Hospodársky denník
USD46,972 Sk
EUR43,722 Sk
CHF29,864 Sk
CZK1,43 Sk
  Štvrtok  30.Mája 2002

Medicína ako skaza ľudstva?

Úvaha Jána Reháka

Ľudstvu hrozí vyhynutie, pretože pokrok dosiahnutý lekárskou vedou vedie k preľudneniu zemegule. Tento tak trochu nehumánny názor zverejnil pred niekoľkými rokmi v britskom denníku The Today významný britský lekár Roy Calne. Podľa neho počet obyvateľov našej planéty rastie mierou, ktorá je neudržateľná, a ak bude populačná explózia (tá sa však prejavuje iba v niektorých krajinách) pokračovať doterajším tempom, možno očakávať konflikty, biedu a hladomor, pretože ľudia príliš rýchlo spotrebúvajú prírodné zdroje. Medicína je vraj za preľudnenie zodpovedná preto, že v posledných rokoch dosiahla mnoho významných úspechov. Inak povedané, ľudia toľko neumierajú. A keby lekári nebojovali o každý ohrozený ľudský život, problém preľudnenia by neexistoval.

Isto kacírska myšlienka. Dvojnásobne kacírska, ak ju vyslovil renomovaný doktor medicíny. Veď prisahal, že bude vždy a všade pomáhať. Svojím vyjadrením sa vznešeným zásadám humanity spreneveril, prestal mať úctu k životu. Alebo si doktor Roby Calne uvedomil, že život nie je iba existencia ľudská? Možno mu došlo, že to, na čo prisahal, je v priamom rozpore so všeobecnými zásadami života na planéte. Než vyriekol slová, za ktoré bol, pochopiteľne, hanený a odsudzovaný, uvažoval možno, aké následky môže ľudstvu spôsobiť skutočnosť, že krutý zákon prírodného výberu platí pre všetko živé, iba nie pre človeka. Pravdepodobne mu zišlo na um, že tento rozpor môže mať pre živočíšny druh Homo sapiens katastrofálne následky. Akákoľvek snaha eliminovať medicínu by znamenala absolútne popretie ľudstva. Čo však nič nemení na tom, že podstata tvrdenia spomínaného lekára je pravdivá. Pretože človek sa všemožne snaží vymaniť prírodnej kontrole, ktorej zmyslom je udržovať početné stavy živočíchov a rastlín na takej výške, aby si nemohli ničiť svoje životné prostredie.

Zákon prírodnej regulácie obecne uznávame ako správny, sami sa ním však riadiť odmietame. Keby sme sa ním riadili, prestali by sme byť ľuďmi v tom najhlbšom zmysle slova. Ale pretože sa ním neriadime, podrezávame si pod sebou konár a pripravujeme budúcim generáciám veľmi neradostné perspektívy. Ťažko sa nájde sila, ktorá by tento rozpor dokázala urovnať. Našťastie však nemá ctihodný britský lekár celkom pravdu. Korene populačnej explózie, ktorú moderná medicína ešte umocňuje, sú v popretí tisícročných hodnôt a vzorcov správania, ktorými sa rôzne spoločnosti na Zemi donedávna riadili, a tým veľmi účinne obmedzovali svoj nadmerný rast. Postupujúca civilizácia vyhlásila všetky takéto snahy za barbarstvo a „zlikvidovala“ ich. Vo chvíli, keď v alarmujúco chudobnom a negramotnom svete prestali platiť pravidlá, vypukla populačná explózia. Populačný vývoj by sa podľa prognóz odborníkov mal stabilizovať okolo roku 2075. Vtedy by ľudí malo byť 15 miliárd, približne trikrát viac ako dnes. Už teraz však prestáva stačiť poľnohospodárska produkcia, už dnes minimálne pätina sveta hladuje.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.