Hospodársky denník
USD46,972 Sk
EUR43,722 Sk
CHF29,864 Sk
CZK1,43 Sk
  Štvrtok  30.Mája 2002

Vyrovnaný pomer síl

Parlament na Ukrajine s vedením a bez stability

Po dvoch týždňoch od ustanovujúceho zasadania má nový ukrajinský parlament zvolené vedenie. V treťom kole hlasovania na piaty pokus prešiel v utorok večer návrh najväčšej frakcie proprezidentskej Jednotnej Ukrajiny (JU) na obsadenie trojčlenného predsedníctva s minimálnou väčšinou 226 hlasov. Predsedom Verchovnej rady sa stal volebný líder spomínaného subjektu (donedávna vedúci úradu prezidenta) Volodymyr Lytvyn, prvým podpredsedom ďalší zástupca JU Hennadij Vasyľov a podpredsedom Oleksandr Zinčenko zo Sociálno-demokratickej strany Ukrajiny-zjednotenej (SDPU-o). Obe centristické frakcie mali do hlasovania spolu 209 členov, chýbajúcich 17 hlasov dodali najmä nefrakční poslanci a zástupcovia Našej Ukrajiny, jeden socialista a komunista. Na hlasovaní sa zúčastnilo iba 226 poslancov, ktorí podporili dvojfarebné zloženie vedenia. Ostatní listiny neprevzali alebo nehlasovali. Druhá najväčšia frakcia Našej Ukrajiny okamžite vylúčila zo svojich radov siedmich „nestatočných“ za nesprávne hlasovanie. Komunisti s tretím najpočetnejším zastúpením v parlamente sa rovnako vyrovnali s „čiernou ovcou“ vo vlastnom košiari - bývalým generálnym prokurátorom Mychajlom Potebeňkom, známym oddanosťou vládnucemu režimu.

Parlament sa pri hlasovaní rozdelil na dve časti s približne rovnakým pomerom síl. Na dvojku stúpencov moci oligarchických finančno-priemyselných skupín a nomenklatúrnej byrokracie z JU a SDPU-o a na štvorku ich oponentov a prívržencov demokratizácie nestabilného politického systému v krajine z Našej Ukrajiny, Komunistickej strany Ukrajiny (KPU), Bloku Julije Tymošenkovej (BJUT) a zo Socialistickej strany Ukrajiny (SPU). Zástupcovia štvorky po vystúpení Lytvyna na tribúnu opustili rokovaciu sálu a bojkotovali aj stredajšie zasadanie vedúcich frakcií. Do hlasovania mali tesnú väčšinu, avšak pre veľké rozdiely medzi komunistami a pravým krídlom Našej Ukrajiny sa nedohodli napriek viacerým pokusom na spoločnom návrhu a jeho presadení. Voľbu vedenia parlamentu sprevádzali prejavy tieňovej politiky s príznakom korupcie. Je to typické pre celý politický systém, podriadený presadzovaniu vôle vládnucej moci v rozpore s výsledkami volieb a zložením parlamentu. Podľa zástupcu BJUT Oleksandra Turčynova za hlasovanie v prospech návrhu JU iným poslancom vraj ponúkali 250 000 USD.

Vedenie parlamentu nezodpovedá jeho štruktúre. Ak by existovala prirodzená politická kultúra, tri posty by mali obsadiť zástupcovia troch najväčších frakcií. Aj zloženie parlamentu sčasti deformuje výsledky volieb. Vo frakcii JU so 178 členmi je asi 80 takých, čo v individuálnych obvodoch za ňu nekandidovali a vstúpili do nej za rôznych okolností vrátane nátlaku a výhod. V proporčnom hlasovaní JU a SDPU-o dostali spolu iba necelú pätinu hlasov. Možnosti vzniku stabilnej väčšiny v parlamente sú pochybné. Na podporu v parlamente sa nemôže spoliehať ani vláda. Podľa absurdného systému na Ukrajine formovanie koalície v parlamente a kabinetu nie sú vzájomne podmienené, ako je to v civilizovaných krajinách.

Martin Benko

Kyjev

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.