Hospodársky denník
USD46,633 Sk
EUR43,683 Sk
CHF29,782 Sk
CZK1,429 Sk
  Piatok  31.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Tajomstvo delových gulí

Bol to celkom obyčajný deň v roku 1976. Chemik Bob Child mal na svojom stole niekoľko delových gúľ starých takmer 300 rokov, ktoré vytiahli z vraku lode Coronation. Keď z nich začal zoškrabovať skorodovanú vrstvu, musel zrazu uskočiť. Stará munícia sa totiž v krátkom čase zahriala na štyristo stupňov Celzia a skoro zapálila jeho písací stôl. Až teraz, po dvadsiatichšiestich rokoch, našiel Child vysvetlenie tejto záhady. Rozuzlenie je celkom interesantné a výskumníkov celkom pobavilo. Všetko sa začalo v roku 1691, keď Anglicko viedlo vojnu s Francúzskom. Coronation, vtedy druhá najväčšia bojová loď anglického námorníctva, s ďalšími plavidlami blokovala francúzske prístavy v Lamanšskom kanáli. Avšak 3. septembra prinútila jedna z početných letných búrok kapitána Charlesa Skeltona otočiť loď k domovským brehom. Cieľovým prístavom bol Plymouth Sound. Čo sa na spiatočnej ceste presne stalo, nie je známe. Isté je len to, že búrka polámala hrdej lodi všetky stožiare, a tá ďalšie ráno klesla ku dnu medzi mestami Rame a Penlee. Asi z 500-člennej posádky sa zachránilo iba dvadsať mužov. S loďou Coronation sa potopilo aj množstvo nepoužitých delových gúľ. Slaná a na kyslík bohatá voda ich prakticky úplne rozožrala. Železo sa premenilo na silno pórovitý oxid železnatý. To je normálny proces, a preto Childa neprekvapilo, keď gule, ktoré potápači vytiahli v 70. rokoch, boli oveľa ľahšie, ako by sa dalo od masívneho železa čakať.

Delové gule z paluby Coronation napriek tomu oxid železnatý neobsahovali. Klesli totiž do piesku na dne kanála a v ich póroch sa usadil organický materiál. Piesok reagoval s vonkajšími vrstvami oxidu železnatého, čím sa vytvorila hrubá škrupina. Organický materiál vo vnútri gulí spráchnivel a stal sa novým reakčným zdrojom pre oxid železnatý, z ktorého sa stalo po chemickej redukcii opäť železo. A práve tu sa skrýva podľa Childa, ktorý teraz pracuje v Národnom múzeu v Cardiffe, vysvetlenie fenoménu z roku 1976: Keď kladivom prerazil vzduchotesnú vrstvu na povrchu gulí, prenikol do pórov vzduch. Železo vo vnútri gulí začalo rýchlo oxidovať, pričom sa okamžite uvoľnilo teplo, ktoré takmer podpálilo vedcov pracovný stôl.

Internet: http://www.threeh.demon.co.uk/SitesCoronation.htm (vrak Coronation a jeho poloha)

(hy )

Počasie

Dnes bude jasno až polooblačno, popoludní na severe a východe pri zväčšenej oblačnosti ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 21 až 25, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 18 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7, na juhu východného Slovenska miestami okolo 10 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 9 stupňov.V sobotu bude polooblačno, časom až oblačno a v okolí hôr ojedinele prehánky. Nočná teplota 12 až 8, v horských dolinách okolo 6, denná teplota 21 až 25, na severe okolo 19 stupňov. V nedeľu bude jasno až polojasno. Nočná teplota 11 až 6, denná teplota 21 až 25 stupňov, na severe aj chladnejšie.Slnko vyjde zajtra o 4.58 a zapadne o 20.42 hod.

Amsterdamoblačno21
Atényoblačno28
Belehradoblačno24
Berlínoblačno19
Bratislavapolooblačno24
Bruseloblačno21
Budapešťpolojasno26
Bukurešť polooblačno29
Frankfurtoblačno19
Helsinkijasno20
Istanbuljasno25
Kodaňoblačno18
Kyjevpolooblačno26
Lisabonoblačno22
Londýnpolojasno18
Madridjasno27
Moskvapolojasno20
Oslodážď11
Parížpolooblačno19
Prahapolooblačno19
Rímslnečno25
Sofiapolooblačno26
Štokholmprehánky16
Varšavaoblačno23
Viedeňpolooblačno25
Záhreboblačno24
Ženevaoblačno18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.