Hospodársky denník
USD46,972 Sk
EUR43,722 Sk
CHF29,864 Sk
CZK1,43 Sk
  Štvrtok  30.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Výbuch supernovy?

Len asi 150 svetelných rokov od Zeme tiká časovaná bomba. Hviezda HR 8210, doteraz málo zaujímavý biely trpaslík, skončí podľa výpočtov americkej študentky astronómie svoju existenciu výbuchom supernovy, ktorý môže ohroziť aj našu planétu. Jedinou útechou je, že k tomu dôjde až o niekoľko miliónov rokov.

Podľa prvých výpočtov vedcov z Harvardovho-Smithsonianovho centra pre astrofyziku slovo „niekoľko“ znamená v tomto prípade radovo stovky miliónov rokov, uviedol časopis New Scientist. Vtedy však môže byť HR 8210 od nás dosť ďaleko na to, aby sme jej výbuch prežili bez ujmy.

Astronómi vypočítali, že explózia supernovy v našej slnečnej sústave môže zničiť všetko živé na Zemi vtedy, ak sa udeje vo vzdialenosti 160 až 200 svetelných rokov. Jeden svetelný rok zodpovedá necelým desiatim biliónom kilometrom. Žiarenie uvoľnené pri takejto explózii by za niekoľko minút zničilo ochrannú ozónovú vrstvu v atmosfére, čo by bol rozsudok smrti nad životom na Zemi.

Potenciálneho kandidáta v „zóne smrti“ objavila študentka Karin Sandstromová, ktorá v rámci výskumného projektu pozorovala neobyčajne hmotnú hviezdu HR 8210 objavenú v roku 1993. Hviezda ešte neprekročila kritickú Chandrasekharovu medzu, aby sa z nej mohla stať supernova.

Ten deň však príde, pretože HR 8210 má o niečo väčšieho sprievodcu, z ktorého sa po vyčerpaní paliva v jadre stane červený obor. Pri nafukovaní dosiahne okraj jeho plynného obalu až k bielemu trpaslíkovi, čo mu pomôže prekročiť spomínanú hmotnostnú hranicu a pokračovať vo vývoji smerom k supernove.

Podľa Axela Schwopeho z Astrofyzikálneho inštitútu Postupim (AIP) k uvedenej katastrofe však nemusí prísť. „Môže nastať výbuch novy, takpovediac malej sestry supernovy,“ povedal Schwope. K výbuchu novy dochádza vtedy, keď hmota bieleho trpaslíka dosiahne teplotu a hustotu bežnú v jeho jadre. Odštartuje sa termonukleárna explózia, podobná výbuchu atómovej bomby.

Výbuch novy vo vzdialenosti 150 svetelných rokov je pre nás zaujímavé, ale nie nebezpečné divadlo, ktoré sa môže viackrát opakovať. Hmota červeného obra by sa tak pomaly vyparila a HR 8210 by sa nepremenila na supernovu.

Aj keby sa realizoval optimistickejší scenár, ďalšie podobné úkazy v budúcnosti nie sú vylúčené. „Skutočnosť, že takýto systém leží tak blízko od nás, môže znamenať, že v našom susedstve je ich viac,“ konštatoval Dave Latham, Sandstromovej docent.

(hy)

Počasie

Dnes bude polooblačno, na severe a východe miestami ešte zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 17 stupňov. Severný až severozápadný vietor 4 až 8 m/s popoludní zoslabne. Teplota na horách vo výške 1500 m 9 stupňov.V piatok bude prevažne polooblačno, na severe a východe časom zväčšená oblačnosť a ojedinele prehánky. Nočná teplota 12 až 8, denná teplota 19 až 23, na severe okolo 17 stupňov. V sobotu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, najmä na severe a východe. Nočná teplota 11 až 7, denná teplota 16 až 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 4.58 a zapadne o 20.41 hod.

Amsterdamoblačno21
Atényslnečno28
Belehradoblačno24
Berlínoblačno19
Bratislavapolooblačno24
Bruseloblačno21
Budapešťoblačno24
Bukurešť polooblačno29
Frankfurtoblačno19
Helsinkijasno20
Istanbuljasno25
Kodaňoblačno18
Kyjevpolooblačno26
Lisabonoblačno22
Londýnoblačno16
Madridjasno27
Moskvapolojasno20
Oslodážď11
Parížpolooblačno19
Prahapolooblačno19
Rímslnečno25
Sofiapolooblačno26
Štokholmprehánky16
Varšavaoblačno21
Viedeňpolooblačno23
Záhreboblačno21
Ženevaoblačno18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.