Hospodársky denník
USD46,633 Sk
EUR43,683 Sk
CHF29,782 Sk
CZK1,429 Sk
  Piatok  31.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Priateľské listy do Bieleho domu (3)

V piatok 24. mája, ktorý bol stým dňom od Piateho valného zhromaždenia Hospodárskeho klubu (NEF), sme začali uverejňovať myšlienky jeho členov na adresu Spojených štátov, prezidenta G. W. Busha a jeho administratívy. Tam sa vyrojili ako ohlas na obsah výročnej správy, aj tie o vzájomných slovensko-amerických reláciách a osobných kontaktoch, a preto im Hd vytvoril priestor. Po zverejnení všetkých došlých ohlasov budú doručené ako najdlhší list hlave iného štátu o tom, čím je blízky a podnetný pre jeho priateľov v centrálnej Európe. Dnes ponúkame názory Ferdinanda Devínskeho, rektora Univerzity Komenského v Bratislave.

Ako vnímate pozíciu Spojených štátov vo svetovej politike?

F. Devínsky: Už Churchill pred 50 rokmi varoval pred situáciou, ktorá by vznikla, ak by sa Amerika vzdala svojho vplyvu na Európu. Aj keď mnohým európskym politikom prekáža dominantné postavenie USA na svetovej politickej scéne, je to realita, ktorej Európa vďačí za bezpečnosť a za stabilitu demokracie na kontinente.

Ktoré zahraničné akty administratívy prezidenta Spojených štátov G. W. Busha si ceníte najväčšmi a prečo?

F. Devínsky: Celkom iste podpis zmluvy o znížení počtu nukleárnych hlavíc a podpis dohody medzi NATO a Ruskom. Tieto dohody jednak znižujú nebezpečenstvo hoci aj náhodných konfliktov a súčasne včleňujú Rusko do spoločnej zodpovednosti za chod a vývoj tohto sveta. Veľmi vysoko si cením tiež medzinárodnú politickú stratégiu, ktorou administratíva prezidenta Spojených štátov G. W. Busha reagovala na vlaňajšie teroristické útoky na New York a Washington a následné úsilie USA o celosvetovú protiteroristickú koalíciu. To, že USA neprestajne iniciujú a koordinujú medzinárodné aktivity v boji proti terorizmu, považujem za nesmierne dôležité, a to z hľadiska budúcej bezpečnosti všetkých svetových kontinentov, nielen amerického a európskeho. Napokon tieto aktivity boli tiež impulzom k pozitívnemu zblíženiu USA a Ruska.

Čo je najdôležitejšie, respektíve najzaujímavejšie v slovensko-amerických reláciách z minulosti, dnes a v budúcnosti?

F. Devínsky: Pre mňa je najdôležitejší pocit, že dohodnuté veci platia a že sa hrá podľa dohodnutých pravidiel, ktoré sa nemenia poza chrbát partnera. Častým terčom našich politikov, ale aj zdrojom nevraživosti istej časti občanov v slovensko-amerických vzťahoch bola a je otvorenosť a odvaha amerických diplomatov nahlas pomenovať javy pravým menom. Spomínam si na amerického veľvyslanca Ralpha Johnsona, ktorý ukončil svoju diplomatickú misiu v SR v roku 1999, a viackrát jasne a zreteľne tlmočil názor americkej vlády na vtedajšie smerovanie slovenskej politiky a stupeň demokracie u nás. Zožal za to nemálo kritiky. Výstrahy pred prejavmi nedemokratickosti nepovažujem, na rozdiel od časti našej politickej reprezentácie, za zasahovanie do vnútorných záležitostí, za akt znevažujúci našu krajinu. Keď chceme byť súčasťou demokratického európskeho celku, musíme akceptovať a naučiť sa hrať podľa existujúcich pravidiel. Žltá karta vo futbale varuje, červená vylučuje z hry. Podobne sa hrá i v politike.

Spravidla vzťahy medzi konkrétnymi osobami sú najdôležitejšie pre vzájomné pochopenie sa ich domovských štátov. Máte taký príklad zo svojho života?

F. Devínsky: Veľa príkladov, hlavne z akademickej komunity, keď najmä v období po roku 1989 sa kontakty otvorili aj na personálnej báze a práve vzájomné stretnutia a diskusie veľmi rýchlo rozptýlili predstavu o zaostalej a nekultivovanej krajine, za ktorú nás mnohí pokladali. Na druhej strane došlo u nás u mnohých celkom iste aj k zmene názoru na to, že Západ je raj, kde všetko ide akosi bezbolestne, ľahko a v pohode.

Počasie

Dnes bude jasno až polooblačno, popoludní na severe a východe pri zväčšenej oblačnosti ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 21 až 25, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 18 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7, na juhu východného Slovenska miestami okolo 10 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 9 stupňov.V sobotu bude polooblačno, časom až oblačno a v okolí hôr ojedinele prehánky. Nočná teplota 12 až 8, v horských dolinách okolo 6, denná teplota 21 až 25, na severe okolo 19 stupňov. V nedeľu bude jasno až polojasno. Nočná teplota 11 až 6, denná teplota 21 až 25 stupňov, na severe aj chladnejšie.Slnko vyjde zajtra o 4.58 a zapadne o 20.42 hod.

Amsterdamoblačno21
Atényoblačno28
Belehradoblačno24
Berlínoblačno19
Bratislavapolooblačno24
Bruseloblačno21
Budapešťpolojasno26
Bukurešť polooblačno29
Frankfurtoblačno19
Helsinkijasno20
Istanbuljasno25
Kodaňoblačno18
Kyjevpolooblačno26
Lisabonoblačno22
Londýnpolojasno18
Madridjasno27
Moskvapolojasno20
Oslodážď11
Parížpolooblačno19
Prahapolooblačno19
Rímslnečno25
Sofiapolooblačno26
Štokholmprehánky16
Varšavaoblačno23
Viedeňpolooblačno25
Záhreboblačno24
Ženevaoblačno18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.