Hospodársky denník
USD46,644 Sk
EUR42,248 Sk
CHF29,033 Sk
CZK1,376 Sk
  Pondelok  6.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Euro sa stále posilňuje

Ázijské obchodovanie bolo v piatok ovplyvnené voľným dňom v Japonsku, čo sa odrazilo v relatívne slabom obchodovaní, pričom sa kurz japonského jenu pohyboval v úzkom pásme okolo 127,90 JPY/1 USD a 115,50 JPY/1 EUR. Napriek absencii japonských investorov boli medzinárodné trhy v strehu, pretože kurz amerického dolára sa za posledných niekoľko týždňov oslabil oproti japonskému jenu až o 4 %, čo by mohlo viesť k intervencii japonskej centrálnej banky v neprospech jenu. Na druhej strane však na trhu panuje názor, že vývoj sily japonského jenu v súčasnosti lepšie odzrkadľuje cross s eurom, pretože posilňovanie jenu oproti doláru je záležitosť skôr slabosti dolára ako sily jenu. Spoločná európska mena sa v páre s dolárom obchodovala v tesnom okolí hranice 90,30 centa za euro. Euro tak v porovnaní s predchádzajúcim dňom mierne korigovalo, čo bolo spôsobené prekvapujúcim ťahom švajčiarskej centrálnej banky, ktorá znížila úrokové sadzby na švajčiarsky frank o 0,5 %. Dôvodom bolo značné posilnenie švajčiarskeho franku k 1,5970 CHF/1 USD, čo by podľa SNB mohlo poškodiť export tejto alpskej krajiny, čím by bol ohrozený jej ekonomický rast. Následne po tomto kroku sa kurz švajčiarskeho franku prepadol až nad 1,6130 CHF/1 USD.

Slabé výsledky

Európske obchodovanie sa nieslo v očakávaní výsledkov americkej nezamestnanosti, ktoré mali priniesť ďalší kameň do mozaiky odhadov vývoja americkej ekonomiky. Zo štvrtkových čísel však na trhu vládol skepticizmus o rýchlosti oživenia ekonomiky USA. Údaje oznámené v piatkových popoludňajších hodinách tieto nálady aj potvrdili. Miera nezamestnanosti v USA narástla na najvyššiu hodnotu za posledných 7 a pol roka na úroveň 6,0 %, čo bolo výrazne viac, ako sa očakávalo (5,8 %). Reakcia medzinárodných trhov na seba nenechala dlho čakať a americký dolár sa začal oslabovať až nad hranicu 0,9140 USD/1 EUR. Rast miery nezamestnanosti v USA naznačil, že americký trh práce má pred sebou ešte veľmi dlhú cestu, aby sa dostal späť do normálnych koľají a na dosiahnutie tohto cieľa bude potrebný oveľa vyšší rast ekonomiky z dôvodu vysokej produktivity práce. Ukazuje sa, že oživenie trhu práce v USA bude mať podobný priebeh ako pred 10 rokmi, keď išlo o značne pomalý proces. V neprospech dolára hovoria aj pochybnosti traderov, či Bushova administratíva bude aj naďalej presadzovať politiku silného dolára, pretože deficit bežného účtu zahraničného obchodu v súčasnosti presiahol 4 % HDP, čo je už alarmujúce číslo.

Hektický vývoj

Obchodovanie s českou korunou bolo v piatok veľmi nervózne a hektické. Na začiatku obchodovania kurz českej koruny oproti spoločnej európske mene skĺzol k 3-týždňovému minimu 30,770 CZK/1 EUR. Potom sa však česká koruna začala posilňovať a keď dosiahla hranicu 30,600 CZK/1 EUR, odštartovali sa stoploss-príkazy, ktoré vytiahli českú korunu až k hodnote 30,380 CZK/1 EUR. Podľa informácií z českého trhu impulzom na opätovné posilnenie českej koruny bol príkaz na predaj značného množstva európskej meny, ktorý po znervóznení trhu spustil vlnu stoplossov.

Tomáš Kraus

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.