Hospodársky denník
USD46,536 Sk
EUR42,148 Sk
CHF28,984 Sk
CZK1,375 Sk
  Piatok  3.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Obličky z laboratória

Jedným zo spôsobov, ktorý by v budúcnosti mohol pomôcť vyriešiť permanentný nedostatok darcov orgánov, by mohla byť nová metóda - klonovacími technikami sa vedcom podarilo z kmeňových buniek vytvoriť funkčný orgán - obličky. Odhaduje sa, že vo Veľkej Británii trpí na niektorú z foriem vážnych ochorení obličiek asi 100 000 ľudí. V tejto krajine sa ročne robí približne 1200 transplantácií obličiek, ale stále takmer 6000 pacientov čaká na nový orgán. Ak pacientovi dobre nefungujú obličky, aby prežil, potrebuje po zvyšok života liečbu, či už v podobe dialýzy alebo transplantácie obličiek, ktorá je najúčinnejšou terapiou pre pacientov v konečnom štádiu zlyhávania obličiek. Transplantácia je jediným riešením, ak prestáva pracovať pečeň a dce. Počas čakania na vhodného darcu však mnohí postihnutí umierajú. Vedci preto neúnavne hľadajú spôsob, ako prekonať problém s nedostatkom darcovských orgánov.

Na novom výskume sa podieľali výskumníci súkromnej firmy z Massachusetts z USA, ktorá sa dostala do povedomia minulý rok po kontroverznom oznámení o vytvorení prvých klonov embryí človeka. Klonovacou technológiou vytvorili v laboratóriu celkom funkčné obličky. Orgány vytvorili z buniek, ktoré odobrali z ucha dospelej kravy. Boli geneticky identické s darcovskými bunkami, teda sa dali transplantovať späť do živočícha (z ktorého boli bunky odobraté) bez rizika odmietnutia transplantátu.

Z ucha kravy odobrali jednu bunku. Fúzovali ju s vajcovou bunkou kravy (darkyne), ktorá bola zbavená vlastného genetického materiálu. Elektrickým šokom stimulovali vznik embrya z bunky. Embryo obsahuje tzv. kmeňové bunky, ktoré sa môžu diferencovať na rôzne tkanivá tela. Niektoré z týchto kmeňových buniek následne prešli tajnou chemickou úpravou, vďaka ktorej sa diferencovali na zrelé bunky obličiek. Pestovali ich na bioodbúrateľnej kostre - akejsi „podložke“ tvaru obličiek. Bádatelia vytvorili niekoľko párov miniatúrnych obličiek. Transplantovali ich späť do dospelého zvieraťa vedľa existujúcich orgánov, kde začali produkovať moč.

Dúfajú, že nový úspech vedy v budúcnosti pomôže vyriešiť problém vážneho nedostatku darcovských orgánov pre transplantácie. Je zrejmé, že k vytvoreniu funkčných obličiek skutočnej veľkosti, ktoré si zachovajú všetky funkcie prirodzených obličiek, povedie ešte dlhá cesta. Výsledky výskumu predstavujú prvý krok k realizovaniu tejto predstavy.

(kab, BBC)

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno a mimoriadne teplo. Najvyššia denná teplota 26 až 30 stupňov C. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade popoludní 6 až 10, v nárazoch miestami okolo 15 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 16 stupňov C.V sobotu bude jasno až polojasno, na západe pri časom zväčšenej oblačnosti lokálne búrky. Naďalej teplo. Nočná teplota 14 až 10, denná teplota 25 až 30 stupňov C. V nedeľu bude od západu veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach dážď alebo prehánky, miestami búrky. Nočná teplota 15 až 11, denná teplota 18 až 22 stupňov Celzia, na východe krajiny teplejšie.Slnko vyjde zajtra o 5.30 a zapadne o 20.08 hod.

Amsterdamdážď11
Atényjasno24
Belehradjasno27
Berlínzamračené17
Bratislavapolooblačno26
Brusel oblačno13
Budapešťoblačno23
Bukurešť jasno21
Frankfurt dážď12 
Helsinkizamračené19
Istanbuljasno21
Kodaňdážď14
Kyjevpolooblačno16
Lisabonpolojasno19
Londýnpolojasno13
Madridpolojasno20
Moskvaslnečno20
Osloprehánky11
Paríždážď14
Prahaoblačno23
Rímdážď22
Sofiajasno20
Štokholmdážď15
Varšavajasno28
Viedeňoblačno27
Záhreboblačno24
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.