Hospodársky denník
USD46,972 Sk
EUR43,722 Sk
CHF29,864 Sk
CZK1,43 Sk
  Štvrtok  30.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nebezpečný jed z nebies

Voda, ktorá padá z oblohy, je na pitie absolútne nevhodná. Obsahuje príliš veľa látok, ktoré môžu vážne poškodiť naše zdravie. A to ju ani nemusíme zachytávať do pohára a popíjať vedome. Dážď už nie je taký, aký býval. Najnovšie vedecké štúdie preukázali, že dažďové prehánky nad Európou obsahujú také vysoké dávky rozpustených pesticídov, že túto vodu vôbec nemožno piť. „Limity škodlivín, ktoré môže obsahovať pitná voda, sú vo vode padajúcej z oblakov podstatne prekračované,“ hovorí Stephan Müller, ktorý pracuje ako chemik vo Švajčiarskom federálnom inštitúte pre štúdium životného prostredia.

Normy štátov Európskej únie i Ameriky povoľujú obsah maximálne sto nanogramov určitého pesticídu v litri pitnej vody. Avšak dážď obsahuje najmä v prvých minútach mnohonásobne väčšie množstvo škodlivých látok, napríklad až štyritisíc nanogramov bežného pesticídu s názvom 2,4-dinitrofenol. Merania ukázali, že z náhodne vybratých štyridsiatich búrok bolo v deviatich prípadoch prekročené povolené stonanogramové množstvo ďalšej látky - atrazinu.

Kedy je dážď najjedovatejší? Predovšetkým vtedy, ak prichádza po dlhšom období sucha. Pokiaľ navyše boli v tomto období polia pravidelne ošetrované pesticídmi, sú prvé minúty dažďa doslova plné jedov. Dažďová voda sa často zachytí v pozemných nádržiach a v studniach. Tie môžu predstavovať nebezpečenstvo, ktoré si už ani neuvedomujeme. Švédski vedci napríklad nedávno prišli s teóriou, podľa ktorej je zvýšené množstvo pesticídov vo vode zodpovedné za zvyšujúci sa počet ochorení na rakovinu v oblastiach, kde sa pesticídy používajú. Túto teóriu by mohli potvrdzovať výsledky pozorovania pacientov s nonhodgkinovým lymfomom. Výsledky ukázali, že všetci boli viac vystavení látke MCPA, čo je bežný pesticíd, a to 2,7-násobne viac v porovnaní so zdravými osobami. Pacienti aj častejšie prichádzali do styku s glyfosfátom, najpoužívanejším herbicídom.

Vedci predpokladajú, že podobné látky potláčajú ľudskú imunitu, čo dovoľuje takým vírusom ako EB vírus vyvolať v organizme reakcie, ktoré vedú až k vypuknutiu nádorového ochorenia.

(kab)

Počasie

Dnes bude polooblačno, na severe a východe miestami ešte zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 17 stupňov. Severný až severozápadný vietor 4 až 8 m/s popoludní zoslabne. Teplota na horách vo výške 1500 m 9 stupňov.V piatok bude prevažne polooblačno, na severe a východe časom zväčšená oblačnosť a ojedinele prehánky. Nočná teplota 12 až 8, denná teplota 19 až 23, na severe okolo 17 stupňov. V sobotu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, najmä na severe a východe. Nočná teplota 11 až 7, denná teplota 16 až 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 4.58 a zapadne o 20.41 hod.

Amsterdamoblačno21
Atényslnečno28
Belehradoblačno24
Berlínoblačno19
Bratislavapolooblačno24
Bruseloblačno21
Budapešťoblačno24
Bukurešť polooblačno29
Frankfurtoblačno19
Helsinkijasno20
Istanbuljasno25
Kodaňoblačno18
Kyjevpolooblačno26
Lisabonoblačno22
Londýnoblačno16
Madridjasno27
Moskvapolojasno20
Oslodážď11
Parížpolooblačno19
Prahapolooblačno19
Rímslnečno25
Sofiapolooblačno26
Štokholmprehánky16
Varšavaoblačno21
Viedeňpolooblačno23
Záhreboblačno21
Ženevaoblačno18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.