Hospodársky denník
USD46,972 Sk
EUR43,722 Sk
CHF29,864 Sk
CZK1,43 Sk
  Štvrtok  30.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Priateľské listy do Bieleho domu (2)

V piatok 24. mája, ktorý bol stým dňom od Piateho valného zhromaždenia Hospodárskeho klubu (NEF), sme začali uverejňovať myšlienky jeho členov na adresu Spojených štátov, prezidenta G. W. Busha a jeho administratívy. Tam sa vyrojili ako ohlas na obsah výročnej správy, aj tie o vzájomných slovensko-amerických reláciách a osobných kontaktoch, a preto im Hd vytvoril priestor. Po zverejnení všetkých došlých ohlasov budú doručené ako najdlhší list hlave iného štátu o tom, čím je blízky a podnetný pre jeho priateľov v centrálnej Európe. Dnes ponúkame úvahu riaditeľa fa Protagon informatika Ing. Petra Zrnovského, PhD. Odpovedá ňou na myslenú otázku, či Spojené štáty môžu byť naším vzorom.

- Pozícia USA vo svetovej politike je daná dvoma rozmermi: rozmerom etickým a rozmerom hospodárskym. To, že USA sú hospodársky a ekonomicky najsilnejšou krajinou sveta, že určujú trendy rozvoja svetového hospodárstva, berieme pravdepodobne všetci za zaužívané a viac-menej samozrejmé. Ale pre mňa osobne bola a je najzaujímavejším javom tohto rozmeru prakticky aplikovaná sloboda podnikania, vynakladaná podnikateľská energia, presvedčenie o úspechu, resp. nezlomná viera, že možno vždy znovu začať. Aj preto USA dosiahli pozíciu vedúcej ekonomickej sily svetového hospodárstva. Ale pre mňa osobne je rozhodujúcejším rozmer etický. Rozmer, ktorý v USA už historicky etabluje (s viac-menej dobrým výsledkom) určité morálne a etické hodnoty ako základ svojho bytia a konania. Je to predovšetkým sloboda, demokracia a ľudský život.

Pred mojou prvou návštevou USA sa ma pýtal veľvyslanec USA Ralph Johnson, prečo chcem ísť do USA. Odvetil som: od detstva sú Spojené štáty pre mňa symbolom slobody. A slobodu milujem nadovšetko. Dostal som viacnásobné vízum na viac rokov. Podobne je to aj s demokraciou. USA - spolu s ostatnými historickými európskymi demokraciami - plnili a dodnes plnia funkciu vzoru pre iné štáty, ktoré nemali a nemajú toľko šťastia žiť v demokraticky usporiadanej spoločnosti. Aj Slovensko vzhliadalo potajme roky k USA a živilo sa cieľom slobody a demokracie v rokoch komunistickej diktatúry. A ako dnes vieme - úspešne.

Aj dnes je na svete mnoho krajín, ktoré o slobodu a demokraciu ešte len bojujú. A každý boj potrebuje svoje ideály, ušľachtilé ciele. A v tejto funkcii sú USA v celosvetovom meradle nenahraditeľné. A okrem boja za slobodu a demokraciu sa dnes pre mňa k etickým hodnotám uznávaným v USA ešte pridružuje aj ochrana ľudských práv a najmä cenenie si hodnoty života. Poznám veľa príkladov z dennej praxe USA, keď i za cenu obrovského úsilia a materiálnych zdrojov zachraňovali čo i len jeden ľudský život. Nielen život svojich bojovníkov za slobodu a demokraciu, ale aj životy „úplne obyčajných ľudí“. Mnohokrát bojovali a zachraňovali životy nielen za seba, ale v prenesenom zmysle aj za nás.

Jedným príkladom tohto boja je aj boj USA a ich prezidenta G. W. Busha proti svetovému terorizmu. Všetci sa môžeme raz stať jeho obeťami. Všetci by sme preto mali zaujať nekompromisný postoj spätý s nekompromisnými činmi proti svetovému terorizmu, ktorý ohrozuje základné hodnoty civilizovanej spoločnosti. USA sa ujali tejto neľahkej úlohy. Patrí im za to naša vďaka. Tieto i iné filozoficky ladené vyjadrenia môžu pomáhať pochopiť a osvojiť si základné kategórie etablovaných hodnôt civilizovaného sveta. Ale vždy je lepšie raz osobne zažiť, ako stokrát čítať. Po mojich cestách svetom vždy vyhľadávam blízky kontakt s ľuďmi, ktorí tam žijú a ktorí sú pre mňa zdrojom obrovských poznatkov a skúseností. Niekedy vedome, ale mnohokrát aj nevedome nás to formuje a treba len dúfať, že pozitívne. Lebo lepšími môžeme byť všetci.

Človek by sa mal usilovať žiť v harmónii so sebou, s prírodou a svojím okolím. A to aj v tom prípade, keď ide o okolie, ktoré mu ubližovalo, ktoré mu bolo nepriateľsky naladené či vyznávalo iné hodnoty života. To platí aj o našich terajších i budúcich vzťahoch k Rusku. Niet skutočného dôvodu sa dnes tváriť nepriateľsky či podceňujúco, ignorantsky či odmietavo. Bolo by to len na našu škodu. Aj keby sa nebolo veľa zmenilo v Rusku, aj tak sú priateľské slovensko-ruské vzťahy na úžitok oboch štátov a najmä na úžitok obyvateľov oboch štátov. A to nielen v oblasti hospodárskej, ako výsledok veľkého a dodnes relatívne málo obsadeného ruského trhu, ale aj v oblasti medziľudských vzťahov. Možno aj Rusko vzhliada dnes k nám, ako sme my vzhliadali a vzhliadame k USA. Či to chceme či nie, našu slovanskú dušu a slovanskú vzájomnosť nepoprieme. A aj za čias totality si ľudia týchto národov - i keď odmietali ruskú politiku - takto rozumeli a navzájom sa obohacovali. Robme to aj naďalej. Viazrozmernosť našej komunikácie - štátnej i osobnej - je len v prospech každého. Jednorozmerný štát i jednorozmerný človek by mal už trvalo patriť minulosti.

Hľadajme všade - a je jedno či v USA alebo v Rusku - to pozitívne a krásne. Budujme nielen hospodárstvo a ekonomiku, ale vybudujme znovu hierarchiu etických a morálnych hodnôt tak, ako boli platné pred obdobím komunistickej diktatúry. Lebo nie devastácia hospodárstva, ale devastácia morálnych a etických hodnôt je tým najťažším dedičstvom, s ktorým sa musíme vyrovnať. Som presvedčený, že sa nám to podarí. A z uvedeného vyplýva aj moja odpoveď na otázku v titule tohto príspevku: USA nám môžu byť v mnohom vzorom. Počúvajme, vnímajme, hodnoťme a preberajme múdro a s citom. Pre blaho nás všetkých.

Počasie

Dnes bude polooblačno, na severe a východe miestami ešte zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 17 stupňov. Severný až severozápadný vietor 4 až 8 m/s popoludní zoslabne. Teplota na horách vo výške 1500 m 9 stupňov.V piatok bude prevažne polooblačno, na severe a východe časom zväčšená oblačnosť a ojedinele prehánky. Nočná teplota 12 až 8, denná teplota 19 až 23, na severe okolo 17 stupňov. V sobotu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, najmä na severe a východe. Nočná teplota 11 až 7, denná teplota 16 až 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 4.58 a zapadne o 20.41 hod.

Amsterdamoblačno21
Atényslnečno28
Belehradoblačno24
Berlínoblačno19
Bratislavapolooblačno24
Bruseloblačno21
Budapešťoblačno24
Bukurešť polooblačno29
Frankfurtoblačno19
Helsinkijasno20
Istanbuljasno25
Kodaňoblačno18
Kyjevpolooblačno26
Lisabonoblačno22
Londýnoblačno16
Madridjasno27
Moskvapolojasno20
Oslodážď11
Parížpolooblačno19
Prahapolooblačno19
Rímslnečno25
Sofiapolooblačno26
Štokholmprehánky16
Varšavaoblačno21
Viedeňpolooblačno23
Záhreboblačno21
Ženevaoblačno18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.