Hospodársky denník
USD46,536 Sk
EUR42,148 Sk
CHF28,984 Sk
CZK1,375 Sk
  Piatok  3.Mája 2002

Kde sme a čo chceme (19)

Chce to silnú a zdravú vládu

Dnes na otázky šéfredaktora Hd pre všetkých členov Hospodárskeho klubu (NEF), ktorými takpovediac pokračuje jeho februárová diskusia o predstavách, čo potrebuje hospodárstvo a vôbec spoločnosť po tohtoročných parlamentných voľbách, odpovedá Milan Prypoň, generálny riaditeľ Hewlett-Packard Slovakia.

Ako vnímate ambície SR na pozvánku do NATO z jeho novembrového summitu v Prahe?

M. Prypoň: Naše ambície vstupu do NATO pokladám za prirodzené a sú len potvrdením demokratického vývoja na Slovensku. Som toho názoru, že keby sme v čase, keď tam vstupovala Česká republika a Maďarsko, vydali smerom na Západ rozhodnejší signál, že máme záujem a sme pripravení, mohli sme tam už dávno byť. Stratili sme zbytočne niekoľko rokov, ktoré nám teraz chýbajú, a to môže spôsobiť neskorší vstup do EÚ. Dôležitý pre vstup bude aj stav informačných systémov v armáde, aby sme vedeli s cieľom integrácie prezentovať stav vnútorných procesov, kontrolu majetku a pripravenosť k nadviazaniu sa na informačné systémy v NATO. Firma Hewlett-Packard v ČR pomáhala budovať tieto systémy a sme pripravení pomôcť aj na Slovensku.

Čo považujete za viac ako dôležité z hľadiska SR v celoeurópskej integrácii a nášho prijatia do Európskej únie?

M. Prypoň: Za jednoznačne najdôležitejšie pre potenciálny vstup do EÚ v najbližšom kole pokladám priebeh a výsledok parlamentných volieb na Slovensku v tomto roku. Strany by si už mali konečne uvedomiť, že to, čím sa prezentujú v predvolebnej kampani, môže síce zlepšiť ich skóre, ale aj výrazne poškodiť imidž Slovenska v zahraničí. Pokiaľ sa nenaučíme prať „špinavé prádlo“ za zatvorenými dverami a riešiť tam aj naše vnútroštátne problémy, nemáme šancu na vstup. Len silná a zdravá koalícia, ktorá, dúfajme, vznikne po voľbách, môže vydať dôveryhodný signál smerom do Bruselu a následne na to pripraviť nový legislatívny systém, ktorý obmedzí korupciu, sprehľadní vnútroštátne procesy riadenia a vytvorí podmienky pre zahraničných investorov, ktorí tu zavedú transparentnú kultúru podnikania a zamedzia odlevu odborníkov do zahraničia.

Aký je tento rok pre vaše pracovisko, resp. vašu pozíciu?

M. Prypoň: Pre mňa osobne bolo posledných 12 mesiacov pracovne veľmi náročných vzhľadom na moje dve funkcie v HP v ČR i na Slovensku. Mám radosť, že sa nám podarilo obchodne rásť na Slovensku, takmer 50-percentne zniekoľkonásobiť počet zamestnancov a vydať trhu jasný signál, že sme pripravení vyhrať a dodať strategické projekty, ktoré pomôžu Slovensku v procese integrácie do európskych štruktúr. Moju radosť kalí len to, že niektoré firmy namiesto sústredenia sa na rast obchodu sa koncentrujú skôr na marenie výsledkov iných firiem, ktorým neboli schopní v tendri konkurovať a zneužívajú nedokonalú legislatívu. To, samozrejme, zbytočne odoberá všetkým zainteresovaným mnoho síl a kazí chuť novým investorom podnikať u nás. V najbližšom období pravdepodobne čaká našu firmu integrácia s firmou Compaq, a to, samozrejme, aj na lokálnej úrovni. HP si touto fúziou výrazne posilní pozíciu a stane sa svetovým lídrom v mnohých segmentoch produktov informačných technológií. Je to výzva, na ktorú sa všetci tešíme, pretože prinesie našim súčasným i budúcim zákazníkom nové kvalitné produkty a služby, ktoré im umožnia efektívnejšiu komunikáciu s okolitým svetom.

Ktoré problémy, resp. otázky v hospodárstve, ale aj v celej spoločnosti považujete za prioritné?

M. Prypoň: Problémov, ktoré musí náš štát prioritne riešiť, sú desiatky, ak nie stovky. Obávam sa, že pred voľbami sa budú naši súčasní politici zaoberať skôr ukojením ich vlastného ega a skutočné problémy Slovenska už nebude mať chuť ani vôľu nikto riešiť. Sprivatizované podniky a finančné inštitúcie sa v tejto atmosfére musia pokúsiť získať ďalších zákazníkov a obmedziť straty spôsobené nerozhodnosťou kompetentných v čase volieb na minimum. Kľúčová pre ďalší rozvoj Slovenska bude kvalita liberalizácie telekomunikačného trhu a energetiky, ktoré očakávame v najbližšom roku.

V budúcom roku si pripomenieme desaťročie od vzniku SR. Aké sú jej prednosti a mínusy v porovnaní s ostatným transformujúcim sa zahraničím?

M. Prypoň: Za deväť rokov trvania samostatného štátu sme, dúfam, vytriezveli z ilúzie, že nám dá niekto niečo zadarmo. Pre nestabilné politické spektrum sme nevydávali počas tohto obdobia jednoznačné signály ako okolité krajiny, a tým sme stratili niekoľko rokov, ktoré musíme po voľbách rýchlo dobehnúť. Podarilo sa nám sprivatizovať niektoré strategické podniky a takmer všetky finančné inštitúcie, čo dáva dobrý základ pre ďalší rozvoj, ale pravdou je, že sa dalo urobiť podstatne viac. Brzdou je neochota a niekedy aj neschopnosť politikov uprednostniť záujmy štátu pred vlastnými a straníckymi, nezáujem zobrať na seba zodpovednosť a urobiť rozhodnutie a absencia dlhodobého strategického rozvoja jednotlivých segmentov hospodárstva, ktorá by pritiahla zahraničné investície. Podstatné je, aby sme sa poučili na minulých chybách a nestrácali chuť transformovať Slovensko na štát, ktorý bude ozdobou modernej Európy 21. storočia. Slovensko na to má a patrí tam.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.