Hospodársky denník
USD46,536 Sk
EUR42,148 Sk
CHF28,984 Sk
CZK1,375 Sk
  Piatok  3.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Le Pen a Slovensko

Pravicový závan sa môže premeniť na prievan

Volebný úspech kandidáta extrémnej pravice v prvom kole francúzskych prezidentských volieb vyvolal silné reakcie v celom svete. Naši čitatelia v tomto smere nie sú výnimkou. Prinášame názor doc. Ing. A. Bracjuna, CSc., z Ekonomickej univerzity v Bratislave:

Rozruch okolo volebného úspechu J.-M. Le Pena, ako aj povinne šokované reakcie politikov sa rýchlo pominú. Dlhšia bude škodoradosť Rakúska, ktorému sa dostalo zadosťučinenie. Pre volebný úspech J. Haidera istý čas dostávalo „päťku“ z demokracie práve od učiteľov z Francúzska. Trvácne a pre nás poučné sú príčiny, ktoré viedli k úspechu krajnej pravice a k porážke ľavice.

Le Pen - aj keď mu nadávajú do výsadkárov - so svojím úspechom nespadol z neba. V predchádzajúcich volebných obdobiach získal 12 a 15 percent hlasov, čiže súčasných viac ako 17 percent (hoci pri nižšej volebnej účasti) sú logickým vyústením dlhodobého trendu. Úspech Le Pena je súčasťou celkového pravicového posunu politickej scény Európy - Rakúsko, Dánsko, Taliansko, krajinské voľby v Nemecku a pod. Zľahčovať výsledky vo Francúzsku, vidieť v nich len alpský syndróm, módny politický trend, závan populizmu a pod. by pre malú krajinu nachádzajúcu sa na ekonomickej a politickej križovatke bolo veľmi neuvážlivé. V globálnej ekonomickej recesii sa pravicový závan môže ľahko premeniť na poriadny prievan, ktorý sa vo veľkej a vyspelej ekonomike prejaví ako ľahké kýchanie, ale v malej a slabej - potrebou rýchlo si vymeniť spodnú bielizeň.

Udalosti vo Francúzsku sú skôr prehrou ľavice ako víťazstvom Le Pena. Pramení z toho, že zo 16 prezidentských kandidátov sa mnohí hlásili k ľavicovým hodnotám. Každý nimi získaný hlas sa stal mozaikou chýbajúcich necelých dvoch percent a rozdrobenie síl sa tak stalo osudným pre lídra Lionela Jospina a francúzsku ľavicu vôbec. Hľadanie paralel pre slovenské parlamentné voľby je viac ako opodstatnené, keďže ľavicové strany rastú ako huby po daždi. Bratislavský hradný vrch sa pre absenciu ľavicových poslancov síce nezrúti, ale v politike je ako v prírode - pre celkovú vyváženosť a stabilitu je každý živočíšny druh existenčne dôležitý.

Víťazstvu Le Pena pomohli nielen ľavičiari, ale aj jeho schopnosť aktuálne osloviť voličov. Le Pen im ponúkol niečo, čo európsky obyvateľ nemôže odmietnuť - osobnú bezpečnosť cez potláčanie kriminality, prisťahovalectva, zavedenie hraničných kontrol a pod. Pre nás sú poučnými korene bezpečnostných obáv francúzskych voličov. Nemožno ich len tak zľahčovať, pretože nepochádzajú z chudoby a náboženského extrémizmu, ako si to zvyčajne vysvetľujeme. Sú v nepripravenosti národných sociálnych systémov na ich relatívne rýchlu unifikáciu v podmienkach európskej integrácie. Nejde len o spoločný ekonomický priestor EÚ a voľný pohyb, presídlenie osôb a konfliktné spolunažívanie komunít s výrazne odlišnými sociálnymi hodnotami. V Európe postupne zlyháva tradičný politický mechanizmus striedania vo vládnutí pôvodne odlišných, ale v súčasnosti takmer unifikovaných konzervatívcov a socialistov. Mnohoročné ľavo-pravé vládnutie vo Francúzsku viedlo nielen k zhoršeniu ekonomických ukazovateľov, „výstrelkom“ typu prijatia - v tradične katolíckej(!) krajine - zákona o rodinnom zväzku homosexuálov a lesbičiek, ale aj k splynutiu hodnotových a osobnostných kritérií politikov, preto občan si volil niečo extra, teda krajne pravicového Le Pena. Možno je to náhoda, ale prvý pokus ľavo-pravicového vládnutia na Slovensku sa končí nehoráznou dierou v obchodnej bilancii a štátnom rozpočte a vidinou vývoja na argentínsky spôsob. Prehĺbenie unifikácie, smerovanie Európy vpravo, ekonomická recesia a pod. preto znamenajú potrebu dôslednejšie posudzovať každý aspekt hospodárskej politiky, zásadne sa nespoliehať na kohéznu štedrosť bohatých, chrániť národné záujmy a sociálne tradície.

Úspech Le Pena je pre slovenské politické strany podnetný. Ponuka politickej záruky osobnej bezpečnosti občanov iste bude v predvolebnom boji veľmi pestrá. Možno sa nájde aj tento slogan: „Občania! To, že nemáte paranoju, ešte neznamená, že vás nesledujú a neodpočúvajú. Naša strana vám dá istotu!“ Zostane na voličoch, akú istotu si vyberú.

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno a mimoriadne teplo. Najvyššia denná teplota 26 až 30 stupňov C. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade popoludní 6 až 10, v nárazoch miestami okolo 15 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 16 stupňov C.V sobotu bude jasno až polojasno, na západe pri časom zväčšenej oblačnosti lokálne búrky. Naďalej teplo. Nočná teplota 14 až 10, denná teplota 25 až 30 stupňov C. V nedeľu bude od západu veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach dážď alebo prehánky, miestami búrky. Nočná teplota 15 až 11, denná teplota 18 až 22 stupňov Celzia, na východe krajiny teplejšie.Slnko vyjde zajtra o 5.30 a zapadne o 20.08 hod.

Amsterdamdážď11
Atényjasno24
Belehradjasno27
Berlínzamračené17
Bratislavapolooblačno26
Brusel oblačno13
Budapešťoblačno23
Bukurešť jasno21
Frankfurt dážď12 
Helsinkizamračené19
Istanbuljasno21
Kodaňdážď14
Kyjevpolooblačno16
Lisabonpolojasno19
Londýnpolojasno13
Madridpolojasno20
Moskvaslnečno20
Osloprehánky11
Paríždážď14
Prahaoblačno23
Rímdážď22
Sofiajasno20
Štokholmdážď15
Varšavajasno28
Viedeňoblačno27
Záhreboblačno24
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.