímavé poznať ich predpovede dnes v súvislosti so vznikom Rady NATO-Rusko na základni Pratica di Mare. Či to bude naozaj sľúbený zrod svetovej bezpečnosti?

Širšie právomoci

„Týmto rozhodnutím ste formálne vytvorili Radu NATO-Rusko, kde budú všetci členovia sediaci za spoločným stolom spolupracovať ako rovnocenní partneri,“ uviedol včera generálny tajomník NATO George Robertson, podľa ktorého sa začala nová kapitola medzi niekdajšími znepriatelenými vojenskými blokmi. Robertson uviedol, že do dejiska summitu 20 premiéri a prezidenti prišli preto, „aby svet nedelili, ale zjednocovali“. Nová rada vo formáte „20“ - 19 súčasných členských štátov NATO a Rusko - nebude len obyčajným orgánom pre vzájomné konzultácie, ako to bývalo doteraz v prípade stálej zmiešanej rady vo forme „19+1“. Rada NATO-Rusko už bude mať širšie právomoci. Bude môcť prijímať spoločné rozhodnutia a koordinovať postup v celom spektre oblastí spoločného záujmu, pričom je reč najmä o boji proti terorizmu, pôsobení mierových síl, riešení krízových situácií, ale aj odzbrojovaní, nešírení zbraní hromadného ničenia a vôbec vojenskej spolupráce. „Deklarácia sa stala vyvrcholením transformácie vzájomných vzťahov aliancie a Ruska od skončenia studenej vojny po udalosti z 11. septembra minulého roka,“ povedal George Robertson a súčasne vyzval, aby po vytvorení Rady NATO-Rusko nasledovali aj konkrétne činy.

Už ako partneri

Členské štáty NATO včera na summite aliancie na vojenskej prímorskej základni v Pratica di Mare privítali rozhodnutie o vytvorení nového bezpečnostného orgánu Rady NATO-Rusko. „Dvaja bývalí nepriatelia sa teraz zjednotili ako partneri, pričom preklenuli 50 rokov rozdeľovania a dekádu neistoty,“ vyhlásil priamo po prijatí deklarácie americký prezident George W. Bush. Prezident USA v tejto súvislosti vyzdvihol predovšetkým spoločný postup v boji proti terorizmu. Ani predstaviteľ druhej strany, ruský prezident Vladimir Putin, nešetril veľkými slovami: „Toto je len začiatok. Musíme chápať rímsku deklaráciu ako začiatok...,“ uviedol. Podľa Putina Rusko ešte nemá v NATO plné partnerstvo a plní len obmedzenú úlohu, avšak ako zdôraznil, takáto úloha Ruska v rámci NATO by bola len pred niekoľkými rokmi celkom nepredstaviteľná. Isteže, Putin sám ako štátnik a politik má na tom veľký podiel, aj preto si dovolil vyhlásenia typu: „Prešli sme dlhú cestu od konfrontácie k dialógu a od konfrontácie k spolupráci.“

Opatrnosť v Rusku

Nie všetci v Rusku však súhlasia s Putinovým nadšením. Ruské noviny Gazeta napríklad priblíženie sa Ruska k Severoatlantickej aliancii otitulkovali ako „Rusko kapituluje pred NATO“ a denník Moskovskij komsomolec zašiel ešte ďalej, keď napísal: „Dnes sa v Taliansku koná zblíženie Ruska s blokom útočníkov.“ Pokusom o triezvy pohľad na celú záležitosť sú aj vyjadrenia hovorcu ruského ministerstva zahraničných vecí Alexandra Jakovenka. „Vytvorenie Rady NATO- Rusko ešte neznamená, že na všetky otázky teraz pozeráme rovnako,“ povedal. Aj po vytvorení Rady NATO-Rusko totiž rozpory medzi Moskvou a alianciou zostávajú, najmä, čo sa týka rozširovania NATO, ktoré je podľa Jakovenka chybou. Zdôraznil tiež, že Moskva si aj napriek historickosti včerajšej chvíle nekladie za cieľ členstvo Ruska v NATO, a nehodlá tak urobiť ani v dohľadnej perspektíve. „Nerobíme si nároky ani na právo veta na činnosť aliancie, rovnako ako NATO si nemôže robiť nároky na také právo vo vzťahu k Rusku,“ vysvetlil Jakovenko pozíciu ruského ministerstva zahraničných vecí, pričom upozornil, že „vo vojenskej oblasti sú NATO a Rusko sebestačné štruktúry“. Včerajší podpis rímskej deklarácie o vytvorení politickej „dvadsiatky“ NATO-Rusko je v duchu tohto uvažovania iba prvým krokom na ceste budovania kvalitatívne nových vzťahov a je de facto výsledkom „ťažkého vzájomného kompromisu“.

Strach organizátorov

Domácemu obyvateľstvu a možno aj samotných delegátom sa bezpečnostné opatrenia možno zdali drastické, avšak vláda talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho radšej nič neponechala na náhodu. Bleskom síce rozkázať nevedela, ale pre istotu včera zatvorila talianske letiská a zakázala akékoľvek prelety lietadiel. Čo ak by sa teroristi prihlásili k slovu? Podobne to bolo aj na mori a suchu, keď polícia dočasne uzavrela asi 60-kilometrový úsek pobrežia z mestečka Anzio do Ostie, ako aj všetky príjazdové cesty vedúce k vojenskej základni v Pratica di Mare. Prioritou priorít bol George W. Bush, ktorý radšej neletel z Ríma íkom, ako sa pôvodne plánovalo (vrtuľníky sa dajú ľahko zostreliť), ale na summit sa prepravil dlhokánskou automobilovou kolónou (vyše 50 áut), čo už aj tak na upchatých uliciach Ríma včera spôsobilo totálny chaos a mnohí Taliani si museli spomenúť na chôdzu pešo.

Iaromír Novák

Počasie

Dnes bude prevažne oblačno a miestami, najmä na strednom a východnom Slovensku, prehánky a búrky. Najvyššia denná teplota 19 až 24, na Kysuciach, Orave a v Liptove okolo 17 stupňov. Severný až severozápadný vietor 4 až 9, na juhozápade a v Košickej kotline v nárazoch miestami okolo 15 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 10 stupňov.Vo štvrtok bude prevažne polooblačno, popoludní ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 13 až 9, v údoliach okolo 7, denná teplota 19 až 23, na severe okolo 17 stupňov. V piatok bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a lokálne prehánky alebo búrky. Nočná teplota 12 až 7, denná teplota 17 až 22 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 4.59 a zapadne o 20.40 hod.

Amsterdamzamračené18
Atényslnečno28
Belehradzamračené24
Berlínzamračené18
Bratislavaoblačno24
Bruselzamračené18
Budapešťdážď21
Bukurešť oblačno25
Frankfurtzamračené17
Helsinkijasno19
Istanbuljasno22
Kodaňdážď18
Kyjevzamračené22
Lisabonpolojasno22
Londýnoblačno19
Madridjasno24
Moskvajasno20
Oslodážď10
Parížzamračené16
Prahazamračené18
Rímslnečno25
Sofiazamračené19
Štokholmpolojasno16
Varšavazamračené22
Viedeňoblačno23
Záhrebzamračené21
Ženevazamračené14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.