Hospodársky denník
USD46,536 Sk
EUR42,148 Sk
CHF28,984 Sk
CZK1,375 Sk
  Piatok  3.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Pracovná migrácia je už tu

Pod vplyvom rodiny sa Slováci neradi sťahujú za prácou

Vychádzajúc z rôznych prieskumov je zrejmé, že v Slovenskej republike nie sú obyvatelia príliš ochotní meniť miesto svojho bydliska kvôli práci. Preto musí SR hľadať spôsob, ako presadiť, aby zamestnanci počas svojho produktívneho života niekoľkokrát dobrovoľne menili svoje bydlisko i zamestnávateľa. Malý záujem Slovákov o sťahovanie za prácou je daný psychologicky, zhodujú sa odborníci. Ani v histórii, okrem stavebných sezónnych robotníkov a drotárov v dávnej minulosti, sme na to neboli zvyknutí. Tradíciou je naopak dlhoročná vernosť firme, v minulom režime i spoločensky odmeňovaná. Navyše treba rátať aj so špecifickým slovenským faktorom, totiž dvojzložkovou mzdou. Slovenská rodina je zvyknutá na príjem dvoch osôb - muža a ženy. Jeden príjem totiž rodinu ani neuživí. Problém neodstráni ani deregulácia nájomného či minimálna podpora v nezamestnanosti. Deregulácia znamená jednoznačne zvýšenie nájomného. Pokiaľ by sa sťahovala rodina do miesta, kde by našiel prácu iba jeden člen rodiny, musela by pritom platiť vyššie nájomné, celá akcia by bola z pohľadu rodinnej kasy nezmyselná. Navyše, iba samotné sťahovanie na vzdialenosť 120 kilometrov predstavuje náklady pohybujúce sa nad 15-tisíc korún.

Na pohyb za prácou sa treba pripravovať. Stále postupujúca privatizácia bytového fondu donútila občanov kupovať si byty. Popri sťahovaní by teda museli buď platiť dva nájmy, alebo vlastný byt prenajímať. Čo však robiť s obsadeným bytom, keď prácu stratím v novom bydlisku a musím sa narýchlo vracať? Ochotu sťahovať sa za prácou nepodporuje ani súčasný neutešený stav pri snahe za prácou iba dochádzať. Kto je ochotný dochádzať za prácou, môže tak urobiť iba vtedy, keď jeho príjem prekročí dvadsaťtisíc korún. Rozhodnutie EÚ na niekoľko rokov obmedziť možnosť pracovať občanom novo pridružených členských krajín v EÚ vyvolalo aj v Slovenskej republike, asi tak u 150-tisíc záujemcov o prácu v cudzine, vlnu nevôle. Priznajme si, že skutočné uplatnenie by však v krajinách EÚ našlo iba niekoľko desiatok tisícov pracovníkov, predovšetkým jazykovo pripravených odborníkov. Predstava robotníka prespávajúceho v maringotke, bez platenia sociálneho poistenia, ktorý zarobí „balík“ na výmennom kurze a potom sa vracia domov, pochopiteľne nezapadá do plánov Európskej komisie.

Pohyb pracovných síl je pritom považovaný za zdroj dynamiky hospodárskeho rastu a prostriedok pre zníženie nezamestnanosti. Nechuť k migrácii za prácou nie je však typickým znakom iba Slovákov. V roku 2000 sa iba 225-tisíc ľudí presťahovalo za prácou do iného členského štátu, čo je sotva 0,1 percenta obyvateľov EÚ. Ešte nižší podiel predstavuje sťahovanie za prácou v Slovenskej republike. Európska komisia preto nedávno schválila návrh rozsiahleho programu, ktorého cieľom je podnietiť profesijnú i zemepisnú mobilitu pracovných síl. Jeho najkonkrétnejším prejavom sa má stať karta nemocenského poistenia platná vo všetkých krajinách EÚ od roku 2005, rovnako ako plný nárok na prevod dôchodkov z jednej krajiny do druhej, či uznávanie kvalifikácií prostredníctvom profesijného preukazu. Pohyb pracovníkov je najslabším článkom v reťazci štyroch slobôd Európskej únie (voľný pohyb tovaru, kapitálu, služieb a ľudí), potvrdzujú odborníci. Hospodársky tlak si pohyb pracovných síl skôr či neskôr aj tak vynúti. Z tohto pohľadu je budovanie diaľnic či železničných koridorov, ale i zvyšovanie miezd jediným správnym krokom.

Eleonóra Bujačková

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno a mimoriadne teplo. Najvyššia denná teplota 26 až 30 stupňov C. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade popoludní 6 až 10, v nárazoch miestami okolo 15 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 16 stupňov C.V sobotu bude jasno až polojasno, na západe pri časom zväčšenej oblačnosti lokálne búrky. Naďalej teplo. Nočná teplota 14 až 10, denná teplota 25 až 30 stupňov C. V nedeľu bude od západu veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach dážď alebo prehánky, miestami búrky. Nočná teplota 15 až 11, denná teplota 18 až 22 stupňov Celzia, na východe krajiny teplejšie.Slnko vyjde zajtra o 5.30 a zapadne o 20.08 hod.

Amsterdamdážď11
Atényjasno24
Belehradjasno27
Berlínzamračené17
Bratislavapolooblačno26
Brusel oblačno13
Budapešťoblačno23
Bukurešť jasno21
Frankfurt dážď12 
Helsinkizamračené19
Istanbuljasno21
Kodaňdážď14
Kyjevpolooblačno16
Lisabonpolojasno19
Londýnpolojasno13
Madridpolojasno20
Moskvaslnečno20
Osloprehánky11
Paríždážď14
Prahaoblačno23
Rímdážď22
Sofiajasno20
Štokholmdážď15
Varšavajasno28
Viedeňoblačno27
Záhreboblačno24
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.