Hospodársky denník
USD46,633 Sk
EUR43,683 Sk
CHF29,782 Sk
CZK1,429 Sk
  Piatok  31.Mája 2002

Posledné tri

Najväčším samotárom medzi vtákmi je určite Po'ouli (Melamprosops phaeosoma). Na havajskom ostrove Maui žijú presne tri exempláre - dve samičky a jeden samček. Vtáky podobné pinkám však žijú príliš ďaleko od seba, aby sa mohli spáriť. Navyše zlyhal aj pokus vedcov o spárenie.

Jim Groombridge a jeho kolegovia z Maui Forest Bird Recovery Project chceli „zoznámiť“ samčeka s dvoma poslednými samičkami. Jednu samičku sa im podarilo chytiť, ale v prípade samčeka to šťastie nemali. Skúsili to inak a samičku vysadili v revíre samčeka, uviedlo internetové vydanie časopisu Nature. Vtáky sa však zrejme nestretli, pretože samička odletela na druhý deň do svojho vlastného revíru. Akciu navyše sťažoval silný vietor a silný dážď, ktoré sú pre ostrov Maui typické.

Napriek tomuto neúspechu vedci veria, že populáciu vtáka Po'ouli sa im podarí zväčšiť. Pozitívnym znakom je, že samička znášala dobre chvíle v zajatí.

Vzácneho Po'ouliho objavili až v roku 1973, keď žilo ešte asi 200 jedincov. Úsilie o jeho ochranu však zlyhalo. Posledné mláďa sa vyliahlo v roku 1996 a odvtedy sa populácia ustavične zmenšovala. Životný priestor postupne ubúdal a zvyšok dokonali mačky, potkany a vtáčia malária.

Po'ouli patrí do skupiny s anglickým názvom Honeycreepers, ktorá sa vyskytuje len na Havajských ostrovoch. Podľa Richarda Thomasa z ochranárskej organizácie BirdLife Internetional so sídlom v Cambridge (USA) je chytenie všetkých troch vtákov, ktoré by splodili potomstvo, v zajatí.

Jim Groombridge sa obáva, že posledné tri exempláre Po'ouliho budú čoskoro pristaré na potomstvo. S trochou šťastia by sa to mohlo podariť v roku 2003, pretože tohtoročná hniezdiaca sezóna sa už skončila.

Internet: http://www.hawaii.gov/dlnr/dfw/pubs/endgrspp (projekt na záchranu vtáka Po'ouli)

(TASR)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.