Hospodársky denník
USD46,633 Sk
EUR43,683 Sk
CHF29,782 Sk
CZK1,429 Sk
  Piatok  31.Mája 2002

Rafinérie neodhadli dopyt

Vyšší ako očakávaný nárast zásob derivátov stiahol v priebehu štvrtkového obchodovania cenu jednotlivých kontraktov ropy do stratového teritória. Informácie o stave priemyselných zásob v USA zverejnil American Petroleum Institute (API) z dôvodu pondelkového štátneho sviatku až po stredajšom zatvorení komoditnej burzy v New Yorku. Podľa tejto správy stúpli priemyselné zásoby benzínu o takmer 3 mil. barelov a Energy Information Agency (EIA) monitorovala zvýšenie národných zásob benzínu o 2 mil. barelov. Tieto čísla pôsobia v súvislosti so začiatkom motoristickej sezóny v Spojených štátoch na investorov ako impulz na predaje. Zásoby ropy v sledovanom období vykázali podľa API zníženie o 2,4 mil. barelov a správa EIA potvrdila redukciu jej zásob v hodnote 1,5 mil. barelov. Analytici hodnotia tento vývoj zásob ropy a derivátov ako výsledok očakávaní US rafinérií, ktoré vzhľadom na štart motoristickej sezóny začali zvyšovať svoju produkciu derivátov. Dôležitým determinantom je však stále nedostatočný spotrebiteľský dopyt, ktorý podmieňuje klesajúci trend trhu.

Nárast importu

Prípadné cenové oživenie limituje aj informácia o náraste dovozu ropy, keď predikcie hovorili o jeho znížení. V priebehu štvrtka sa vyjadril aj generálny sekretár OPEC Ali Rodriguez, ktorý odmietol informácie, že Venezuela exportovala ropu nad kvóty dohodnuté v rámci kartelu. Obchodníci vnímajú porušovanie dohodnutých vývozných objemov ako výsledok nárastu celkovej produkcie ropy, keď jednotliví členovia OPEC sa usilujú o udržanie svojho podielu na svetovom trhu. Najbližšie plánované stretnutie členských krajín tejto organizácie je plánované na 26. júna tohto roka. Júlové kontrakty ropy WTI na New York Mercantile Exchange sa včera oslabili o 81 USc a dočasne sa pohybovali na hladine 24,95 USD za barel. V prípade rovnako datovaných dodávok ropy Brent na londýnskej International Petroleum Exchange sa cena priebežne pohybovala na úrovni 24,30 USD za barel, keď si odpočítala 82 USc zo svojej otváracej hodnoty. Masívne straty dosiahol trh ropných derivátov, kde sa júnový vykurovací olej prepadol o 1,96 USc na priebežnú úroveň 63,35 USc za galón. Júnový benzín sa ustálil na 74,50 USc za galón pri strate 2,71 USc.

Zlato koriguje

Aj napriek pôsobeniu faktorov podporujúcich posilňovanie zlata zaznamenali futuritné kontrakty tohto kovu vo včerajšej seanse na newyorskom COMEX-e oslabenie. Táto situácia bola spôsobená realizáciou ziskov, ktorú pri kontinuálnom raste ceny zlata analytici už skôr predpovedali. Nadmerný dopyt po zlate dostal celý trh do stavu prekúpenia, no prípadnej výraznejšej korekcii bráni najmä oslabujúci dolár, ako aj nerozhodný vývoj akciových trhov na Wall Street. Nový benchmarkový kontrakt zlata s dodávkou v auguste si odpočítal 1,80 USD zo svojej otváracej úrovne a tesne pred záverom obchodovania sa pohyboval na 325 USD za troyskú uncu. Júlové striebro poskočilo o 0,5 USc na priebežnú hladinu 4,95 USD/oz, keď v stredajšom obchodovaní dosiahlo svoje 16-mesačné maximum tesne pod hranicou 5 USc. Zmiešaný vývoj postihol platinou vedenú skupinu kovov, keď sa septembrové paládium v premiére priebežne pohybovalo na nezmenených 354 USD/oz. Júlová platina si naopak polepšila o 5,70 USD a popoludní sa stabilizovala na 550 USD/oz.

(M. Tirpák/REUTERS)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.