Hospodársky denník
USD46,536 Sk
EUR42,148 Sk
CHF28,984 Sk
CZK1,375 Sk
  Piatok  3.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Osoba zárobkovo činná v cudzine a fondy

Odchádzam do zahraničia pracovať, pretože si neviem nájsť prácu na našom území, avšak ešte neviem na ako dlho. Chcel by som však pracovať v zahraničí aspoň jeden rok. V prípade, ak nemám žiadne poistenie v zahraničí, mám nejaké odvodové povinnosti voči našim poisťovniam? Zatiaľ som si platil len zdravotné poistenie.

- Na základe uvedeného (napríklad neuvádzate krajinu, kam idete pracovať, takže neviem, či s ňou má SR uzatvorenú bilaterálnu zmluvu, alebo nie, máme zmluvu s Rakúskou republikou atď.), moja odpoveď môže byť len všeobecná.

I. Sociálne zabezpečenie (teda nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie)

Osobou zárobkovo činnou v cudzine (§ 8 ods. 6 zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení v znení zákona č. 446/2000 Z. z. - od 1. 1. 2001) na účely dôchodkového zabezpečenia sa rozumie osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorá vykonáva zárobkovú činnosť v cudzine, ak

- jej zamestnávateľ má sídlo alebo trvalý pobyt v cudzine alebo

- na výkon tejto činnosti je potrebné povolenie, registrácia alebo ohlásenie podľa právnych predpisov štátu, na ktorého území sa táto činnosť vykonáva.

Osoba zárobkovo činná v cudzine sa na nemocenskom poistení nemôže zúčastňovať ani fakultatívne, teda dobrovoľne na základe svojho rozhodnutia. Vzhľadom na túto skutočnosť, vám nevzniká ani povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie (§ 14 ods. 1 zákona NR SR č. 274/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov). Z uvedeného vyplýva, že poistné na nemocenské poistenie si nemôžete platiť ani dobrovoľne (teda fakultatívne), ani keby ste chceli a v prípade choroby vám nevznikne nárok na nemocenské.

Ako osoba zárobkovo činná v cudzine však môžete byť zúčastnený na dôchodkovom zabezpečení fakultatívne, teda dobrovoľne (§ 6 ods. 2 písm. b) zákona č. 100/1988 Zb. v znení neskorších predpisov). Závisí to od vášho rozhodnutia.

Ak sa rozhodnete pre dobrovoľnú účasť na dôchodkovom zabezpečení, účasť vám vznikne odo dňa prihlásenia sa na dôchodkové zabezpečenie, najskôr však odo dňa podania prihlášky na dôchodkové zabezpečenie a zanikne odo dňa odhlásenia sa z dôchodkového zabezpečenia, najskôr odo dňa podania odhlášky z dôchodkového zabezpečenia (§ 6a ods. 3 cit. zákona). Deň odhlásenia však nesmie predchádzať dňu podania odhlášky.

Je potrebné uviesť, že po „dobrovoľnom“ vstupe do systému dôchodkového zabezpečenia vám ako osobe zárobkovo činnej v cudzine vznikne povinnosť platiť poistné na dôchodkové zabezpečenie vo výške 28 % z vymeriavacieho základu (§ 15 ods. 6 zákona NR SR č. 274/1994 Z. z. o Sociálnej poisťovni v znení neskorších predpisov), ktorým je vami určená suma (§ 16 ods. 7 zákona NR SR č. 274/1994 Z. z. o Sociálnej poisťovni v znení neskorších predpisov).

Vymeriavací základ je najmenej vo výške 4000 Sk mesačne a je najviac vo výške 32 000 Sk mesačne (§ 16 ods. 11 a 13 zákona NR SR č. 274/1994 Z. z. o Sociálnej poisťovni v znení neskorších predpisov). Ako osoba zárobkovo činná v cudzine zúčastnená na dôchodkovom zabezpečení budete poistné na dôchodkové zabezpečenie odvádzať sám (§ 19 ods. 3 zákona NR SR č. 274/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov). Poistné na dôchodkové zabezpečenie za príslušný kalendárny mesiac, ktoré budete odvádzať ako osoba zárobkovo činná v cudzine zúčastnená na dôchodkovom zabezpečení, je splatné do ôsmeho dňa po uplynutí tohto mesiaca (§ 21 ods. 2 zákona NR SR č. 274/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov). Poistné na dôchodkové zabezpečenie je možné doplatiť aj spätne, najviac za obdobie jedného roka od podania žiadosti o doplatenie uvedeného poistného (§ 21 ods. 3 zákona NR SR č. 274/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov).

Pokiaľ medzinárodná zmluva neustanovuje inak, účasť na dôchodkovom zabezpečení osoby zárobkovo činnej v cudzine sa hodnotí ako zamestnanie, ak za toto obdobie bolo zaplatené poistné na dôchodkové zabezpečenie podľa § 14 ods. 1 a 2 zákona NR SR č. 274/1994 Z. z. o Sociálnej poisťovni v znení neskorších predpisov.

V prípade, ak toto poistné nebolo zaplatené do dňa, od ktorého sa priznáva dôchodok, hodnotia sa tieto obdobia ako zamestnanie až odo dňa zaplatenia poistného.

Ako zamestnanie sa hodnotí aj obdobie jedného roka spätne od podania žiadosti o doplatenie poistného na dôchodkové zabezpečenie, ak toto poistné bolo zaplatené (§ 8 ods. 5 zákona č. 100/1988 Zb. v znení neskorších predpisov).

II. Zdravotné poistenie

Osoba, ktorá na území Slovenskej republiky má trvalý pobyt, je povinne zdravotne poistená (§ 3 ods. 1 zákona NR SR č. 273/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov).

Z tohto povinného zdravotného poistenia je vyňatá

- osoba, ktorá na území Slovenskej republiky má trvalý pobyt a je zamestnaná u zamestnávateľa, ktorý nemá sídlo na území Slovenskej republiky, a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom má sídlo jej zamestnávateľ (§ 3 ods. 3 písm. b) zákona NR SR č. 273/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov),

- osoba, ktorá sa dlhodobo zdržiava v cudzine a je v cudzine zdravotne poistená. Za dlhodobý pobyt v cudzine sa považuje pobyt dlhší ako šesť mesiacov (§ 3 ods. 3 písm. c) cit. zákona).

Sídlom zamestnávateľa (§ 3 ods. 4 cit. zákona) sa rozumie

- u právnickej osoby jej sídlo, ako aj sídlo jej organizačnej zložky, ktorá je zapísaná v obchodnom registri,

- u fyzickej osoby vrátane zahraničnej fyzickej osoby miesto jej podnikania.

V prípade, ak vy ako osoba zárobkovo činná v cudzine nebudete zdravotne poistený na území štátu, v ktorom má sídlo váš zamestnávateľ, alebo v ktorom budete zárobkovo činný, prípadne sa budete zdržiavať dlhšie ako šesť mesiacov, nadobúdate postavenie tzv. dobrovoľne nezamestnanej osoby, teda osoby, ktorá

- nie je v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu k zamestnávateľovi, ktorý má sídlo na území Slovenskej republiky,

- nie je samostatne zárobkovo činnou alebo spolupracujúcou osobou na území Slovenskej republiky,

- nie je osobou, za ktorú platí poistné štát alebo Národný úrad práce.

V tomto prípade ako poistenec ste naďalej povinný platiť poistné na zdravotné poistenie vo výške 14 % z vami určeného vymeriavacieho základu, najmenej však zo sumy 3000 Sk, teda najmenej 420 Sk mesačne (Pozri tabuľku).

III. Príspevok na poistenie v nezamestnanosti

Občanom zárobkovo činným v cudzine na účely platenia príspevku na poistenie v nezamestnanosti (§ 27 ods. 1 zákona NR SR č. 387/1996 Z. z. o zamestnanosti v znení zákona č. 245/2000 Z. z.) sa rozumie občan, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a

- v cudzine je zamestnancom (teda je v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu alebo vykonáva práce na základe dohody o pracovnej činnosti) alebo

- v cudzine vykonáva, alebo prevádzkuje inú zárobkovú činnosť.

Ako občan zárobkovo činný v cudzine môžete byť dobrovoľným platiteľom príspevku na poistenie v nezamestnanosti (§ 57 ods. 2 písm. a) zákona NR SR č. 387/1996 Z. z. v znení neskorších predpisov). Znamená to, že príspevok na poistenie v nezamestnanosti na základe svojho rozhodnutia platiť môžete, ale nemusíte. Závisí to od vášho rozhodnutia.

V prípade, ak sa rozhodnete pre platenie príspevku, nastupuje pre vás tzv. všeobecný režim povinných platiteľov príspevku na poistenie v nezamestnanosti.

Znamená to, že sa prihlásite písomne na predpísanom tlačive ako odvádzateľ tohto príspevku na okresnom úrade práce, v ktorého územnom obvode máte trvalý pobyt (§ 68 ods. 4 cit. zákona).

Občan zárobkovo činný v cudzine platí príspevok na poistenie v nezamestnanosti vo výške 3 % z určeného vymeriavacieho základu, ktorým je ním určená suma (§ 58 ods. 6 a § 61 zákona NR SR č. 387/1996 Z. z. v znení neskorších predpisov).

Vymeriavací základ na určenie výšky príspevku na poistenie v nezamestnanosti nesmie byť nižší ako 3000 Sk, v prípade ak je občan zárobkovo činný v cudzine čiastočne invalidný, nesmie byť nižší ako 2250 Sk a ak je invalidný, nesmie byť nižší ako 1500 Sk. Maximálny vymeriavací základ na účely platenia príspevku na poistenie v nezamestnanosti je 24 000 Sk (§ 63 zákona NR SR č. 387/1996 Z. z. v znení neskorších predpisov).

Občan zárobkovo činný v cudzine odvádza príspevok na poistenie v nezamestnanosti sám na účet okresného úradu práce príslušného podľa miesta svojho trvalého pobytu (§ 67 ods. 3 a 6 cit. zákona).

Odvádzateľ príspevku je povinný sám si vypočítať výšku príspevku na poistenie v nezamestnanosti.

Príspevok môžete odvádzať

- bezhotovostným prevodom z účtu odvádzateľa príspevku na poistenie v nezamestnanosti (teda zo svojho účtu) na účet okresného úradu práce v peňažnom ústave alebo

- poštovou poukážkou na účet okresného úradu práce.

Občan zárobkovo činný v cudzine odvádza príspevok na poistenie v nezamestnanosti za kalendárny mesiac najneskôr do ôsmeho dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca. Na základe žiadosti môže okresný úrad práce, ktorému sa príspevok odvádza, dohodnúť s ním osobitný režim odvádzania tohto príspevku (§ 69 ods. 4 cit. zákona).

Na základe písomnej žiadosti odvádzateľa príspevku na poistenie v nezamestnanosti, teda občana zárobkovo činného v cudzine, možno povoliť splátky dlžných súm týchto príspevkov z dôvodu jeho platobnej neschopnosti, ak možno dôvodne predpokladať, že bude schopný zaplatiť dlžnú sumu, a ak už v čase posudzovania žiadosti je schopný riadne odvádzať príspevky na poistenie v nezamestnanosti. V prípade nedodržania dohodnutej výšky splátky a dohodnutého termínu splátky sa splatnou stáva celá dlžná suma (§ 69 ods. 6 a 7 cit. zákona).

Občan zárobkovo činný v cudzine ako odvádzateľ príspevku na poistenie v nezamestnanosti je povinný písomne oznámiť skončenie povinnosti byť odvádzateľom tohto príspevku do ôsmich dní (§ 68 ods. 5 cit. zákona).

Osoba zárobkovo činná v cudzine (v cudzine zdravotne nepoistená)

a platenie poistného na

nemocenské neplatí

poistenie (nemôže platiť ani dobrovoľne)

neplatí

dôchodkové

zabezpečenie (môže platiť dobrovoľne)

28 %

z vymeriavacieho základu

najmenej zo sumy 4000 Sk

(t. j. 1 120 Sk)

najviac zo sumy 32 000 Sk

(t. j. 8 960 Sk)

zdravotné platí

poistenie 14 %

z vymeriavacieho základu

najmenej zo sumy 3000 Sk

(t. j. 420 Sk)

príspevok neplatí

na poistenie

v nezamestnanosti (môže platiť dobrovoľne)

3 %

z vymeriavacieho základu

najmenej zo sumy 3000 Sk

(t. j. 90 Sk)

najviac zo sumy 24 000 Sk

(t. j. 720 Sk)

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno a mimoriadne teplo. Najvyššia denná teplota 26 až 30 stupňov C. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade popoludní 6 až 10, v nárazoch miestami okolo 15 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 16 stupňov C.V sobotu bude jasno až polojasno, na západe pri časom zväčšenej oblačnosti lokálne búrky. Naďalej teplo. Nočná teplota 14 až 10, denná teplota 25 až 30 stupňov C. V nedeľu bude od západu veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach dážď alebo prehánky, miestami búrky. Nočná teplota 15 až 11, denná teplota 18 až 22 stupňov Celzia, na východe krajiny teplejšie.Slnko vyjde zajtra o 5.30 a zapadne o 20.08 hod.

Amsterdamdážď11
Atényjasno24
Belehradjasno27
Berlínzamračené17
Bratislavapolooblačno26
Brusel oblačno13
Budapešťoblačno23
Bukurešť jasno21
Frankfurt dážď12 
Helsinkizamračené19
Istanbuljasno21
Kodaňdážď14
Kyjevpolooblačno16
Lisabonpolojasno19
Londýnpolojasno13
Madridpolojasno20
Moskvaslnečno20
Osloprehánky11
Paríždážď14
Prahaoblačno23
Rímdážď22
Sofiajasno20
Štokholmdážď15
Varšavajasno28
Viedeňoblačno27
Záhreboblačno24
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.