Hospodársky denník
USD47,25 Sk
EUR43,789 Sk
CHF29,976 Sk
CZK1,435 Sk
  Streda  29.Mája 2002

Ponožkové šetrenie v móde

Aký je rozdiel medzi Japonskom a Argentínou? Možno len tri roky. Toto je najnovší vtip z kuloárov tokijskej burzy a od reality nemusí mať vôbec ďaleko.

Japonská ekonomika, patriaca spolu so Spojenými štátmi a Európskou úniou do veľkej trojky ekonomických gigantov, sa už niekoľko rokov zmieta v najrôznejších krízach. Či už začnúc spomalením hospodárskeho rastu, turbulenciami národnej meny vyžadujúcimi intervenciu centrálnej banky, prepad ziskov domácich spoločností alebo alarmujúcu situáciu finančného sektora. Kým väčšina negatívnych trendov sa začína postupne stabilizovať a analytici očakávajú zlepšenie, kríza finančného sektora sa neustále vyhrocuje. Bankové ústavy v krajine vychádzajúceho slnka vykazujú čoraz slabšie hospodárske výsledky, objem nedobytných úverov a aktíva u platobne neschopných klientov stále rastú. V minulom hospodárskom roku vzrástol v siedmich najväčších finančných inštitúciách objem nových nedobytných úverov o 35 mld. EUR a aktíva u platobne neschopných klientov na 232 mld. EUR. Doteraz sa darí čeliť veľkej vlne bankových bankrotov. Otázkou však zostáva dokedy.

Medzi obyvateľmi sa totiž šíria obavy z krachu bánk a vedú viac ako dosť Japoncov k vyberaniu všetkých finančných prostriedkov z kont. Od marca do decembra minulého roka vybrali domácnosti zo svojich bankových kont približne 50 mld. EUR. Kedysi humorný termín „šetrenie do ponožky“ sa stáva realitou, čo je do veľkej miery zapríčinené takmer nulovými úrokmi. Ročný zisk na úrokoch z desiatich miliónov jenov uložených vo voľných úsporách predstavuje totiž iba 100 jenov (0,85 EUR), čo nestačí ani na pokrytie poplatku za výber z bankomatu. V prípade, že medzi obyvateľmi vypukne panika naberajúca stále výraznejšie kontúry, hrozí bankrot najmenej dvom tuctom komerčných bánk a z krajiny vychádzajúceho slnka sa môže stať krajina zapadajúceho slnka.

Nás však môže hriať príjemný pocit, že sme na tom lepšie ako tí Japonci, ktorí si dovoľujú vyberať svoje vklady z bánk a pchať do pančúch. Kým viacerí naši domáci politici a všelijakí analytici predpovedali slovenskej zemi argentínske (finančné) tango, dosiaľ je od neho uchránená. Azda aj preto, že sme tradične dôverčiví a vyznávajúci pokrok, reprezentovaný aj takými bankomatmi, nech sú už poplatky akékoľvek.

Peter Machala

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.