Hospodársky denník
USD46,644 Sk
EUR42,248 Sk
CHF29,033 Sk
CZK1,376 Sk
  Pondelok  6.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Palivo z vody

Mnohí výskumníci si už dlho lámu hlavu nad tým, ako lacno a účinne vyrábať vodík. Na rozdiel od iných palív vodík neznečisťuje životné prostredie; pri jeho spaľovaní vzniká namiesto škodlivých splodín -- oxidu uhličitého a uhoľnatého, ktoré prispievajú ku skleníkovému efektu, iba voda. Úsilie vedcov o ekologicky čisté palivo dosiaľ vždy narazilo na nákladné metódy získavania vodíka z vody. Nádejne zatiaľ vyzerajú pokusy využiť enzým hydrogénnych baktérií, ktorý premieňa ľahko dostupné kyseliny na vodík – konečný čistý zdroj energie. Vodík sa z vody získava ťažko. Chemickú väzbu medzi jednotlivými atómami vody je možné rozštiepiť elektrickým prúdom. Práve elektrina sa však väčšinou vyrába technológiami, ktoré životné prostredie nešetria. Niektoré fotokatalyzátory pomerne účinne štiepia vodu za pomoci ultrafialového žiarenia.

Vedci z Japonska objavili účinnejší spôsob separácie vodíka z vody. Vyvinuli nový materiál, ktorý pomáha vyrábať ekologické palivo: na rozbitie molekúl vody na základné prvky -- kyslík a vodík -- používa slnečné svetlo. Zhigang Zou z vedecko-technologického inštitútu v Tsukube, Japonsko so spolupracovníkmi vyvinuli fotokatalyzátor, ktorý vyzerá byť veľmi stabilný a po dlhodobom používaní nevykazuje známky rozkladu. Materiál má zatiaľ iba 1-percentnú účinnosť energie (teda 99 % svetelnej energie sa „míňa bokom“ a vodu neštiepi), ale v porovnaní s inými metódami si zaslúži pozornosť.

Nový materiál je podobne ako väčšina fotokatalyzátorov -- viditeľného svetla oxid kovu – obsahuje indium, nikel a tantal, pričom účinnosť závisí od množstva niklu v materiáli. Pri ponorení materiálu do vody v slnečnom svetle vzniká kyslík a vodík. Zou s kolegami dúfajú, že sa im podarí zvýšiť účinnosť, a tým aj ekonomickú výhodnosť zväčšením povrchovej plochy fotokatalyzátora – napr. tým, že povrch bude pórovitý alebo pomletím na jemný prášok. Zlepšenie by mohlo priniesť aj ďalšie pohranie sa s chemickým

(kab)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.