Hospodársky denník
USD46,644 Sk
EUR42,248 Sk
CHF29,033 Sk
CZK1,376 Sk
  Pondelok  6.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nové údaje vrhajú otázniky

Podľa údajov, ktoré v piatok zverejnila americká vláda, stúpla miera nezamestnanosti v najväčšej ekonomike sveta v apríli na najvyššiu úroveň od augusta 1994. Nečakane razantný nárast miery nezamestnanosti na úroveň 6,0 % (z marcových 5,7 %) je o to prekvapujúcejší, že v ekonomike vzniklo v uplynulom mesiaci až 43-tisíc nových pracovných miest. Pritom apríl bol prvý mesiac za posledný rok a pol, keď konečne došlo k vytvoreniu nových pracovných pozícií. Celkový obraz sa ešte viac komplikuje skutočnosťou, že americká pracovná sila narástla minulý mesiac o ďalších 565-tisíc ľudí, čím sa počet Američanov, ktorí prácu majú, resp. ju hľadajú, vyšplhal na rekordných 142,57 milióna osôb.

Ako odhaduje americké ministerstvo práce, v súčasnosti je celkový počet pracovných miest v ekonomike nižší asi o 1,4 milióna, ako bol v marci 2001, teda v období, keď dosiahol svoj vrchol. Expanzia trhu práce trvala takmer 10 rokov a svoj vrchol dosiahla v októbri 2000, keď sa miera nezamestnanosti znížila na historické minimum 3,9 %.

Zverejnené čísla signalizujú, že americká centrálna banka FED sa nebude musieť so zvyšovaním úrokových sadzieb ponáhľať. Zatiaľ totiž nehrozí, že by „mohutné“ tempo oživenia americkej ekonomiky vyvolalo nežiaduce inflačné tlaky v ekonomike. Kľúčová úroková sadzba na overnighty tak zrejme ešte určitý čas zotrvá na nízkej úrovni 1,75 %. Mnohí analytici, ktorí predpokladali, že by FED mohol pristúpiť k zníženiu sadzieb už v polovici tohto roka, teraz poopravili svoje predpovede s tým, že k takémuto kroku by mohlo dôjsť najskôr na augustovom stretnutí

Podľa analytikov je vysoká miera nezamestnanosti dôkazom toho, že oživenie amerického hospodárstva sa momentálne nachádza v „hluchej“ fáze. Okrem toho nie je žiadnym tajomstvom, že oživenie na trhu práce nastupuje s podstatným meškaním za ostatnými sektormi ekonomiky.

Spoločnosti sa v súčasnej ťažkej situácii zrejme rozhodli radšej počkať s náborom nových pracovníkov a snažia sa zefektívniť pracovný proces, a to s čo možno najnižšími nákladmi na vstupy. Takéto správanie sa výrobcov je typické pre obdobie, keď sa ekonomika pomaly dostáva von z recesie. Podobný vývoj bol badateľný po hospodárskej kríze v rokoch 1990 až 1991. Vtedy trvalo niekoľko rokov, kým sa trh práce vymanil z negatívneho trendu.

Ivana Sedliaková

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.